Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

AK Parti İzmir'den, Tunç Soyer'e toplu taşımada 90 dakika tepkisi

17.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AK Parti İzmir İl Başkanlığı, ulaşım ücretlerinde ''ücretsiz aktarma'' sisteminin kaldırılmasına karşı eylem yaptı. Eylemin ardından açıklama yapan AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e çağrıda bulundu.

AK Parti İzmir, İZBAN Egekent Aktarma İstasyonu’nda İzmir'de toplu taşımada yapılan ücretsiz aktarma 90 dakika uygulamasıyla ilgili düzenlemeye yönelik eylem yaptı.

Geçtiğimiz Kasım ayında da ulaşıma bir zam yapıldığına dikkat çeken İzmir Büyükşehir Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i hedef aldı. Hızal açıklamasında “Tunç Soyer'in göreve geldiği günden bu yana yani 1 yıllık süre henüz daha dolmadan yapılan zam miktarına bakıldığında özellikle 60 yaş ve öğretmenlere karşı yapılan yüzde 60'a varan bir zam yapıldığını biliyoruz. Yine yapılan son zamlarla birlikte ve 2019 Kasım ayında yapılan zam ile birlikte 1. aktarmada yüzde 40, 2. aktarmada yüzde 49 zam oranı söz konusu. Asıl burada kritik olan husus 12 yıldır tıkır tıkır işleyen, hiç bir problem olmayan ve gerçekten İzmirli'nin takdir ettiği bir aktarma sistemi Cuma günü itibariyle Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin ret oylarına rağmen ortadan kaldırıldı. İzmir'de ücretsiz aktarma sistemi bu zamlarla birlikte fiilen ortadan kalkmış bulunuyor” dedi.

İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ise Büyükşehir Meclisi’nde AK Parti Grubu ile Tunç Soyer arasında yaşanan tartışmaya değindi. Soyer’in tutumunu anti-demokratik olarak niteleyen Sürekli, “Sayın Başkan Soyer önce ilk önce bir arkadaşımızı dışarı çıkartmaya çalıştı ardından grubu da gerekirse çıkartacağını söyledi. Bu hakikaten Sayın başkana yakışmayan bir tutum, Anti demokratik bir tutum. Bir meclis grubunu dışarıya atmak ne demektir? Ve arkasından devamla bazı ithamlarda bulundu bunu da şiddetle kınıyoruz. Aynı cümleyi Cumhuriyet Halk Partisi'nden bir Milletvekili de kullanmıştı. Biz İzmirlilerin kamuoyuna, takdirlerine bırakıyoruz. Bir daha İzmir Büyükşehir meclisinde böyle bir olayın yaşanmamasını diliyoruz” dedi.

BAŞKAN SÜREKLİ'DEN ELEŞTİRİLER

Gelecek mecliste grup başkanı olarak oturumda yer alacağını belirten Sürekli, "Sayın Soyer'i sözde değil özde demokrat olmaya çağırıyoruz. Acaba Sayın Soyer'in bu tutumunun altında yatan gerçek neden ne? Suya zam yaptı. Ulaşıma bir zam yaptı. Yıllardır oturmuş bir sistemi bozdu, dağıttı ve zam yaptı. Sonra gelen tepkilerden de kendisi de rahatsız oldu. Bu ruh hali doğru bir ruh hali değil. 90 dakika'nın 120 dakikaya çıkarılması ve yapılan zam düzenlemesinden geri dönülmesini talep ediyoruz" dedi.

Soyer’in ‘arka sıradakiler’ söylemine bulunan Başkan Sürekli "12 yıldır tıkır tıkır işleyen düzeni neden değiştiriyorsunuz? Gerekçe pandemide ESHOT 225 Milyon lira zarar etti. Zarar ettiğini düşünüyorsanız mertçe çıkar İzmir halkına karşı zam yapıyoruz dersiniz. Siz göreve gelirken ne diyorsunuz, ‘İzmir'in nimetlerinden, İzmir'in kazanımlarından bu güne kadar arka sıradakiler pay alamadı. Bundan sonra arka sıradakilere bu payları vereceğiz’ diyorsunuz. İlk icraatınız gidip şatoya yerleşmek oluyor. Arkasından da gelip suya zam yapıyorsunuz ve 90 dakikalık aktarma konusunda vatandaşın ulaşımdaki en önemli tasarruf kısmını iptal ediyorsunuz, bozuyorsunuz. Sayın Aziz Kocaoğlu döneminin en başarılı icraatlarından biriydi tekrar ifade ediyorum. Süratle eski sisteme dönülsün bu zamlar geri alınsın ve arka sıradakilere artık değer verilsin. Reklamla değil aşk, çiçek, böcekle değil arka sıradakilerin gerçek ihtiyaçlarını yerel anlamda karşılayın, onlara suyu verin, olmayan suya zam yapmayın ulaşımda onları mağdur etmeyin" dedi.

Mecliste yaşananlara tekrar vurgu yapan Sürekli "İplerin kopup kopmaması onların elinde… Bizim tavrımızda bir değişiklik yok, biz aynı etkin, yapıcı, İzmir'in lehine olan yapımızı sürdürüyoruz ve İzmir için yapılan icraatları destekliyoruz, İzmir'in lehine görmediğimiz durumları da ikaz ediyoruz, ret oyu veriyoruz" dedi.

Sürekli ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi'ni 1977-1980 yılları arasında görev yapan İl Başkanı Sedat Akman’ın vefat ile ilgili olarak bir başsağlığı diledi.

NE OLMUŞTU?

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oy çokluğuyla aldığı karar ile Eylül ayında ücretsiz aktarma uygulaması sonlandırılacak ve ilk iki aktarmadan 50’şer kuruş alınacak. İlk biniş ücreti ise 3,56’dan 3,46’ya düşürülecek. Tam tarifede ilk biniş 10 kuruş indirime gidildi. Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş tarifelerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacak. 90 dakikalık aktarma süresi ise 120 dakikaya çıkarıldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Sevgi

20.08.2020 - 00:49
Bence emekli hemsirelere toplu taşıma ücretsiz olmalı hemşireler hak ediyor yeterince fedakarlık yapıyorlar pandemi doneminde tüm memurlar kademeli çalıştılar öğretmenlere indirimli diyorsunuz pandemi döneminde öğretmenler hep evde kaldılar onlara indirim var emekli hemşireler yıllarca böyle pandemilerle uğraştı emekli olunca maaşda düşük alıyor bu yüzden toplu taşıma ücretsiz olmalı sayın büyükşehir belediye başkanı inşallah bu yorumu okurda bir güzel karar verir.
Diğer Haberler

İzmir Valiliği'nden yeni Koronavirüs (Kovid-19) kararı geldi. Alınan yeni karara göre pazarcılara ve AVM çalışanlarına HES kodu zorunluluğu getirildi.

İzmir'in Urla ilçesinde bulunan Özbek Mahallesi'nde vatandaşlar, kanalizasyon sorunu nedeniyle artan sinek popülasyonuna karşı elektrikli raketlerle avlanıyorlar.

İzmir'in Torbalı ilçesinde 1 buçuk yaşındaki Ceylin Azra Karadeniz isimli bebek balkondan düşerek öldü.

İzmir'de 2. Baro çalışmasının yılbaşından sonra hızlanacağını söyleyen AK Parti eski Milletvekili Ali Aşlık, kısa zamanda 2. Baro'yu kuracaklarını söyledi.

İzmir Karabağlar'da, komşular arasında başlayan sözlü tartışma bıçaklı kavgaya döndü. Meydana gelen kavgada 1'i ağır 2 kişi yaralandı.

İzmir'in Bayraklı ilçesinde olaylı gece. Otoparktan gelen silah sesleri sonrası bekçilerin motosikletle kovaladığı şüpheli yakalandı.

İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Bornova ilçesinde bulunan Kavaklıdere, Gökdere, Egemenlik ve Yaka mahallelerindeki 2 dernek ve 3 depoya kumar operasyonu düzenl...

Yazarlar
Website Security Test