Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hayırsever Nevvar İşgören kabri başında anıldı

18.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Nevvar Salih İşgören Vakfı kurucusu Salih İşgören'in hayırsever eşi Nevvar İşgören, ölümünün 12. yıl dönümünde kabri başında anıldı.

Anma törenine, Nevvar Salih İşgören Vakfı Mütevelli Heyeti adına Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Mülayim Altınkalp ve Vakıf Genel Sekreteri Mahir Dinç’in yanı sıra Nevvar Salih İşgören adını taşıyan kamu kurum-kuruluşlarının temsilcileri ve vakfın paydaş kurumlarının mensupları da katıldı.

Anmada, Kur'an-ı Kerim tilaveti okundu. Nevvar İşgören’in yanı sıra 2011 yılında vefat eden hayırsever Salih İşgören için de dualar edildi.

Hem Salih İşgören hem de Nevvar İşgören'in kentin ve halkın yararına çok sayıda esere imza attığını belirten Nevvar Salih İşgören Vakfı Genel Sekreteri Mahir Dinç, şöyle konuştu: “Fatma Nevvar İşgören; nüfus kaydında İzmir İli Konak İlçesi’nden, Mehmet Muhittin ve Fatma Sabire kızı. Kısacık tanımın ardında, Cumhuriyetin çağdaş Türk Kadını profiliyle birebir örtüşen dolu dolu bir hayat. Yaşadı, cemiyetlerde görev aldı, eşi Salih İşgören’e hayır faaliyetlerinin kapısını açtı. Fatma Nevvar Hanım, eşinin ticaret hayatında en büyük destekçisi ve hayır konusunda yönlendiricisi oldu. İş ve sivil toplum kuruluşlarındaki aktifliğiyle ve hayırlarıyla (İzmir’in Nevvar Annesi) olarak hatırlanmayı hak etti ve hak ediyor. İşte, sağlık, eğitim, akademi, sosyal hizmet, emniyet alanlarında bu ülke için emek verenler, Büyük Nevvar Salih İşgören Ailesi’ni oluşturan vefalı insanlar, bu sorumluluk duygusu ve sahiplenmeyle bu törende bir aradalar.”

Nevvar İşgören’in Türkiye’nin umudu ve yarını olan gençlere inandığını vurgulayan Vakıf Genel Sekreteri Mahir Dinç, yıllar önce İşgören imzasını attıkları eserlerinden Karataş’taki AKADEMİ İKSEV’in de yer aldığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Müzik ve Sahne Sanatları Merkezi’ndeki 20 yıl önceki etkinlikte, Nevvar Hanım’ın el yazısından notlarla oluşan konuşma metninden bir bölüme değindi: “Hayırseverlerimizin, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi sanatçı adayı gençlere ücretsiz sanat eğitimi vermesini istediği merkezde, (Sevgili gençler), diyordu Nevvar Hanım, (Sanatçılar hayatımıza daima bir parlaklık, bir aydınlık, bir aydınlık, zenginlik-yücelik, asalet, bir ışık ve huzur getirmişlerdi. Sevgili gençler, kültürümüzü ilkel boyutlara indirmeyelim. Yüksek seviyede solistler yetiştirelim. Çabayı elden bırakmayı ve sırtımızı dönmeyi düşündüğümüz zamanlar olacaktır. Biz sizden elinizden gelenin en iyisini yapmanızı istiyoruz.Eğer sendelerseniz kalkın ve tekrar başlayın) Bize düşen gençlerin yanında olmak ve pandemi-salgın ortamında karamsarlığa geçit vermemek.”

Vakıf Genel Sekreteri Mahir Dinç, “Bu anma töreninde vefasını hayırseverlerimizden esirgemeyen Sayın Gaziemir Belediye Başkanımız Halil Arda’ya özellikle teşekkür ediyorum. Salih İşgören ve Nevvar İşgören, varlıklarını kentin yararına kullanma amacıyla pek çok esere imza atıp bunları halkın yararına sunan örnek hayırseverlerdendi. Yaşadıkları kente borçlarını bu şekilde ödeyen insanların çoğalmasını istiyoruz. Nevvar Anne, Salih Baba'nın hayırlarının arkasındaki gizli kahramandı. (Sen hayırlarını yap, kazancın artar) derdi. Nevvar Anne, 12 yıl önce bir kayıp olarak değerlendirebileceğimiz bir yolculuğa uğurlandı ama onun bıraktığı mirası, Nevvar Salih İşgören Vakfı yaşatıyor." dedi.

2004-2009 yılları arasında İl Genel Meclisi Üyesi olarak görev yaptığı dönemde Salih İşgören ile tanışma fırsatı yakaladığını belirten Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, şunları söyledi: "Salih amca Gaziemir'de bir hastane yapılmasını sağladı. Daha sonra bir de okul yaptırdı. Birçok insan onun yaptırdığı hastanede şifa buldu, binlerce öğrenci onun yaptırdığı okulda eğitim aldı. Gaziemirli vatandaşlar adına kendilerini rahmet ve şükranla anıyorum."

Hayırsever Nevvar ve Salih İşgören'in mezarlarına karanfiller bırakıldı. Nevvar Salih İşgören Vakfı, Nevvar İşgören için hayırsever isimlerini taşıyan Alsancak, Gaziemir, DEÜ Çocuk Hastanesi gibi kurumların yanı sıra Basmane Çorakkapı Camisi ve Buca İZBAN İstasyonu önü gibi kentin değişik noktalarında pilav-nohut-ayrandan oluşan hayır ikramında bulundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Buca'nın Tınaztepe Mahallesi'ne bağlı Tınaztepe Mahallesi, 95 bin 112,42 metrekarelik arazi ile 6 bin 912,34 metrekarelik arazi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan...

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, İzmir'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi ile birlikte artan işsiz sayısıyla ilgili aç...

TMSF'nin (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) İzmir'de Seferihisar, Torbalı ve Dikili'de bulunan taşınmazları toplam 9 milyon 450 bin TL fiyat ile satışa çıkardı.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Tevfik Türk, İl Toprak Koruma Kurulu'nun İnciraltı Planı için neden şerh koyduklarını anlattı. Türk, ''Mahkemenin, buras...

Bornova'da İzmir Çevreyolu Otogar Kavşağı'nda sürücüsünün kontrolünden çıkan hurda yüklü TIR, refüje çarpıp devrildi. Kazada, TIR'da sıkışan sürücü itfaiye ekipleri ta...

Tire-Belevi yolunda Belevi Gölü yakınlarında meydana gelen kazada araç yüksek gerilim hattı direğine girerek hurdaya döndü.

Ticaret Bakanlığı tarafından Urlalı kadınların katma değer için çalıştıkları, Urla Kadın Girişim ve İşletme Kooperatifi'ne hibe verilecek. Güzel haber ise Urla'nın ilk...

Yazarlar
Website Security Test