Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de Koronavirüs için 112 İstasyonları artırılsın talebi

25.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Sağlık Sen İzmir'den kentte Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 112 İstasyon Sayıları acilen artırılmalıdır talebi yapıldı.

Türk Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şubesi'nden Başkan Barış Koçak imzalı bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada sağlık ekiplerinin çalışma şartlarından ve imkanlarının kısıtlı olmasına dikkat çekildi.

 

Açıklama şöyle;

"Pandemi sürecinde özellikle acil sağlık hizmetlerinin iş yükünün artmasına karşın kritik ve personel yanlısı bir tutum sergileyen Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı ve İl Ambulans Servisi Başhekimliğine dağınık bir sisteme malzeme sıkıntısı yaşatmadığı (koruyucu ekipman) ve çoğu sağlık kurumuna göre daha dinamik ve başarılı yönettiği için teşekkür ediyoruz.

Fakat bu başarıya karşın acil sağlık hizmetleri sunan ambulans ekiplerinin sıkıntısını çözmek konusunda yeterli gayreti göstermeleri dahi yeterli olmuyor. 112 Ekiplerinin lojistik açıdan şartlarının iyileştirilmesi ve bu yapılanmada stratejik olması elzem bir durumdur. Kamu kurumlarında konuşlandırma konusunda yeterli desteği genellikle göremeyen 112 ekipleri ilaç güvenliği, dezenfeksiyon ve daha kötüsü barınma konusunda zor şartlarla karşı karşıya kalmaktadır.

Aynı şekilde kullanılan ambulans filosunun diğer illere göre eski kalması Türkiye’nin 3. Büyük kenti turizm cenneti ve 112 sisteminin öncü şehirlerinden İzmir’imize yakışmamaktadır. Sağlık bakanlığı ekip sayısı gözetmeksizin her ile verirken büyük şehirlerde yenilenme olmuyor buda teknolojik ilerlemenin hastaya yansıtılmamasına entegre edilen cihazlarda ise sorun yaşanmasına neden oluyor.

Covid 19 pandemisi döneminde tüm sağlık çalışanları gibi ayrım yapmadan 112 acil sağlık hizmetlerinin tüm fertleri fazlasıyla yıpranmıştır. Sağlıkta şiddete en çok maruz kalan mobil ekip olmasının verdiği handikaplar ile boğuşan, triyaj ve kaos organizasyonu ile yıllardır muhatap olan 112 acil sağlık hizmetleri pandemi döneminde halk sağlığı adına algoritmasını değiştirip ağır olan iş yükünü altından kalkılmaz bir hale getirmiştir. 2020 Yılı sonuna kadar 130 ekibin altında olması 112 sisteminin ciddi aksaklıklarla uğraşmasına neden olacaktır. 24 Saat usulü A1 ve A2 statüsünde 130 ekip olmaması mevcut personelden alınan verimi de düşüreceği kesindir.
112 Acil Sağlık hizmetlerinde ki mevcut sorunların aşılması için bakanlığımızın İzmir'imiz için ciddi bir personel alımı ve tehcizat ambulans yenilemesi yoluna gitmesi kaçınılmaz olmuştur."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Meteorolojiden İzmir'in güneydoğu ve doğusunda bulunan 8 ilçe (Kemalpaşa, Torbalı, Selçuk, Bayındır, Tire, Ödemiş, Kiraz, Beydağ) için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarı...

İzmir'in Konak ilçesinde 4 çocuk annesi 37 yaşındaki Aysun K., ''seni boşayacağım'' dediği imam nikahlı kocası tarafından bıçakla yaralandı.

İzmir'in Bornova ilçesinde bir evin terasında yaşanan tüp patlaması, korku yarattı.

İzmir'in Koronavirüs (Kovid-19) risk haritası güncellendi. İzmir'in ilçelerinde Koronavirüs riskinde son durum ne? Kırmızı bölgeler azaldı mı? İzmir'de Koronavirüs ris...

Deneme Sahnesi Kuvayi Milliye’nin ardından iki yeni oyun daha sahneleyecek. Gangster 30 Eylül Çarşamba 20.00’de İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde, Don Kişot’un Rüyası ise ...

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın K...

İzmir Valiliği'nden yeni Koronavirüs (Kovid-19) kararı geldi. Alınan yeni karara göre pazarcılara ve AVM çalışanlarına HES kodu zorunluluğu getirildi.

Yazarlar
Website Security Test