Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gözlem, Haluk Ağabeyini unutmadı

10.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Çetin Gürel, yıllarca Gözlem'de yazı yazan, 96 yaşında hayatını kaybeden Haluk Cansın'ı anlatan bir yazı kaleme aldı.

Çetin Gürel, 44 yılın dostu ve ağabeyi Haluk Cansın’ı GÖZLEM için yazdı

İzmir Basınının duayeni Haluk Cansın büyüğümüzü geçen hafta pazar günü toprağa verdik.
Haluk Ağabey ile dostluğumuzun temelini 1 Mayıs 1976 tarihinde Yeni Asır’da göreve başladığım gün atmıştık. Yeni Asır ve aynı grubun ekonomi gazetesi Rapor’da müşterek mesaimiz aralıksız 1984 yılı Ekim ayına kadar devam etti.

Haluk Ağabey müstesna bir beyefendiydi. Mütevazı, kültürlü, pozitif dünya görüşü olan bir gazeteciydi. İlk günden vefatına kadar her görüşmemizde bana hep, “Çetin Bey” diye hitap etmişti.

1984 Ekim ayından 2001 Haziran ayı sonuna kadar İstanbul’da Sabah Gazetesi’ndeki görevim nedeniyle Haluk Ağabey ile bir ortak mesaimiz olmamıştı ama insani ilişkilerimiz sıcaklığını hiç kaybetmemişti.

Gözlem Gazetesi’ni çıkarmaya karar verdiğimde, ilk görüştüğüm iki kişiden biri Öcal Uluç diğeri ise Haluk Ağabey olmuştu. Projemi dinledikten sonra hiç tereddüt etmeden “Beraberiz” dedi.

Gözlem’de uzun yıllar köşesinde, aralıksız yazdığı makaleler ile gerek iktidara gerekse muhalefete ve yerel yönetimlere engin tecrübesi ile” gerekli gördüğü uyarılarını esirgemedi.

Haluk Ağabey’i yaklaşık 2 ay önce telefonla aradım. Normal sohbetimizden sonra kendisine “Gözlem’in 30 yıllık yaşamı üzerine hazırlanan kitap için röportaj yapacağımızı” söyledim. “Mutlu olurum, hem de hasret gideririz.” diye cevap verdi. Ancak röportajı yapacağımız hafta vefat etti.

Haluk Ağabey’in basın mesleğine yaptığı katkılar unutulamaz. Bizim kuşak, onun gibileri hep kendimize örnek almıştık. Kaybından dolayı büyük bir üzüntü duyduğumu samimiyetle ifade etmek isterim.

Haluk Ağabey’e Allah’tan rahmet, değerli eşine ve çocuklarına sabır, basın camiamıza baş sağlığı diliyorum.

Haluk Cansın’ın özgeçmişi
Gazeteci yazar Haluk Cansın, 1924 yılında İzmir’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduğu 1946’da İzmir’e dönüşünde, sonradan adı Demokrat İzmir olarak değişen İzmir gazetesinde çalışmaya başladı. Demokrat İzmir ve Yeni Asır’da uzun yıllar yazı işleri müdürlüğü ve köşe yazarlığı yaparken Yeni İstanbul, Zafer, Cumhuriyet gazetelerinin İzmir temsilciliklerini de üstlendi.

Associated Press ajansı ile Almanya’da çıkmakta olan Army Times gazetesinin İzmir muhabiri olarak görev yaptı. 27 Mayıs 1960 ihtilalinden hemen sonra Ticaret gazetesinin yazı işleri müdürlüğüne geçti. Bir süre sonra İstanbul’da Manajans reklam kuruluşunda yazarlığa başladı. Bir yandan da Yeni Asır’da yazmaya devam etti. 
1966’da Yeni Asır’da Halkla İlişkiler Servisi’ni kurdu. Ardından, aynı çatı altında Rapor gazetesini çıkarmaya başladı. Manajans’ta İzmir temsilcisi olarak hizmet vermeyi sürdürdü. Daha sonraları Manajans/Thompson adını alan ajansın İzmir şubesini kurdu ve 1998’de emekli oluncaya kadar yönetti.

Yayın hayatına başladığı 1991 yılından itibaren Gözlem gazetesinin hem yazarı hem de Yayın Kurulu üyesi oldu.
Çeşitli yıllarda ABD’de, İngiltere’de ve Almanya’da çok sayıda meslek kursuna ve seminere katıldı.

2004 yılında, “Unutmaya Kıyamadıklarım” isimli kitabı yayınlandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Alsancak'ta Kıbrıs Şehitleri caddesinde eylem yapan kadınlara polis müdahalede bulundu. 16 kişinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.

Arda Aydın’ın yazıp yönettiği ve rol aldığı Biraderler Cabaret, 14 - 15 Ağustos’ta İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

Kınık Organize Sanayi Bölgesi (Kınık OSB) lojistik avantajları ve uygun fiyat politikası ile yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor. Kınık OSB 40 milyon liralık yeni...

İzmir'de faaliyet gösteren bir teknoloji şirketinin elektrikli mini araçları, aynı firma tarafından geliştirilen araç paylaşım platformu ZOOP aracılığıyla yollara çıkt...

Ege Sanayici İş İnsanları Derneği (ESİAD), pandemi nedeniyle 15 Nisan’da yapılamayan genel kurulunu, Eylül ayında gerçekleştirilecek. Başkan Fadıl Sivri, aday olmayı d...

İzmir'deki konut satışları Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinde yavaşlamıştı ancak İranlıların İzmir'e gösterdikleri özel ilgi durumu biraz düzeltti. Konut yatırımcılar...

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dalgıçları, denizde kaybolan 8 yaşındaki Sarp Göksoy’u Foça Belediyesi’nin itfaiye ekipleriyle birlikte arıyor.

Yazarlar
Website Security Test