Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de Tunç Soyer'e Çeşme Projesi eleştirisi

8.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i Çeşme Projesi konusunda eleştiren bir basın açıklaması yayınladı.

Gündeme geldiği ilk gün büyük İzmir halkı tarafından kuşkuyla karşılanan Çeşme Projesi için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer en başında proje hakkında yeterince bilgiye sahip olmadıklarını söylemişti. Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile İzmir'de bir toplantı yapan Soyer, projenin İzmir'e katkı sağlayacağını söylemişti.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nden Başkan Soyer'e Çeşme Projesi konusunda eleştiri içeren bir basın açıklaması yaptı.

"İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 Mayıs 2020 tarihinde yapılan toplantıya, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Alaçatı Turizm Derneği, Çeşme Otelciler Derneği ile TMMOB`ye bağlı aralarında meslek odamızın da davetli olduğu 5 oda temsilcisi katılmıştır. Toplantı öncesi yapılan TMMOB İKK görüşmesinde "bilgilenme" amacıyla toplantıya katılım kararı alınmıştır. Toplantıda, projeye ilişkin herhangi somut bir belge/bilgi paylaşılmamış yalnızca turizmin 12 ay sürdürülebilmesi amacıyla hazırlandığı belirtilmiştir. Toplantıda iletilen görüşlerimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

1. Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi" ilanı ve bu bölge için alınmış acele kamulaştırma kararlarına TMMOB İKK olarak dava açıldığı,

2. Planlamanın bilimsel altlıklar/verilerle hazırlandığı ve bu verilerde değişiklik olmadığı sürece planların değiştirilmesinin şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olacağı,

3. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onanan 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı ve her ne kadar doğal sit alanları bütününde yetkisizlik nedeniyle iptaline karar verilmişse de, 1/25000 ölçekli nazım imar planı planlama alanı bütününde değerlendirilerek bu bölge için getirilen koruma kararlarının sürdürülmesinin doğru bir yaklaşım olduğu, aksi halde Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve diğer kurumların turizm ve benzeri plan kararı oluşturulmasına yönelik girişimlerinin plan bütününde getirilen plan kararlarına uygun olmayacağı,

4. Söz konusu alanda İZSU Genel Müdürlüğü`nün su kapasitesinin aşılmaması yönünde uyarılarının bulunduğu,

5. Salgın sürecinde çok daha görünür olan kırsal kalkınmanın önemini sıkça dile getiren İzmir Büyükşehir Belediyesinin diğer taraftan korunması gerekli su kaynakları, tarım alanları, orman alanları ve doğal sit alanları vb. kullanımları tehlikeye düşürecek bir yatırımın içerisinde yer almasının kurumsal kimlik ve iç tutarlılık açısından oldukça problemli olacağı, bu tutumun İzmir‘de var olan sorunları daha da derinleştireceği ifade edilmiştir."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Seyhan kurt

09.05.2020 - 21:49
Yatirim yapilmasin ne gerek var yaa böyle kalsın diyen zavallı grup kac kişinin ekmek yiyeceğini biliyormu saçma bi gerekçelerle yatırımın önü tıkanıyor bu karşı çıkan grup kac para vergi veriyor kac kisiye istihdam sagliyorda yatırım yapana karsi çıkıyor anlamak mümkün degil
Diğer Haberler

Kemeraltı Çarşısı esnafı, dün etkili olan sağanak nedeniyle zor anlar yaşadı ve İzmir Büyükşehir ile Konak Belediyesi'ne çağrıda bulunuyorlar.

İzmir'in Bornova ilçesinde bulunan Point Alışveriş Merkezi'ne iki kez silahlı saldırı düzenleyen kişi emniyet güçleri tarafından yakalandı.

Gazeteci Mustafa Oğuz, dün akşam saatlerinde Kültürpark’ta Büyükşehir Belediyesi’nin güvenlikçileri tarafından görevini yaptığı için sorgulandı.

İzmir yine sağanak bir yağış ile sular altında kaldı. İzmir'de birçok noktada etkili olan yağmur evlere ve dükkanlara çok miktarda suyun girmesine neden oldu.

İzmir'de 20 gündür aranan adam Hakkı Özkalaycı'nın cesedi dere yatağında bulundu.

Urla'da, sezonun son hasadına başlandı. Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan son enginar hasadıyla ilgili açıklamalar yaptı.

İzmir'de dolmuş bilet fiyatlarına Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle yüzde 25 zam yapılacağı bildirilmişti. Düşünülen zam iptal edildi.

Yazarlar
Website Security Test