Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Koronavirüs tablosu ağırlaşıyor: Günlük ortalama 200 vaka

18.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı, İzmir'deki Koronavirüs (Kovid-19) tablosuna ilişkin çarpıcı bilgiler verdi. İzmir’de her gün ortalama 3500-4000 test yapıldığını söyleyen Çamlı, ortalama her gün 200-250 pozitif vakanın olduğunu ifade etti.

İzmir'deki Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin seyriyle ilgili önemli açıklamalara imza atan İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, yüksek rakamlar verdi.

Egedesonsöz'den Ender Aldanmaz'ın haberine göre, Çamlı, ikinci dalganın gelmediğini ancak kentte birinci dalganın ikinci pikinin yaşanmaya başladığını belirti. Çamlı, “ikinci dalganın başlaması için birinci dalganın vaka sayılarında ciddi bir düşüş olması gerekir. Ancak bu yaşanmadı. Şu an İzmir’de ikinci piki yaşamaya başladık. Biz Nisan ayında birinci dalganın pikini gördük. Bir takım kontrollerle vaka sayıları düşmüştü. 1 Haziran’da başlayan normalleşme süreci ile vaka sayılarının düşmediği görüldü” dedi.

İZMİR KORONAVİRÜS HARİTASI GÜNCELLENDİ!

BİLARDO SALONLARI, HALI SAHALAR AÇILDI
Bilim insanlarının tedbirlere dikkat edildiği durumda yaz aylarında salgının sönümlenebileceğini ancak mevsimsel enfeksiyon sebebiyle sonbaharda yeniden ikinci dalganın gelebileceğini açıkladıklarını belirten Çamlı, "1 Haziran sonrası tedbirler gevşeyince pandeminin kontrolü vatandaşın maske, mesafe, hijyen kurallarına indirgendi. Bu da vakaları arttırdı. Normalleşme ile pandemide azalma olmadığından Ağustos itibariyle artış söz konusu. İkinci pike doğru gidiyoruz. Ayasofya törenleri, bayramda şehirlerarası seyahatlerde pandemi kurallarına uyulmaması, plajlar, eğlence merkezleri, düğünler, taziyeler devam ediyor. Üstüne üstlük kaygı verici artışa rağmen ve bunun üst makamlarca ifade edilmesine karşın İzmir’de bilardo salonları, halı sahalar açıldı. Yorumlamakta zorluk çekiyoruz. Sonbahar’ı birinci dalganın ikinci piki ile karşılıyoruz. Sonbahar’da mevsimsel özellikler sebebiyle gribal enfeksiyonlar göz önüne alınırsa gribal enfeksiyonlar ile ve koronavirüs vakalarında artış bekleniyor. Şimdiden tedbirler alınmalı, hazırlıklar yapılmalı. Örneğin vatandaşlarımız için yeterli dozda karşılayacak miktarda grip ilacı sağlanmalıdır. Pandeminin başınde olduğu gibi hazırlıksız yakalanmamalıyız. Artık deneyimliyiz" dedi.

Her gün 200-250 arası pozitif vaka tespit edildiğini söyleyen Çamlı, “dün pozitif vaka sayımız 190’dı. Vaka sayılarının belirleyebilmek için test sayılarının artması gerekiyor. Salgında en riskli grupların ve temaslı olguların KOVİD-19 testi yapılmalı. Riskli grupların başında sağlık çalışanları geliyor. Sağlık çalışanlarımız içerisinde ilk döneki kadar olmasa da pozitif vakalar olduğunu görüyoruz. Şoförlerden, gişe memurlarına kadar hizmet sektöründeki insanlar dikkatle takip edilmeli. Ne kadar çok test, o kadar koronavirüs hastasını erken yakalamak demek. Çok fazla test yapılmalı. Test yapılan merkez sayısı artmalı. Bir takım merkezlere ruhsat verilebilir. Behçet Uz, Yeşilyurt Hastanesi gibi hastaneler bu alt yapıya sahip… Bu tür test yapan merkezlerin sayısı artarsa diğer hastanelerdeki yığılmaların önüne geçilecektir” dedi.

Bazı hastanelerde KOVİD-19 testi pozitif çıkan vakalarının evlerine toplu taşıma ile gönderilmesi hakkında konuşan Çamlı, “Bu konular çözüm getirilmesi gereken meseleler… Testi pozitif çıktı ama yatış gerekmiyor. Vatandaşın ulaşım imkanı yok. Güvenli bir şekilde evlerine ulaştırılmalı. Sağlık kuruluşu yapamıyorsa yerel yönetimin devreye girmesi sağlanmalı. Toplu taşımalarda kalabalık var. Herkes maske kullanmıyor, mesafeye dikkat edilmesinde sorunlar var. İhtiyacı karşılayacak altı yapı yok ise kurumlar arası işbirliği şart. Yerel yönetimlerle destek alınabilir” dedi.

OKULLAR AÇILMAMALI
21 Eylül’de okulların açılması ile ilgili olarak konuşan Çamlı, hükümet tarafından okulların açılması ile ilgili belirli kriterlerin konulması gerektiğine vurgu yaptı. Çamlı, “Neden 21 Eylül? 21 Eylül’de ne olacağı düşünülüyor? Sorumlular biz vaka sayılarının şu sayının artına inerse ya da vatandaşın bulaş oranı düşer açarız demesi lazım. 21 Eylül’de vaka sayısı düşmezse gene de açacaklar mı? Bir kriter koymaları lazım. Eğitim önemli ama insan sağlığını da düşünmeliyiz. Yapı itibariyle fiziksel mesafeye uyulursa sınıfların 3’te1 kapasite ile çalışması lazım. Böyle olunca en az iki kat derslik ve öğretmen lazım. Çalışma yapıldı mı? Şu an eski düzenle eğitim devam edemez. Lavabosu ya da çeşmesi olmayan okullar olduğu söyleniyor. Örneğin, öğrenci servisleri… Taşımalarda fiziksel mesafenin sağlanması lazım… Belli koşullar oluşmadan yerine getirilmeden eğitim başlamamalı. Dünyada bunun kötü örnekleri de var” dedi.

VALİNİN YAKLAŞIMI DOĞRUYDU
Koronavirüs ile mücadele başarının şeffaflık ilkesinin korunması ile geleceğini belirten Başkan Çamlı, “Bilgiler şefaff bir şekilde paylaşılmalı. Örneğin geçtiğimiz günlerde Sayın Vali Köşger, ‘eskiye oranla daha kötü durumdayız’ dedi. ‘Tedbir almalıyız’ diyerek vatandaşı uyardı. Doğru yaklaşım. Gerçek kamuoylu ile paylaşılmalı. Herkes olanı biteni görüyor. Hastaneleri, çevresindeki vakaları… Vatandaşın olayın ciddiyetini bilmeli. O yüzden ben daima toplumun doğru yönde bilgilendirmek, uyarmak gerektiğine inanıyorum. Ancak İl Hıfzıssıha Kurulu’nda olmamıza süreç karşılıklı görüş alış verişi ile yürümüyor. Biz kentte yüzlerce sağlık çalışanını temsil eden bir kurumuz. Sürece katkı sağlamak istiyoruz. Mutlaka görüşlerimiz dinlenmeli” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın “hayalimdeki proje” dediği YABO, online hizmet vermeye başladı.

İzmir’de etkili olan ve gece saatlerinde şiddetini artıran kuvvetli sağanak yağış sebebiyle Konak Belediyesi’nin Fen İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tam...

Erman Toroğlu’nun “Böyle çingenelik olur mu?” sözlerine tepki gösteren Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Farklılıklarımız zenginliğimizdir! Biz işte böyle güzeliz...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP'li Deniz Karakurt'a destek vermek için Menemen Belediyesi'nin olağan meclis toplantısına katıldı.

Kooperatifçilik alanındaki başarılarıyla ünü Türkiye sınırlarını aşarak Birleşmiş Milletler tarafından Dünyaya Örnek Kalkınma Modeli seçilen Tire Süt Kooperatifi, şimd...

İzmir Valiliği, kura seçiminin yapılması için Menemen Belediye Meclisi’ni 12 Ocak günü olağanüstü toplantıya çağırdı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihe geçecek bir dayanışmanın öncülüğünü yaptı.

Yazarlar
Website Security Test