Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Menderes'te karantinaya alınan köy Küner'de Korona alarmı

24.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaklaşık 2600 nüfusu olan İzmir'in Menderes ilçesindeki Küner Köyü'nde 50 kişinin Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı hastanede olduğu bilgisi paylaşıldı. İzmir'de karantinaya alınan köy nerede? Köyün nüfusu kaç? Hangi ilçede?

İzmir’in Menderes İlçesi’ne bağlı Küner Köyü için karantina kararı verildi. Minibüs ve taksi şoförlerin ev sahipliği yapmasıyla bilinen köyde 50 kişinin Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı hastanelik olduğu bilgisi paylaşıldı.

Vaka artış seviyesi ve hızındaki dikkat çeken değişiklik sonucu karantina kararının alındığı bildirildi. Karantinaya alınan köyden ilk fotoğraflar da gelmeye başladı. Jandarmanın köyün girişini tuttuğu görüntüler İzmir basınında yer buldu.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İzmir Valiliği, Sağlık Bakanlığı kararıyla karantina tedbirleri uygulanan Menderes'in Küner Mahallesi hakkında açıklama yaptı.

Mahallede 38 kişide koronavirüs testinin pozitif çıktığı ifade edilirken, Valilikten yapılan açıklama şu şekilde:

"Menderes İlçesi Küner Mahallesinde Koronavirüs (Covit-19) vaka sayısında artış olması nedeniyle, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızca 21.06.2020 tarihinde Menderes İlçesi Küner Mahallesi’nde 19 kişiye COVID-19 enfeksiyonu tanısı konduğu tespit edilmiştir. Yapılan tespit üzerine 22.06.2020 tarihinde Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’ndan bir filyasyon ekibi gönderilerek yerinde inceleme yapılmış, filyasyon raporu hazırlanmıştır.

Mahallede olgu sayılarının artmaması için 23.06.2020 tarihinde İlçe Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında alınacak önlemler belirlenmiş, mahalleye giriş ve çıkışlarda ateş ölçümleri yapılmaktadır. Ayrıca Menderes İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından bazı sağlık tedbirleri alınmıştır.

İlgili mahallede filyasyon çalışmaları devam etmekte olup, 24.06.2020 tarihinde 25 kişilik bir filyasyon ekibiyle tek tek haneler gezilerek Bakanlığımız COVID-19 Rehberi doğrultusunda uygun görülen kişilerden numune alımları başlamıştır. 24.06.2020 tarihine kadar mahallede toplam 38 kişiye COVID-19 enfeksiyonu tanısı konmuş olup, 18 hasta hastanede yatarak tedavi görmekte, 20 hasta evde izole olarak tedavi edilmektedir. Hastalarla temaslı olan kişilere yönelik önlem alınmış, günlük takipleri yapılmaktadır.

Değişik basın kuruluşlarında ilgili yer hakkında karantina uygulamasına geçildi diye iddiadalar yer almaktadır. Küner Mahallesi için karantina uygulaması söz konusu değildir, sadece bulaş riskini azaltmak amacıyla, alınan kararlar çerçevesinde sıkı tedbir uygulamaları söz konusudur."

VİRÜSÜN KAYNAĞI "DOLMUŞÇU" İDDİASI

Egedesonsöz'ün haberine göre, Koronavirüs salgınının kaynağının, bir dolmuşçu esnafı olduğu ortaya çıktı. Muhtar Harun Aydın, test sonucu pozitif çıkan herkesin hastanelere kaldırıldığını açıkladı. 50 yaş üstünde olup da kronik hastalığı bulunan vatandaşlara da sağlık çalışanları tarafından test uygulandığını belirten Muhtar Aydın, şu açıklamayı yaptı:

“Mahallemiz karantina altında değil. Girişler kontrollü yapılıyor, çıkışlar da öyle. Bugün saat 16.00’dan sonra, mahallemizdeki tüm dolmuşçu, taksici arkadaşlarımız da testten geçirilecek. Test sonucu negatif çıkan arkadaşlar, işlerinin başına dönebilecek. Dolmuşlar, şehir içinde seferlerine devam ediyor. Mahallemizden olmayan şoför arkadaşlar, seferlerini sürdürüyor”

Muhtar Harun Aydın, salgının nasıl tespit edildiği yönündeki sorumuza şu yanıtı verdi: “Dolmuşçu bir arkadaşımız rahatsızlanıyor, ateşi çıkıyor. Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’ne götürülüyor. Daha sonra arkadaşın koronavirüse yakalandığı tespit ediliyor. Yani, salgının kaynağı dolmuşçu bir arkadaşımız.”

Konu ile ilgili olarak İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası Taner Uğuz’dan da açıklama geldi. Uğuz, “Künerli olupta İzmir’de çeşitli hatlarda çalışan 150-200 arasında dolmuş hattı sahibi, 150 civarında taksici esnafı var. Koronavirüs salgının en yoğun yaşandığı dönemlerde bile minibüs esnafı için tehlike vardı. Biz minibüsçüler odası olarak zaten gerekli tedbirleri sürekli alıyoruz. Koronavirüs’ün en yoğun günlerde bile Küner’de vaka yoktu. Konuyu taksici ve minibüsçü esnafına getirmek ve tüm esnafı zan altında bırakmak yanlış olur. Bir vatandaş minibüse ya da taksiye bindiğinde “sen Künerli misin?” diye sormaz. Valilik ve Kaymakamlık zaten gerekli önlemleri aldı” dedi.

ANIK: SÜREKLİ DENETİMDEYİZ
İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık da Küner mahallesindeki salgınla ilgili konuştu. Anık, şu bilgileri verdi: “Küner’de, 150 civarı taksi plakası sahibi var. Bunların çoğu, Menderes ve Gaziemir’de ikamet ediyor. Köyde oturanların sayısı çok az. Vakadan en çok etkilenenler, köylüler. Taksici esnafı olup da köyden gidip gelen kişi sayısı çok az. Künerliler, genelde plaka sahibi kişilerdir. Biz de oda olarak zaten sürekli denetim halindeyiz. Yetkililerle koordineli bir şekilde çalışıyoruz.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kurban Bayramı'nda yoğunluk oluşan İzmir'in Çeşme ilçesinde emniyet güçleri maskesiz gezen vatandaşlara ceza yağdırdı. Toplamda 51 işletme ve 107 kişiye para cezası ya...

İzmir'de aralıksız olarak devam eden en uzun soluklu sinema festivali olan İzmir Kısa Film Festivali hazırlıklarını tüm hızı ile sürdürüyor.

İzmir'in Menderes ilçesinde çıkan orman yangınının gece saatlerinde kontrol altına alınmasının ardından bölgedeki soğutma çalışmaları hava ve karadan sürüyor. Menderes...

İzmir'de Karşıyaka'dan hareket edip Foça'daki Hayırsız Ada açıklarında batan teknede 4 kişi öldü, 1 çocuk kayboldu.

Dünyaca ünlü Ukraynalı top model Daria Kyryliuk, İzmir'in Çeşme ilçesinde darp edildi.

İzmir'in ilçelerinde neredeyse her gün yangın çıkıyor. Son olarak Menderes ilçesinde çıkan yangınlar sonrası İzmir itfaiyesi alarmda. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı...

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Hakan Öner, Çeşme'de boğularak hayatını kaybetti.

Yazarlar
Website Security Test