Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ekonomili gençlerden "geri dönüşüm" için 2 proje

29.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencileri, evsel katı atıkların ayrıştırılarak geri kazanıma yönlendirilmesi amacıyla Karşıyaka Belediyesi için iki iletişim kampanyası geliştirdi.

Lise öğrencilerinde farkındalık oluşturulması için “Bil, Ayrıştır, Kazan” isimli bir turnuva önerisinde bulunan İzmir Ekonomili gençler, ilköğretim öğrencileri için hazırladıkları “Atıkları Kahramanın Yap” isimli projede ise, evsel atıklardan yapılan oyuncakların özel bir sergide İzmirlilere sunulabileceğini iletti.

İEÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 3. sınıf öğrencileri, titizlikle geliştirdikleri projeleri, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın açılış konuşması yaptığı online platformda jüriye sundu. İEÜ’lü gençlerin, “Halkla İlişkiler Kampanyası” dersi kapsamında, dijital ortamda fikir alışverişinde bulunarak hazırladığı projeler, Başkan Tugay’dan tam not aldı. Proje sunumuna Başkan Tugay’ın yanı sıra Karşıyaka Belediyesi İklim Değişikliği ve Uyum Birim Koordinatörü Atıl Yakın, Çevre Koruma Müdürü Aylin Eroğlu, Proje Birimi Eurodesk Temsilcisi Metin Şavural, Basın Yayın Müdürü Eylem Başar katıldı.

TOPLUMA FAYDALI, ETKİLİ PROJELER

İEÜ Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Aksoy, hazırlanan projelerin etkili ve uygulanabilir olduğuna dikkat çekti. Dr. Aksoy, “Öğrencilerimize teorik derslerin yanı sıra uygulamalı dersler de sunuyoruz. Bu sayede gençlerimiz kendilerini geliştiriyor, derslerde edindikleri bilgileri projeye dönüştürmüş oluyor. Benim ve Tribeca İletişim Danışmanlık Başkanı Öğretim Görevlisi Cem İlhan’ın verdiği ders kapsamında öğrencilerimiz, Karşıyaka Belediyesi için özel kampanyalar hazırladı. Katı atıkların geri kazanımı; doğamız, geleceğimiz ve sağlığımız için çok önemli. Öğrencilerimiz, özellikle bu konuya dikkat çekerek, etkili çalışmalar hazırladı. Lise ve ilköğretim çağındaki gençlerde farkındalık oluşması üzerine yoğunlaştı” dedi.

ÇALIŞMALAR SÜRECEK

Projelere ilişkin bilgi veren Dr. Aksoy, “Karşıyaka Belediyesi’ne sunulan projelerden ilki, lise öğrencilerini hedefliyor ve sürdürülebilir bir dünya için gençlerin aktif rol almasını amaçlıyor. Projenin odağında, Karşıyaka’daki liseler arasında Haziran-Ekim ayları arasında ‘Bil, Ayrıştır, Kazan’ adlı bir turnuva düzenlenmesi yer alıyor. Bir diğer proje ise, ilköğretim öğrencileri için. ‘Atıkları Kahramanın Yap’ adlı projede öğrencilerin, evsel atıklardan oyuncak tasarlamaları ve bunların sergilenmesi amaçlanıyor. Projelerde sosyal medyanın da yaratıcı ve aktif biçimde kullanılması gerektiği, belediyeye iletildi. Belediye yetkilileri de hazırlanan iletişim kanpanyalarını çok beğendi. Bundan sonra da öğrencilerimizle, toplum olarak yaşadığımız sorunlara farklı bakış açılarıyla çözümler getiren projeler geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

GENÇLERİ DİKKATLE DİNLEMELİYİZ

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ise, gençlere güvendiklerini belirterek, “Atıkların ayrıştırılması ve geri kazanıma yönlendirilmesi, bizim çok değer verdiğimiz bir konu. Emek harcayan tüm arkadaşlarımıza ve hocalarımıza teşekkür ediyorum. Gençlerin bakış açısının çok özel ve farklı olduğunu düşünüyorum. Gençlerimizi her zaman dikkatle dinlememiz gerektiğine inanıyorum. Gençlere güveniyorum" dedi. İEÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Uzunoğlu da toplumsal ve çevresel duyarlılıkları olan ve kurumlara katkı sağlayacak gençler yetiştirmenin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Urla ilçesinde 56 lüks villanın bulunduğu, içerisinde iş insanlarının da yaşadığı bir sitede kumar oynatılmak için yer temin edildiği iddia ediliyor. 56 konuttan 30'un...

İzmir'de, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar sonrasında AVM'lerin boşaldığı gözlemlendi. AVM'lere gelen az sayıda vatandaş ise aldıkları yemekleri bahçel...

İzmir Gaziemir ilçesinde park halindeki kamyona arkadan ciple çarpan 46 yaşındaki polis memuru Mehmet Çeken hayatını kaybetti.

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüs salgını için alınan yeni tedbirleri açıkladı. Yeni tedbirler AVM'ler ve sahillere yönelik alındı.

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi kısıtlamaları uyarınca kapalı mekanlarına müşteri alamayan ve masa sandalyelerini toplayan Foça esnafı dükkan önlerine tezgah kurarak ...

Facebook Açık Açık Derneği aracılığıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ''Bir Kira Bir Yuva'' projesine destek olmak üzere maddi yardımda bulunuyor.

İzmir'de antrenman sırasında kamyonun çarpması sonucu hayatını kaybeden Karşıyaka Bisiklet Takımı sporcusu 36 yaşındaki Zeynep Aslan'ın kazanın oluşumunda "kusursuz" o...

Yazarlar
Website Security Test