Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mehmet Vurucu'dan salgın sonrasında kripto para vurgusu

27.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege İş Kadınları Derneği(EGİKAD), Covid-19 sonrası ekonomi ve finans piyasalarını değerlendirmek üzere Ege Finans Derneği (EFD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vurucu’yu ağırladı.

İnternet üzerinden gerçekleşen toplantıda sunum yapan EFD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vurucu, şirketlerin salgın krizini yönetebilmesi için kriz yönetimi kurulu kurması gerektiğini söyledi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Duha Baran, Covid-19 salgının ekonomik zincirleri ciddi bir şekilde sarstığını söyledi. Salgın sonrasında dünya ekonomik sisteminde değişikliklerin olacağını belirten Baran, “Koronavirüs salgını dünyanın bütün çarklarını tehdit eder hale geldi. Tehditleri en aza indirmek için şirketlerin uzmanlardan destek alarak yol haritası oluşturması gerekiyor. Firmaların koronavirüs krizi sonrasına hazırlaması lazım” dedi.

Bankacıların korkusu batak krediler

Koronavirüs salgınıyla beraber yükselmekte olan tüketici güven endeksinin düşme eğiliminde olduğunu belirten EFD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vurucu, üretim kapasitesinin düşmesiyle birlikte sanayicinin moralinin bozulduğunu fakat buna yönelik önlemler alınabileceğini söyledi. Türkiye’de bankaların öz kaynağının 75 milyar olduğunu belirten Vurucu, “Türkiye, krizle mücadele edebilmek için ciddi bir kredilendirme çalışması yapıyor. Kredinin mevduatı karşılama oranı yüzde yüzün üzerinde. Kamu bankaları özel bankalara göre bu durumda daha iyi bir durumda. Şu anda bankaların en büyük korkusu batak krediler. Türkiye’de batak kredilerin oranı yüzde 5 civarında yani her yüz kredinin beşi batak” diye konuştu.

“İlk defa salgından kaynaklı bir kriz yaşıyoruz”

Covid-19 salgını ile beraber hammadde tedarikinde de çok ciddi sıkıntılar çekildiğini ifade eden Vurucu, fiyat istikrarının değişken olduğunu söyledi. Kriz döneminde şirketlerin insan kaynağını koruması gerektiğini belirten Vurucu, “Kriz döneminde ayakta kalabilen şirketler, kriz sonrasında daha fazla iş imkânı yaratacak. Firmalar desteklerle ayakta kalıyor ama çok zor bir dönemden geçiyoruz. Finans anlamında bölgesel ve küresel krizler gördük ama ilk defa salgından dolayı bir kriz yaşıyoruz. Bu dönemde Türkiye sıcak para bulmazsa Türk lirası değer kaybetmeye devam edecek” dedi.

“Para yönetimi ve ekonomik sistem tartışılmaya başlandı”

Hastalıktan dolayı insanların evlerine çekildiğini vurgulayan Vurucu, sermayelerinde kendi vatanlarına çekilmesi durumunda gelişmekte olan ülkelerin ciddi likitide sıkıntısı çekeceğini belirtti. Potansiyel iş hacimlerinin korunması gerektiğini söyleyen Vurucu, “Yeni iş potansiyelleri için çalışmalar yapmalıyız. Bu dönemde şirketler kendi bünyelerinde kriz yönetimi kurulu oluşturarak buhran dönemi için çalışmamalılar. Dünya salgın sonrasında büyük bir değişim yaşayacak. Para yönetimi ve ekonomik sistem tartışılmaya başlandı. Koronavirüs sonrasında dünya parası veya kripto paralara hızlı bir geçiş yaşayabiliriz” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, büyükşehirler için normale dönüş veya ''yeni normale geçiş'' sürecini anlattı. İzmir ne zaman no...

İzmir'de siyasette istenen tablolardan biri yaşandı. Türk Kızılayı İzmir Şubesi ve Urla Temsilciliği iş birliğiyle Urla'nın Sıra Mahallesi'nde dar gelirli vatandaşlara...

İzmir Rotaract Kulübü Derneği, Ramazan ayı nedeniyle 122 aileye erzak yardımında bulundu. İzmir Rotaract Kulübü Başkanı Melis Uzşen, yaşanılan zor günlerde insanlara d...

İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi olan mobilya sektöründe faaliyet gösteren Süleyman Avinca ve kardeşi Yalçın Avinca Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı hayatını kaybetti.

Gözaltına alınan CHP İzmir eski İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir'in ilk ifadesi geldi. Banu Özdemir kimdir, sosyal medyada ne paylaştı?

Sağlık Bakanlığı'nın Hayat Eve Sığar Uygulamasında İzmir'deki Koronavirüs ısı haritasının en güncel hali haberimizde. İzmir'de hangi ilçelerde ve bölgelerde Koronavirü...

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, kentte hasta sayısının azalması ve iyileşenlerin çoğalmasının son derece sevindirici olduğunu vurguladı.

Yazarlar
Website Security Test