Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Veteriner Hekimler Odası kurullara davet edilmemekten şikayetçi

2.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Veteriner Hekimler Odası İzmir'de kurulan Pandemi Kurulu ve diğer koronavirüs toplantılarına kendilerinin çağrılmamasına rağmen çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.

İzmir Veteriner Hekimler Odası'ndan yapılan kamuoyu açıklamasının tamamı şu şekilde:

Bilindiği üzere Covid-19 kapsamında İlimizde yalnızca kamu kurumlarının katılımı ile Pandemi Kurulu oluşturulmuş olup İl genelinde alınması gereken önlemler üzerine toplantılar yapılmaktadır.

Yıllardır Tek Sağlık konusunda çalışmalarımız olduğu bilinmesine rağmen, İlimizde kurulan gerek Pandemi Kurulu gerekse diğer kurullara davet edilmemekle birlikte biz de İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak tüm meslek örgütleri gibi almamız gereken önlemlerle ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz.

Özellikle bu süreçte halk sağlığı açısından herkesin olabildiğince evde kalması gerektiği ve yoğun bir şekilde bir arada olmaksızın çalışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Bizler Veteriner Hekimler olarak aldığımız eğitim ve mesleki deneyimlerimiz gereği halk sağlığı ve zoonozlarla mücadele kapsamında alınması gereken önlemleri bilmekteyiz.

İlk günden itibaren Veteriner Hekim Kliniklerimizde alınması gereken önlemler uygulanmaya başlandı. Meslektaşlarımız insan hareketlerini azaltmaya yönelik olarak acil ve öncelikli hasta protokollerini oluşturdular. Bu protokoller doğrultusunda randevularını düzenleyerek uygulamaya geçtiler. Hastalarının ve hasta sahiplerinin güvenliği için kliniklerinde gerekli biyogüvenlik önlemlerini aldılar. Aynı ortamda bulunan kişi sayısını fiziksel mesafeyi koruyacak şekilde yönlendiriyorlar. İnsanların farkında olmadan el alışkanlığı olarak temas edeceği dergi vb. malzemeler bekleme odalarından kaldırıldı.

Bunun yanı sıra Belediyelerde görev yapan meslektaşlarımız da başta Cumhurbaşkanlığı Genelgesi olmak üzere, bağlı oldukları Belediyelerinin aldığı risk önlemleri gereği nöbet sistemi ile çalışmaya başladılar. Özellikle bu süreçte vatandaşların evde kalması gerektiğinden vatandaşları bakımevi ziyaretine ve hayvan sahiplendirmeye teşvik eden rutin uygulamalarını da düzenlediler. Sokakta yaşamak zorunda kalan hayvanlar için de mevcut besleme odakları başta olmak üzere mama dağıtımı çalışmalarını arttırdılar. Ayrıca meslektaşlarımız sağlık kuruluşlarının dezenfeksiyonu başta olmak üzere ilçelerindeki dezenfeksiyon çalışmalarını da yürütmektedirler.

Aynı şekilde Gıda ve İlaç Sektöründe, Hayvancılık işletmelerinde çalışan tüm meslektaşlarımız hayvan sağlığı kapsamında zorunlu görevlerini kendilerinin ve çevrelerindeki insanların sağlığını tehlikeye atmaksızın yürütmeye devam ediyorlar. Çünkü bu dönemde hepimizin sağlıklı kalmaya ihtiyacı var. Dolayısıyla gıda sektöründe çalışan meslektaşlarımızın da sağlıklı gıdayı vatandaşlarımıza ulaştırmaya devam etmesi gerekiyor.

Hayvancılık işletmelerinde hayvanların sağlıklı ve refah içinde olması, hayvansal ürünlerin üretiminin aksamadan sürdürülmesi hem halk sağlığı hem de ülke ekonomisi için her zaman ki gibi çok önemlidir. Bu bilinçle tüm meslektaşlarımız sahadadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere kamu kurumlarında görev yapan meslektaşlarımız da aynı hassasiyetle insan hareketlerinin azami olması şartı doğrultusunda hayvan sağlığı ve gıda güvenliğine yönelik görevlerine devam etmektedir.

Ancak tüm sektörlerdeki meslektaşlarımızın bu çalışmaları yürütürken de risk altında oldukları unutulmamalıdır. Gereksiz tek bir insan hareketinin bile hastalığın yayılımı için ciddi risk olduğu bilinci ile vatandaşlarımızdan da kurallara uymalarını rica ediyoruz.

Evcil hayvan besleyen vatandaşlarımız; lütfen Veteriner Hekiminizden randevu ve onay almadıkça klinik ziyareti yapmayın. Hayvanlarınızın bu süreçte hastalanmaması için daha çok ilgi ve özen gösterin. Bakım ve beslenmesini ihmal etmeyin.

Hayvancılık sektöründeki yetiştiricilerimiz; Lütfen gerek özel sektör gerekse kamu aracılığı ile yapılan Veteriner Hekimlik hizmetlerinde meslektaşlarımızın uyarılarını dikkate alın.

Gıda sektöründen hizmet alan vatandaşlarımız; sizler de insan hareketlerinin sınırlanmasına yönelik önlemlere ve hijyen kurallarına uyunuz. Uyulmadığına dair tespitlerinizi ilgilere bildiriniz.

Hayvanseverlerimiz, yerel hayvan koruma görevlisi vatandaşlarımız; Sizlerin de bu dönemde itidal sahibi olarak Belediye Bakımevi ziyaretlerinizi seyreltmeniz, çalışanlarla koordineli ve uyumlu olarak hareket etmeniz çok önemlidir. Bakımevleri ilgili kurumlar tarafından denetlenmektedir. Dolayısıyla bu süreçte sokakta kalan hayvanların sahiplendirilme ve beslenme çalışmalarına ağırlık vermeniz daha doğru olacaktır. Elbette tüm bu çalışmalarda hastalıkla ilgili alınması gereken önlemleri hem kendi sağlığınız hem de halk sağlığı açısından uygulamayı unutmayınız.

Bu günlerin bir an önce bitmesi dileğiyle sağlıklı günler diliyoruz.

 

Başkan H. Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu adına

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

nermin.cenan@hotmail.com

12.04.2020 - 21:19
Doğru bilgiye her zaman ihtiyacımız var. Teşekkür ederim. Saygılarımla.
Diğer Haberler

Koronavirüs (Kovid-19) yazlık evlerin satış ve kiralama bedellerini yukarıya çekti. Gayrimenkul danışmanı Zafer Nerez (44), Çeşme, Marmaris ve Kuşadası gibi turistik y...

15 – 21 Ekim 2020 tarihler arasında Buca Belediyesi’nin himayesinde İzmir’de gerçekleşecek olan 6. Balkan Panorama Film Festivali’nin Danışma Kurulu belli oldu.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Ege Bölgesi'nde üretilen yaş meyve sebzelerin sirke sineğinden korunması için 1.000 adet sirke sineği tuzağı yaptırarak pilo...

Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ) uyguladığı sıfır atık projeleri sayesinde 11 bin 900 ton atık dönüştür. Ege Serbest Bölgesi 3 bin 500 ton atık kağı...

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, İzmir’deki tarım ve kooperatifçilik faaliyetleri hakkında açıklamalar yaptı.

İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunan eski kurşun döküm fabrikası bölgesinde 13 yıl önce ortaya çıkan tehlikeli atık ve radyoaktif maddeler hala temizlenmedi. Türkiye At...

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) illerde kaç adet cami olduğunu açıkladı.

Yazarlar
Website Security Test