Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'deki Afrikalı Yalçın Yanık'tan George Floyd ve ırkçılık açıklamaları

16.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir'de yaşayan Afrika kökenli Yalçın Yanık, Tükenmez Haber'e konuşarak son günlerde yaşanan gelişmeler ışığında Türkiye'deki ırkçılık seviyesiyle ilgili değerlendirmeler yaptı.

2018'deki genel seçimlerde HDP'nin İzmir 1. Bölge 3. Sıra adayı olan Afrika kökenli Türk Yalçın Yanık, Tükenmez Haber'de Denizcan Akar'ın imzasıyla yer alan söyleşide ABD'de yaşanan ve tüm dünyaya sıçrayan ABD'li siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürülmesi olayı çerçevesinde Türkiye'deki ırkçılık seviyesine ilişkin görüş bildirdi.

Yanık, İzmir'deki bir yakınının ırkçılıkla ilgili yaşadığı bir olayı gülerek paylaştı:

"İzmir'in Bayındır, Tepeköy diye ilçeleri var. Afrika kökenli bir arkadaşımız bana 'Yalçın abi, orada asıl yerli insanlar olarak Türkler yaşıyor. Türkler, Kürtleri 'Sen pis Kürtsün, nereden geldin' diye aşağılıyor. Oradaki Kürtler de Romanları aşağılıyor. Romanlar da Afrikalıları aşağılıyor' dedi. Hepsi de aynı yerde yaşıyor.

Yanık, maruz kaldığı ayrımcı tavırların ırkçı bir zeminde olmadığının altını çizerek "Ama kendine çok demokratik diyen insanların bile bunları zaman zaman kullandığı oluyor. Rengimizle ilgili atıfta bulunuyor, bilinç altında yerleşmiş oluyor" diye konuştu. 

Yalçın Yanık, 'Sizin bulunduğunuz yerde doğrudan ırkçılık yapılmadığını belirtiyorsunuz fakat Türkiye genelinde de böyle midir?' sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Bir gerçeği söylemek gerekir. Biz daha çok Aydın, İzmir, Muğla Denizli'deyiz. Ege Bölgesi'nden çıktığımız zaman, İç Anadolu ve Karadeniz'e gittiğin zaman biraz daha fazlasını görebiliyorsunuz. Belki Ege Bölgesi'nde çok sık rastlandığı için, komşu olarak görüldüğü içindir. Başka yerlerde zaman zaman farklı şeylerle karşılaşabiliyoruz. 'Sen şöylesin, böylesin' gibi değil, Amerika'daki veya başka ülkelerdeki gibi değil ama daha farklı şekilde."

"BİZE YAPILAN IRKÇILIK SİSTEMATİK DEĞİL"

Türkiye'deki ırkçılığın gayri ihtiyari olduğunu söyleyen Yanık, "Özellikle çocuklarımız. Her konuşmada bilinçli olarak yapmasa bile gayri ihtiyari olarak yakıştırmalar falan çok oluyor. Ama Amerika'daki gibi sistematik olarak, kasıtlı olarak yapılmış bir şey yok. O bakımdan şanslıyız. Ben burada HDP milletvekili adayıydım. Afro-Türkler'den tepki geldi bana, dernek yönetiminden attılar beni. Biraz da ben izin verdim, onlara zarar gelmesin diye ama politikleşmek gerekiyor. Irkçılık, ayrımcılık sınıfsal karakterde yaşanıyorsa biz bunlarla yüzleşmediğimiz sürece karşımıza çıkacak. Amerika'daki bu sokak eylemleri Avrupa'da yayılıyor ve daha çok beyazlar sahip çıkıyor. Çok kıymetli bir şey. Kıymetinin bilinmesi gerekiyor. Sınıfsal karakteri olduğunu düşünüyorum" dedi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'de ticaret yapan fırıncılar, en son yapılan zammın ardından maliyetlerin arttığı ve ekmek fiyatlarına zam gelmesi gerektiğini bildirdiler.

İzmir'in Menderes ilçesine bağlı karantinaya alınan mahallesi Küner'de hayatını kaybedenlerden birinin minibüs şoförü olduğu öğrenilirken, köy halkı virüsten korunmak ...

Alsancak Talatpaşa Bulvarı’nda, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ni Dominik Caddesi’ne ve Ali Çetinkaya Bulvarı’na bağlayan aksta yapılan yeni yaya geçidi platformu tasarımıyl...

AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Menderes Devlet Hastanesi için müjdeyi verdi. Yarım kalan inşaatın yeniden başlayacağı açıklandı.

İzmir'in Urla ilçesinde çıkan orman yangını ile ilgili soruşturma kapsamında kaynakçı M.G.'nin (52) gözaltına alındı.

Pandemi sürecinden sonra normalleşme günlerinin başlamasıyla çalışmalarına hız veren Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun ''Pandeminin başlamasıyla bir...

Çiçeğin kenti Bayındır, bu unvanı fazlasıyla hak ediyor. Mevsimlik ve dış mekân süs bitkileri üretiminde marka olan ilçe, son dönemde merkeze 3 km uzaklıktaki Turan Ma...

Yazarlar
Website Security Test