Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gözlem, Haluk Ağabeyini unutmadı

10.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Çetin Gürel, yıllarca Gözlem'de yazı yazan, 96 yaşında hayatını kaybeden Haluk Cansın'ı anlatan bir yazı kaleme aldı.

Çetin Gürel, 44 yılın dostu ve ağabeyi Haluk Cansın’ı GÖZLEM için yazdı

İzmir Basınının duayeni Haluk Cansın büyüğümüzü geçen hafta pazar günü toprağa verdik.
Haluk Ağabey ile dostluğumuzun temelini 1 Mayıs 1976 tarihinde Yeni Asır’da göreve başladığım gün atmıştık. Yeni Asır ve aynı grubun ekonomi gazetesi Rapor’da müşterek mesaimiz aralıksız 1984 yılı Ekim ayına kadar devam etti.

Haluk Ağabey müstesna bir beyefendiydi. Mütevazı, kültürlü, pozitif dünya görüşü olan bir gazeteciydi. İlk günden vefatına kadar her görüşmemizde bana hep, “Çetin Bey” diye hitap etmişti.

1984 Ekim ayından 2001 Haziran ayı sonuna kadar İstanbul’da Sabah Gazetesi’ndeki görevim nedeniyle Haluk Ağabey ile bir ortak mesaimiz olmamıştı ama insani ilişkilerimiz sıcaklığını hiç kaybetmemişti.

Gözlem Gazetesi’ni çıkarmaya karar verdiğimde, ilk görüştüğüm iki kişiden biri Öcal Uluç diğeri ise Haluk Ağabey olmuştu. Projemi dinledikten sonra hiç tereddüt etmeden “Beraberiz” dedi.

Gözlem’de uzun yıllar köşesinde, aralıksız yazdığı makaleler ile gerek iktidara gerekse muhalefete ve yerel yönetimlere engin tecrübesi ile” gerekli gördüğü uyarılarını esirgemedi.

Haluk Ağabey’i yaklaşık 2 ay önce telefonla aradım. Normal sohbetimizden sonra kendisine “Gözlem’in 30 yıllık yaşamı üzerine hazırlanan kitap için röportaj yapacağımızı” söyledim. “Mutlu olurum, hem de hasret gideririz.” diye cevap verdi. Ancak röportajı yapacağımız hafta vefat etti.

Haluk Ağabey’in basın mesleğine yaptığı katkılar unutulamaz. Bizim kuşak, onun gibileri hep kendimize örnek almıştık. Kaybından dolayı büyük bir üzüntü duyduğumu samimiyetle ifade etmek isterim.

Haluk Ağabey’e Allah’tan rahmet, değerli eşine ve çocuklarına sabır, basın camiamıza baş sağlığı diliyorum.

Haluk Cansın’ın özgeçmişi
Gazeteci yazar Haluk Cansın, 1924 yılında İzmir’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduğu 1946’da İzmir’e dönüşünde, sonradan adı Demokrat İzmir olarak değişen İzmir gazetesinde çalışmaya başladı. Demokrat İzmir ve Yeni Asır’da uzun yıllar yazı işleri müdürlüğü ve köşe yazarlığı yaparken Yeni İstanbul, Zafer, Cumhuriyet gazetelerinin İzmir temsilciliklerini de üstlendi.

Associated Press ajansı ile Almanya’da çıkmakta olan Army Times gazetesinin İzmir muhabiri olarak görev yaptı. 27 Mayıs 1960 ihtilalinden hemen sonra Ticaret gazetesinin yazı işleri müdürlüğüne geçti. Bir süre sonra İstanbul’da Manajans reklam kuruluşunda yazarlığa başladı. Bir yandan da Yeni Asır’da yazmaya devam etti. 
1966’da Yeni Asır’da Halkla İlişkiler Servisi’ni kurdu. Ardından, aynı çatı altında Rapor gazetesini çıkarmaya başladı. Manajans’ta İzmir temsilcisi olarak hizmet vermeyi sürdürdü. Daha sonraları Manajans/Thompson adını alan ajansın İzmir şubesini kurdu ve 1998’de emekli oluncaya kadar yönetti.

Yayın hayatına başladığı 1991 yılından itibaren Gözlem gazetesinin hem yazarı hem de Yayın Kurulu üyesi oldu.
Çeşitli yıllarda ABD’de, İngiltere’de ve Almanya’da çok sayıda meslek kursuna ve seminere katıldı.

2004 yılında, “Unutmaya Kıyamadıklarım” isimli kitabı yayınlandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kurban Bayramı'nda yoğunluk oluşan İzmir'in Çeşme ilçesinde emniyet güçleri maskesiz gezen vatandaşlara ceza yağdırdı. Toplamda 51 işletme ve 107 kişiye para cezası ya...

İzmir'de aralıksız olarak devam eden en uzun soluklu sinema festivali olan İzmir Kısa Film Festivali hazırlıklarını tüm hızı ile sürdürüyor.

İzmir'in Menderes ilçesinde çıkan orman yangınının gece saatlerinde kontrol altına alınmasının ardından bölgedeki soğutma çalışmaları hava ve karadan sürüyor. Menderes...

İzmir'de Karşıyaka'dan hareket edip Foça'daki Hayırsız Ada açıklarında batan teknede 4 kişi öldü, 1 çocuk kayboldu.

Dünyaca ünlü Ukraynalı top model Daria Kyryliuk, İzmir'in Çeşme ilçesinde darp edildi.

İzmir'in ilçelerinde neredeyse her gün yangın çıkıyor. Son olarak Menderes ilçesinde çıkan yangınlar sonrası İzmir itfaiyesi alarmda. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı...

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Hakan Öner, Çeşme'de boğularak hayatını kaybetti.

Yazarlar
Website Security Test