Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mutlu: Tedbirler esnafı rahatlattı, ancak süreç boyunca ek önlemlerle sürdürülmeli

17.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Corona salgınının tehlikeli boyutlara ulaştığını hatırlatan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu,“İnsan sağlığı her şeyden önemli. Ancak sağlık tedbirlerinin ekonomik önlemlerle desteklenmesi de gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Corona salgınının tehlikeli boyutlara ulaştığını hatırlatan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, “Salgının büyümemesi ve kontrol altına alınması için alınan tedbirleri son derece yerinde buluyor ve destekliyoruz. İnsan sağlığı her şeyden önemli. Ancak sağlık tedbirlerinin ekonomik önlemlerle desteklenmesi de gerekiyor. Devlet ve yerel yönetimler bu konuda olumlu adımlar attı, önlem paketi açıklandı. Desteklerden memnunuz ama üyelerimizin bu süreçten olumsuz yönde en fazla etkilenen kesim olduğu unutulmamalı. Esnaf sanatkarlar sürekli göz önünde olmalı, açıklanan desteklere ek önlemler de düşünülmeli.” dedi.

Esnaf sanatkarların doğrudan halka mal ve hizmet üreterek geçimini sağlayan bir kesimi oluşturduğuna dikkat çeken Mutlu, “İnsanların sokağa çıkmaması, gıda ve sağlık dışında alışverişlerin durması üyelerimizi zor duruma soktu. Ayrıca kahvehaneler, cafeler, internet-nargile kafeler, hamamlar, çay bahçeleri, berberler, kuaförler gibi pek çok meslek grubunda işletmelerin çalışmaları bir süre durduruldu. Taksiler, minibüsler boş dolaşır, lokantalar, büfeler, pastaneler sadece dışarıya servis yapar duruma geldi. İzmir Birliği daha işin başında esnaf sanatkarın para kazanamaz hale geldiği halde kira, vergi, sosyal güvenlik gibi rutin ödemelerinin aynen devam ettiğini dile getirmişti. Hükümetin ve yerel yönetimlerin sesimize duyarsız kalmamaları sevindirici oldu. Ancak bu destekler zor günler devam ettiği ölçüde sürdürülmeli hatta ilave tedbirler düşünülmeli.” diye konuştu.

Kalkan Paketi sevindirdi…
Açıklanan Kalkan Paketi ve Milli Eğitim Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin süreç boyunca kiracıları olan esnaf işletmelerinin kiralarının dondurulması kararlarını memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Başkan Mutlu, “Okul kantini gibi devletin ve benzer şekilde yerel yönetimlerin kiracısı durumunda olan üyelerimizin kiralarının dondurulmasını, işleri duran esnafın vergi, SGK ve kredi borçlarının ötelenmesi ve yeni finans destekleri sağlanmasını önermiştik. Taleplerimizin kabul görmesi bizi sevindirdi. Başta Cumhurbaşkanımıza ve hükümet üyelerine, Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a ve emeği geçen yetkililere teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Kalkan Paketi ile;

-Üyelerimizin Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerinin 3 ay süreyle ve faizsiz erteleneceği,

-Nisan, -Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notunun düşüleceği,

-Perakende, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerinin 6’şar ay erteleneceği,

-Corona tedbirleri nedeniyle nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerin asgari 3 ay öteleneceği, gerekirse ilave finansman desteği sağlanacağı,

-Kısa Çalışma Ödeneği ile faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetinin azaltılacağı açıklanmıştır.

Ayrıca vatandaşlara uygun şartlarda sosyal amaçlı kredi paketlerinin düşünülmesi, asgari ücret desteğinin sürdürülmesi, en düşük emekli maaşının bin 500 liraya yükseltilmesi, emeklilerin bayram ikramiyesinin erken ödenmesi de esnaf sanatkarlarımız için sevindiricidir. Çünkü insanların alım gücünün yükselmesi, doğrudan halka hizmet veren üyelerimizin de iş potansiyelini artıracaktır." şeklinde konuştu.

Pandemi kurulu üyesi…

Esnaf sanatkarların ek tedbirlerle desteklenmeye devam edilmesini beklediklerini kaydeden Mutlu, ‘Sicili olan her esnafa belirli bir ölçüde hibe desteği, şoför esnafının kullandığı akaryakıttan KDV ve ÖTV alınmaması gibi ek önlemler camiamızı rahatlatacaktır.

İzmir Birliği olarak tüm odalarımızla irtibat halindeyiz. Kesimin ihtiyaç ve sıkıntılarını yakından takip ediyoruz. Öte yandan İzmir’de değerli Valimiz sayın Erol Ayyıldız’ın başkanlığında salgın ile mücadelede alınan önlemlerin etkin şekilde uygulanması amacıyla Pandemi Kurulu oluşturulmuştur. Benim de görev aldığım İl Pandemi Kurulunda kamu ve yerel yönetimlerle birlikte meslek kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri uyum içinde çalışıyorlar. İstişareler yaparak, sabırlı ve umutlu olarak bu zor günleri de atlatacağız. Esnaf teşkilatı da her zaman olduğu gibi, ulusumuzun birlik ve dayanışma içinde verdiği mücadelede üzerine düşen ödevleri eksiksiz yerine getirecektir’ dedi.

Özel Bankalar da elini taşın altına sokmalı…

Türkiye’nin Covid-19 salgınıyla mücadelesi sürerken 3 kamu bankasının işletmelere ve bireylere mücadele destek paketleri sunduğunu belirten Mutlu, özel bankaların da elini taşın altına sokması gerektiğini söyledi.

Kamu bankalarının açıkladıkları destek paketleri ile, kredi ödemelerini erteleyerek, ilave kredi limiti tahsis ettiklerini söyleyen Mutlu, “Ziraat Bankası, firmalara ilave kredi limiti tahsis edileceğini, kredi ödemelerinin ertelendiğini duyururken Vakıfbank da 9 maddelik destek paketini açıkladı. Paket içinde kredi yapılandırmadan, kredi ödemelerinde esneklik sağlanmasına kadar birçok madde bulunuyor. Halkbank da hem bireysel hem de firmaların kredi ödemelerinde erteleme yapılacağını duyurdu. Üç büyük bankamıza teşekkür ediyoruz. Ancak böylesine zor bir dönemde özel bankalar da ekonomiye destek vermek adına verilen mücadeleye katkı koymalı. Her kesimin özveri ile destek verdiği mücadelede özel bankalar geri kalamaz. Özel bankaların da özellikle küçük işletmelerin kredi ödemelerini ertelemesini, kesime yeni finans olanakları sunmasını mevcut durumun getirdiği bir mecburiyet olarak görüyoruz.” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kemeraltı Çarşısı esnafı, dün etkili olan sağanak nedeniyle zor anlar yaşadı ve İzmir Büyükşehir ile Konak Belediyesi'ne çağrıda bulunuyorlar.

İzmir'in Bornova ilçesinde bulunan Point Alışveriş Merkezi'ne iki kez silahlı saldırı düzenleyen kişi emniyet güçleri tarafından yakalandı.

Gazeteci Mustafa Oğuz, dün akşam saatlerinde Kültürpark’ta Büyükşehir Belediyesi’nin güvenlikçileri tarafından görevini yaptığı için sorgulandı.

İzmir yine sağanak bir yağış ile sular altında kaldı. İzmir'de birçok noktada etkili olan yağmur evlere ve dükkanlara çok miktarda suyun girmesine neden oldu.

İzmir'de 20 gündür aranan adam Hakkı Özkalaycı'nın cesedi dere yatağında bulundu.

Urla'da, sezonun son hasadına başlandı. Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan son enginar hasadıyla ilgili açıklamalar yaptı.

İzmir'de dolmuş bilet fiyatlarına Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle yüzde 25 zam yapılacağı bildirilmişti. Düşünülen zam iptal edildi.

Yazarlar
Website Security Test