Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'in ünlü doktorundan uyarı: Kış için maske biriktirin

25.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Tabip Odası'nın eski başkanlarından Dr. Suat Kaptaner, İzmir'de artan Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı vakalara ilişkin konuşarak, vatandaşlara kış için maske stoğu yapmaları konusunda uyarılarda bulundu.

İzmir Tabip Odası'nın eski başkanlarından Dr. Suat Kaptaner, 'Hekim Güçbirliği' adına önemli açıklamalarda bulundu. Kaptaner, hem hastanelerin hem de vatandaşların kış öncesi maske stoku yapmaları, üretimin de artması gerektiğine vurgu yaptı.

Egedesonsöz'den Muhittin Akbel'in haberine göre, 23 Ağustos günü İzmir'de 5 bin 500 test uygulandığını ve 441 pozitif vakaya rastlandığını belirten Kaptaner, "Bu yüzde 8'lik bir oran demektir. Türkiye genelinde ise aynı gün 80 bin 310 test yapılmış ve 1217 pozitif vakaya rastlanmış. Bunun oranı da yüzde 1.5'tur. Aradaki büyük fark, ya İzmir'in çok büyük risk altında olduğunu gösteriyor demektir, ya da Türkiye genelinde pozitif vaka sayısında bir sorun var demektir" dedi.

"Hekim Güçbirliği" adına tavsiyelerde de bulunan Kaptaner, şu bilgileri aktardı: " Eğer kışa girişte bu sayılar bu şekilde devam ederse, okullar açıldığında, izinden tatilden dönüldüğünde artışların tavan yapma ihtimali var. İleride yaşanması muhtemel kısıtlamalara gidildiğinde, maskeye çok ihtiyaç olacaka. Hem hastanelerin depolarında, hem de evlerimizde bolca maske bulundurmak zorundayız. Pandeminin başındaki gibi boşta yakalanmayalım. Maske üretimine de hız verelim. Günübirlik davranmayalım. Hem devletin, hem insanlarımızın tedbir alması gerekiyor."

Dr. Suat Kaptaner, kış aylarında aile hekimliklerine ve hastanelere hastaların yüzde 85'inin üst solunum yolu şikayetiyle geldiğini hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "KBB, dahiliye, intaniye gibi birimlere gelen hastaların çok büyük çoğunluğu, üst solunum şikayetinde bulunur. Mevsimsel grip bulguları, hafif veya yüksek ateş, boğaz ağrısı, genel kırgınlık, başağrısı ve koku alma duygusunun azalması şeklindedir. Ne ilginçtir ki, COVİD 19 bulguları da bu beş maddeden oluşuyor. Dolayısıyla mevsimsel grip mi, COVİD - 19 mu, ayırt etmek çok zor. O zaman herkese PCR testi yapmak lazım. Bu mümkün olmadığına göre, bizim kışa girerken, vaka sayılarını azaltmak, en aza indirmemiz lazım."

KADEMELİ MESAİ VURGUSU
Koronavirüs salgını artarken, şu anda uygulanan önlemlerin yetersiz kaldığına dikkat çeken Dr. Suat Kaptaner, "Ekonomiyi düşünmek zorundayız, tamam; ama kışın daha büyük sorunlarla karşılaştığımızda, ekonomiyi kollayamaz hale gelebiliriz" uyarısında bulundu, şöyle dedi: "Vakalar daha da artarsa, zaten yorgun düşmüş sağlık çalışanlarının yükü kaldırması zorlaşır. Sağlık sistemi, ikinci dalgayı kaldırmayabilir. Kritik konumda çalışanlara düzenli teste başlanmalıdır. Restoran ve kafeler, daha kısıtlı zaman diliminde açık olmalı, erken kapatılmalı. Geç olmadan, önlemler sıkılaştırılmalıdır."

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin "kademeli mesai" önerisini desteklediklerini açıklayan Dr. Kaptaner, bu düşüncenin hayata geçirilmesiyle pik saatlerle yolcu sayısının seyreleceğini, dolayısıyla bunun da bir önlem yerine geçeceğini sözlerine ekledi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TMSF'nin (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) İzmir'de Seferihisar, Torbalı ve Dikili'de bulunan taşınmazları toplam 9 milyon 450 bin TL fiyat ile satışa çıkardı.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Tevfik Türk, İl Toprak Koruma Kurulu'nun İnciraltı Planı için neden şerh koyduklarını anlattı. Türk, ''Mahkemenin, buras...

Bornova'da İzmir Çevreyolu Otogar Kavşağı'nda sürücüsünün kontrolünden çıkan hurda yüklü TIR, refüje çarpıp devrildi. Kazada, TIR'da sıkışan sürücü itfaiye ekipleri ta...

Tire-Belevi yolunda Belevi Gölü yakınlarında meydana gelen kazada araç yüksek gerilim hattı direğine girerek hurdaya döndü.

Ticaret Bakanlığı tarafından Urlalı kadınların katma değer için çalıştıkları, Urla Kadın Girişim ve İşletme Kooperatifi'ne hibe verilecek. Güzel haber ise Urla'nın ilk...

İzmir Dikili'de polisin pansiyona düzenlediği operasyonda, 2'si fuhuş yaptıkları belirlenen yabancı uyruklu 3 kadın gözaltına alındı.

Genç iş insanlarının yurt dışına açılma sürecini hızlandırmak, bu süreçteki maliyetleri düşürmek ve Kovid-19’un yarattığı olumsuz etkileri bertaraf etmek isteyen EGİAD...

Yazarlar
Website Security Test