Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ticaret Borsası kurumun karbon ayak izini hesaplattı

16.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tarihin gördüğü en büyük salgınlardan biri olan Covid-19, sağlığın önemi kadar dünya kaynaklarının sonsuz olmadığını ve nüfusu 8 milyara koşan insanoğlunun doğa ile barışık yaşamasının bir gereklilik olduğunu da hepimize yeniden hatırlattı. Daha kalabalık bir dünyada sağlıklı ve mutlu olarak yaşamak için bunu başarmaya mecburuz. Bu konuda her bireye ve her kuruma önemli görevler düşüyor.

İzmir Ticaret Borsası da çevreye duyarlı kurum politikası ve sosyal sorumluluk bilinciyle gelecek kuşakların daha sağlıklı bir dünyada büyümeleri için yürüttüğü çalışmalara bir yenisini ekleyerek kurumun karbon ayak izini hesaplattı.

Yapılan teknik çalışma kapsamında ISO 14064-1 Sera Gazı Hesaplaması Standardına göre İzmir Ticaret Borsası’nın 2019 yılına ait faaliyetleri sonucunda 167 tCO2 birim karbon salınımı oluştuğu, bu salınımın etkisini sıfırlamak amacı ile 400 adet kızılçam ağacı dikilmesi gerektiği sonucuna ulaşıldı.

Kurulduğu tarihten bugüne birçok sosyal projeye imza atan İzmir Ticaret Borsası’nın “Gelenekten Geleceğe” sloganına uygun olarak sağlıklı nesiller ve sağlıklı bir çevreye ulaşmak için her fırsatta doğayı koruyan ve daha iyi bir çevre oluşturmaya katkı sağlayan projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Oluşan karbon salınımı etkisini sıfırlamak (karbon nötr) için dikilmesi gereken ağaç sayımız 400 adet. Ancak Yönetim Kurulu olarak 500 adet kızılçam ağacı dikilmesine karar verdik. Bu sayede hem kurumumuzun karbon salınımını sıfıra indirgeyeceğiz hem de dikilecek 100 ilave ağaçla en kısa sürede İzmir Ticaret Borsası korusunu da hayata geçirmiş olacağız” dedi.

Işınsu Kestelli, “İklim felaketinin ulaştığı nokta gelecek adına endişe verici boyutlarda. Dünya ısısının yükselmesi yakın bir gelecekte çok sayıda bitki ve hayvan türünün neslini tüketecek. İklime dayalı göç dalgaları yaşanacak. Bir virüsün milyarlarca insanı evlerine kapatabildiği bir dünyada en başta kendi sağlığımız için doğaya saygı duyarak yaşamayı öğrenmek mecburiyetindeyiz. Dolayısıyla dünya üzerindeki her birey ve her kurum çevreyle ilgili her konularda çok daha duyarlı olmak zorunda. Tarım ve gıda sektörünün ekolojik ayak izi de son derece büyük. Tarım küresel karbon salınımında ciddi bir paya sahip. Küresel olarak sürdürülebilir bir gıda sistemi kurmak istiyorsak, tarımda temiz ve akıllı üretim sistemlerinin kullanılması şart. İzmir Ticaret Borsası olarak bizler çevreye karşı daima çok hassas politikalar izledik. 2019 yılı itibariyle de 14001 çevre yönetim kalite sistemini kurmak ve Borsamızın karbon ayak izini hesaplamak için çalışmalara başladık. Çünkü doğal kaynaklarımızın bizim en büyük zenginliğimiz olduğuna inanıyoruz. Ve onları korumak adına azami gayret sarf ediyoruz” diye konuştu.

SERA ETKİSİ / KARBON SALINIMI NEDİR?

Güneşten gelen radyasyonun yüzde 30’u, gezegendeki bulutlar, buzullar ve diğer yansıtıcılar tarafından yansır ve başta karbondioksit, metan ve su buharı olmak üzere atmosferde bulunan gazlar tarafından tutulur, bu sayede Dünya ısınır. Işınların bu gazlar tarafından tutulmasına sera etkisi adı verilir. Sera etkisine yol açan gazlara ise sera gazları adı verilir. Başlıca sera gazları karbondioksit, metan, azot oksit ve florlu gazlardır. Sera etkisi doğal bir süreç olup gezegenimizin ısısını yaşanabilir bir dengede tutmaktadır. Sera gazları atmosferde belirli bir oranda bulunmaktadır, ancak bu gazlar atmosferde insan etkisi ile arttığında yerkürede ısınma büyük oranda artar ve bu da küresel ısınmayı, beraberinde iklim değişikliğini ve buna bağlı doğal felaketleri tetikler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, büyükşehirler için normale dönüş veya ''yeni normale geçiş'' sürecini anlattı. İzmir ne zaman no...

İzmir'de siyasette istenen tablolardan biri yaşandı. Türk Kızılayı İzmir Şubesi ve Urla Temsilciliği iş birliğiyle Urla'nın Sıra Mahallesi'nde dar gelirli vatandaşlara...

İzmir Rotaract Kulübü Derneği, Ramazan ayı nedeniyle 122 aileye erzak yardımında bulundu. İzmir Rotaract Kulübü Başkanı Melis Uzşen, yaşanılan zor günlerde insanlara d...

İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi olan mobilya sektöründe faaliyet gösteren Süleyman Avinca ve kardeşi Yalçın Avinca Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı hayatını kaybetti.

Gözaltına alınan CHP İzmir eski İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir'in ilk ifadesi geldi. Banu Özdemir kimdir, sosyal medyada ne paylaştı?

Sağlık Bakanlığı'nın Hayat Eve Sığar Uygulamasında İzmir'deki Koronavirüs ısı haritasının en güncel hali haberimizde. İzmir'de hangi ilçelerde ve bölgelerde Koronavirü...

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, kentte hasta sayısının azalması ve iyileşenlerin çoğalmasının son derece sevindirici olduğunu vurguladı.

Yazarlar
Website Security Test