Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de kurbanlık satışları çakıldı: Talep yok

30.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Koronavirüs (Kovid-19) gölgesinde geçirilecek Kurban Bayramı için istatistikler incelenmeye başladı. İzmir'de kurbanlık satışları nasıl? İzmir'de ne kadar hayvan satıldı? İzmirlilerin kurbanlıklara ilgisi ne kadar? İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhun Yücelmiş, bu soruların yanıtını verdi.

Türkiye genelinde Kurban Bayramı istatistikleri incelenmeye başlarken, İzmir'de ne kadar hayvan satıldığı ve vatandaşların kurbanlıklara olan ilgisi de merak konusu oldu.

Egedesonsöz'den Muhittin Akbel'in haberine göre, İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhun Yücelmiş, geçen yıla göre İzmir'e getirilen kurbanlık hayvan sayısında yüzde 40 dolayında azalma olduğunu, bu düşüşe rağmen vatandaşın da kurbanlık talebinin de dip yaptığını söyledi.

"Vatandaş kurban kesmek isteseydi, yok satardık" diyen Oda Başkanı Yücelmiş, oda olarak işlettikleri Yeşildere Hayvan Pazarı'nda az da olsa hareket yaşandığını, diğer pazaryerlerinde ise alışverişin çok az sayıda gerçekleştiğini söyledi. Yeşildere'de geçen yıllarda 180-200 çadır kurulduğunu, bu yıl çadır sayısının 75'te kaldığını belirten Yücelmiş, şu bilgileri verdi:

"Pandemi, Kurban Bayramı'nı da etkiledi. Zaten az sayıda hayvan geldi. Talep miktarı da çok az. Salgından dolayı vatandaş bir hayli tedirgin. Dolayısıyla kurban kesme konusunda çekimser duruyor. Eskiden bayram öncesi pazaryerlerimizde yoğunluk yaşardık. Bu işin ekonomik boyutunun da olduğunu kabul etmemiz lazım. İnsanlar, yaşadıkları ekonomik zorluklar nedeniyle de kurban kesemiyor."

Yücelmiş, "Bayramdan günler öncesinde insanlar kurbanlıklarını alırdı. Bayrama 24 saatten az zaman kaldı, pazaryerinde kimsecikler yok. Van'dan, Ağrı'dan, Kars'tan, Ardahan'dan hayvanlarını getiren üreticiler, yaşadığımız tablo karşısında kara kara düşünüyor. Satamadığı hayvanları geri götürmeye kalkışsa, ekstra bir maliyet olacak. Kesime bıraksa, alacağı para tatmin etmeyecek. Kurban Bayramı'nın en mağdur kesimi, hayvan üreticisi oldu." ifadelerine de yer verdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

büşrah

02.08.2020 - 21:18
hayvanlar nasıl satıldı😇😇😇😇
Diğer Haberler

Kurban Bayramı'nda yoğunluk oluşan İzmir'in Çeşme ilçesinde emniyet güçleri maskesiz gezen vatandaşlara ceza yağdırdı. Toplamda 51 işletme ve 107 kişiye para cezası ya...

İzmir'de aralıksız olarak devam eden en uzun soluklu sinema festivali olan İzmir Kısa Film Festivali hazırlıklarını tüm hızı ile sürdürüyor.

İzmir'in Menderes ilçesinde çıkan orman yangınının gece saatlerinde kontrol altına alınmasının ardından bölgedeki soğutma çalışmaları hava ve karadan sürüyor. Menderes...

İzmir'de Karşıyaka'dan hareket edip Foça'daki Hayırsız Ada açıklarında batan teknede 4 kişi öldü, 1 çocuk kayboldu.

Dünyaca ünlü Ukraynalı top model Daria Kyryliuk, İzmir'in Çeşme ilçesinde darp edildi.

İzmir'in ilçelerinde neredeyse her gün yangın çıkıyor. Son olarak Menderes ilçesinde çıkan yangınlar sonrası İzmir itfaiyesi alarmda. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı...

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Hakan Öner, Çeşme'de boğularak hayatını kaybetti.

Yazarlar
Website Security Test