Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ekonomili gençlerden "geri dönüşüm" için 2 proje

29.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencileri, evsel katı atıkların ayrıştırılarak geri kazanıma yönlendirilmesi amacıyla Karşıyaka Belediyesi için iki iletişim kampanyası geliştirdi.

Lise öğrencilerinde farkındalık oluşturulması için “Bil, Ayrıştır, Kazan” isimli bir turnuva önerisinde bulunan İzmir Ekonomili gençler, ilköğretim öğrencileri için hazırladıkları “Atıkları Kahramanın Yap” isimli projede ise, evsel atıklardan yapılan oyuncakların özel bir sergide İzmirlilere sunulabileceğini iletti.

İEÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 3. sınıf öğrencileri, titizlikle geliştirdikleri projeleri, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın açılış konuşması yaptığı online platformda jüriye sundu. İEÜ’lü gençlerin, “Halkla İlişkiler Kampanyası” dersi kapsamında, dijital ortamda fikir alışverişinde bulunarak hazırladığı projeler, Başkan Tugay’dan tam not aldı. Proje sunumuna Başkan Tugay’ın yanı sıra Karşıyaka Belediyesi İklim Değişikliği ve Uyum Birim Koordinatörü Atıl Yakın, Çevre Koruma Müdürü Aylin Eroğlu, Proje Birimi Eurodesk Temsilcisi Metin Şavural, Basın Yayın Müdürü Eylem Başar katıldı.

TOPLUMA FAYDALI, ETKİLİ PROJELER

İEÜ Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Aksoy, hazırlanan projelerin etkili ve uygulanabilir olduğuna dikkat çekti. Dr. Aksoy, “Öğrencilerimize teorik derslerin yanı sıra uygulamalı dersler de sunuyoruz. Bu sayede gençlerimiz kendilerini geliştiriyor, derslerde edindikleri bilgileri projeye dönüştürmüş oluyor. Benim ve Tribeca İletişim Danışmanlık Başkanı Öğretim Görevlisi Cem İlhan’ın verdiği ders kapsamında öğrencilerimiz, Karşıyaka Belediyesi için özel kampanyalar hazırladı. Katı atıkların geri kazanımı; doğamız, geleceğimiz ve sağlığımız için çok önemli. Öğrencilerimiz, özellikle bu konuya dikkat çekerek, etkili çalışmalar hazırladı. Lise ve ilköğretim çağındaki gençlerde farkındalık oluşması üzerine yoğunlaştı” dedi.

ÇALIŞMALAR SÜRECEK

Projelere ilişkin bilgi veren Dr. Aksoy, “Karşıyaka Belediyesi’ne sunulan projelerden ilki, lise öğrencilerini hedefliyor ve sürdürülebilir bir dünya için gençlerin aktif rol almasını amaçlıyor. Projenin odağında, Karşıyaka’daki liseler arasında Haziran-Ekim ayları arasında ‘Bil, Ayrıştır, Kazan’ adlı bir turnuva düzenlenmesi yer alıyor. Bir diğer proje ise, ilköğretim öğrencileri için. ‘Atıkları Kahramanın Yap’ adlı projede öğrencilerin, evsel atıklardan oyuncak tasarlamaları ve bunların sergilenmesi amaçlanıyor. Projelerde sosyal medyanın da yaratıcı ve aktif biçimde kullanılması gerektiği, belediyeye iletildi. Belediye yetkilileri de hazırlanan iletişim kanpanyalarını çok beğendi. Bundan sonra da öğrencilerimizle, toplum olarak yaşadığımız sorunlara farklı bakış açılarıyla çözümler getiren projeler geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

GENÇLERİ DİKKATLE DİNLEMELİYİZ

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ise, gençlere güvendiklerini belirterek, “Atıkların ayrıştırılması ve geri kazanıma yönlendirilmesi, bizim çok değer verdiğimiz bir konu. Emek harcayan tüm arkadaşlarımıza ve hocalarımıza teşekkür ediyorum. Gençlerin bakış açısının çok özel ve farklı olduğunu düşünüyorum. Gençlerimizi her zaman dikkatle dinlememiz gerektiğine inanıyorum. Gençlere güveniyorum" dedi. İEÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Uzunoğlu da toplumsal ve çevresel duyarlılıkları olan ve kurumlara katkı sağlayacak gençler yetiştirmenin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kurban Bayramı'nda yoğunluk oluşan İzmir'in Çeşme ilçesinde emniyet güçleri maskesiz gezen vatandaşlara ceza yağdırdı. Toplamda 51 işletme ve 107 kişiye para cezası ya...

İzmir'de aralıksız olarak devam eden en uzun soluklu sinema festivali olan İzmir Kısa Film Festivali hazırlıklarını tüm hızı ile sürdürüyor.

İzmir'in Menderes ilçesinde çıkan orman yangınının gece saatlerinde kontrol altına alınmasının ardından bölgedeki soğutma çalışmaları hava ve karadan sürüyor. Menderes...

İzmir'de Karşıyaka'dan hareket edip Foça'daki Hayırsız Ada açıklarında batan teknede 4 kişi öldü, 1 çocuk kayboldu.

Dünyaca ünlü Ukraynalı top model Daria Kyryliuk, İzmir'in Çeşme ilçesinde darp edildi.

İzmir'in ilçelerinde neredeyse her gün yangın çıkıyor. Son olarak Menderes ilçesinde çıkan yangınlar sonrası İzmir itfaiyesi alarmda. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı...

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Hakan Öner, Çeşme'de boğularak hayatını kaybetti.

Yazarlar
Website Security Test