Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Bilim Kurulu AVM'lerin açılması yanlış dedi

14.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu, AVM'lerin açılmasını değerlendirdi. AVM'ler hafta başında, 11 Mayıs 2020 Pazartesi tarihinde, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecinde normalleşme adımları olarak faaliyetlerine başlamıştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, hızlı bir yerel yönetim örneği sergileyerek birçok kararın ve tavsiye kararlarının alınması kapsamında İzmir Bilim Kurulu'nu oluşturmuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu, 11 Mayıs 2020 Pazartesi tarihinde Koronavirüs pandemisine karşı normalleşme adımı olarak faaliyetlerine başlayan AVM'ler hakkında bir açıklama yaptı.

AVM'lerin açılmaması gerektiğinin altı çizilen açıklama şöyle;

"Sağlık Bakanlığı’nın 9 Mayıs 2020 tarihli COVID-19 AVM ve AVM içindeki iş Yerlerinde Alınacak Önlemler” yazısında yer alan önerilerin, halkımızda bu hastalık ile ilgili sağlık okuryazarlığının (SOY) yeterince oluşmadığı ve kurallara uyma, önerileri uygulama konusunda istenilen düzeye henüz gelinemediği göz önüne alındığında, bulaşı engellemeye yetmeyeceği endişesini taşıyoruz.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın 12 Mayıs 2020 tarihinde attığı tweet de bu endişemizde ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor: ‘Bugün, AVM önlerinde uzun kuyruklar, AVM kapılarında yığılmalar oluştu. Sosyal mesafe kuralına çoğunlukla uyulmadı. Maske takmayanlara bile rastlandı. Ne maske, ne sosyal mesafe, tek başına koruyucu değil. Tedbirler tam olmalı. Risk devam ediyor. Mecbur değilsek evde kalalım.’

Bunca uyarıya, eğitime karşın fiziksel mesafe ve maske takma konusunda bile hedeflenen seviyeye ulaşılamamışken AVM’lerde;

- Afiş asılması, el antiseptiği bulundurulması,
- Giriş ve çıkışların kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenmesi,
- Tuvalet, mescit gibi ortak kullanım alanları, kapı kolları, tekerlekli sandalye gibi ortak kullanım araçları, asansör kullanımı gibi bir dizi önleme ve kısıtlamalara halkımızın uyum sağlaması zaman alacaktır.

Yine TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nın ‘Pandemi sırasında iç havanın herhangi bir şekilde kullanılmaması gerekir. Bu yüzden gerekli tadilatlar yapılıp sistemlerin % 100 taze hava ile çalıştırılır hale getirilmesi gerekmektedir’ açıklaması gibi gerekli önlemlerin alınması ve bunların kontrollerinin yapılıp uygunluğunun onaylanması da zaman alacaktır.

En yetkili kişilerin, bulaşıcılık riskinin sürmesi nedeniyle, alınan önlemlere herkesin sıkı sıkı uymasını istemeleri ve bu konuda yapılan çalışmalardan elde edilen veriler gösteriyor ki pandemi sırasında halk sağlığının henüz tesis edilmediği koşullarda AVM gibi devasa kapalı alanlar ve insan sirkülasyonuna sahip alanlar, henüz salgın tam kontrol edilmemişken açılmamalıdır."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Fatih

16.05.2020 - 02:11
Yahu çakma bilim kurulu mu kurdunuz? Ülke nin 1 tane sağlık bakanlığı ve 1 tane hükümeti var izmir bilim kurulu ne demek?

Selami

15.05.2020 - 20:58
Ya Arkadaş ihtidar ne yapsa yanlış diyip çıkıyorsunuz. Bir şeyide doğru yaptı diyin. Kafamızı iyice karıştırdınız. Artık sizede güvenimiz kalmadı. Şu dönemde bari yapmayın. Bir kere olsun destek verelim. Halk olarak bu durumu özler hale geldik. Yeter Ya Hu!!!
Diğer Haberler

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, büyükşehirler için normale dönüş veya ''yeni normale geçiş'' sürecini anlattı. İzmir ne zaman no...

İzmir'de siyasette istenen tablolardan biri yaşandı. Türk Kızılayı İzmir Şubesi ve Urla Temsilciliği iş birliğiyle Urla'nın Sıra Mahallesi'nde dar gelirli vatandaşlara...

İzmir Rotaract Kulübü Derneği, Ramazan ayı nedeniyle 122 aileye erzak yardımında bulundu. İzmir Rotaract Kulübü Başkanı Melis Uzşen, yaşanılan zor günlerde insanlara d...

İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi olan mobilya sektöründe faaliyet gösteren Süleyman Avinca ve kardeşi Yalçın Avinca Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı hayatını kaybetti.

Gözaltına alınan CHP İzmir eski İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir'in ilk ifadesi geldi. Banu Özdemir kimdir, sosyal medyada ne paylaştı?

Sağlık Bakanlığı'nın Hayat Eve Sığar Uygulamasında İzmir'deki Koronavirüs ısı haritasının en güncel hali haberimizde. İzmir'de hangi ilçelerde ve bölgelerde Koronavirü...

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, kentte hasta sayısının azalması ve iyileşenlerin çoğalmasının son derece sevindirici olduğunu vurguladı.

Yazarlar
Website Security Test