Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de CHP Gençlik kongresine gazetecilere saldırı

31.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda yapılan CHP İzmir İl Gençlik Kongresi'nde saldırıya uğrayan gazeteciler, İzmir'in gündeminde. TGS İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Hüner, kongrenin seçim sonuçlarının alındığı sırada, partili gençler arasında çıkan tartışmayı görüntüleyen bir gazetecinin cep telefonunun el koyulması sonrası yaşanan olayla ilgili açıklama yaptı.

İzmir'in Bornova ilçesinde Aşık Veysel Rekreasyon alanında yapılan CHP İzmir İl Gençlik Kongresi sırasında toplantıyı takip eden medya mensuplarına saldırı oldu.

CHP örgütü içinde çıkan bir kavga sonrasında görüntü alan basın mensuplarına tepki gösteren CHP gençlik örgütü üyeleri, basın emekçilerine saldırdılar. 

İzmir Gündemi'nde yer alan habere göre, kavgaya başka gençler de katılınca olay büyüdü. Bazı partili gençlerin fotoğraf çeken gazetecilere saldırdığı öğrenildi. Çıkan arbedede Son Mühür Gazetesi'nden Tenzile Aşçı'nın telefonu kırıldı ve fırlatılarak atıldı, basın masasında bulunan çok sayıda bilgisayar parçalandı. İzmir Gündemi gazetesinden Oktay Güçtekin de saldırıya maruz kaldı. Kalabalık grup Güçtekin'e saldırarak kafasına sandalye ile vurdu ve güç tekin gözüne yediği dirsek darbesi ile yaralandı. Çıkan olaylara güvenlik görevlileri müdahale ederken, basın mensupları kendilerine saldıran CHP Gençlik Kolları üyesi gençlerden şikayetçi oldu.

Hüner, CHP İzmir İl Gençlik Kongresi'nde, saldırıya uğrayan gazetecilerin telefonuna el konulması ve darp edilmelerinin suç olduğunu, basının özgür çalışma ortamını engellenmesi ve basın özgürlüğünün kısıtlanmasını da içerdiğini bildirdi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen gazetecilere destek olmak için karakola giderken CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in de karakolda olduğu öğrenildi

Halil İbrahim Hüner açıklamasının devamında şunları kaydetti:

''CHP İzmir İl Gençlik Kongresi'nde, bir gazetecinin görüntü almasının engellenmesi için elinden telefonunun alınması, bir başka gazetecinin de darp edilmesi, hem cezai suçtur hem de basının özgür çalışma ortamını engellemek ve basın özgürlüğünü kısıtlamaktır. Olaya karışanların, faillerin biran önce yakalanıp, gerekli cezayı almasını talep ediyoruz. Gazetecinin görevi kamuoyunu bilgilendirmektir. Kongreye çağrılı olarak davet edilen basın mensuplarına bu davranış kabul edilemez. Kınamayla bu olay geçiştirilemez. TGS İzmir Şubesi olarak bu olayın takipçisi olacağız. Gazetecilere saldırıların son olmasını diliyoruz.''

EMD'DEN AÇIKLAMA

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD)'nden yapılan açıklama ise şöyle;

29 Ağustos 2020 Cumartesi günü düzenlenen CHP İzmir İl Gençlik Kolları Kongresi'nde sandık sonuçlarının açıklanmasının ardından iki adayın taraftarları arasında çıkan tartışmada maalesef basın mensubu arkadaşlarımız doğrudan saldırıya hedef olmuş ve 6 basın emekçisi saldırganların sözlü ve fiziki şiddetine maruz kalmıştır.

Hiç bir şekilde konunun tarafı olmadıkları ve kamuoyu adına orada gözlemci olarak bulundukları halde gazetecilerin, doğrudan saldırıya hedef olması oldukça düşündürücüdür.

Gazeteciler; siyasetçilerin veya siyaset yapmak hedefiyle yola çıkanların varlık sebebi olan demokrasinin teminatı ve sigortasıdır.

Basın özgürlüğünün yoğun tartışmaların gündemini teşkil ettiği bu günlerde demokrasinin kalesi olan İzmir'de bu saldırının gerçekleşmiş olması;

Ülkemize demokrasiyi getiren ve adında Cumhuriyet kelimesini barındıran bir partinin mensubu oldukları iddiasında olanlar kişilerce bu saldırın yapılmış olması ise esef vericidir.

Ne Cumhuriyet Halk Partisi'ne ne de herhangi bir partinin gençlik örgütlerine yakışmayan bu olayı kınıyor; parti yöneticilerinin bu olaya karışanlara karşı en ağır yaptırımları uygulayacağından emin olmak istiyoruz.

Ayrıca saldırılar sırasında meslektaşlarımızın telefon, bilgisayar ve fotoğraf makinalarına da zarar verilmiştir. Bu zararların tazmin edilmesi de Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Yönetiminden beklentimizdir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Buca'nın Tınaztepe Mahallesi'ne bağlı Tınaztepe Mahallesi, 95 bin 112,42 metrekarelik arazi ile 6 bin 912,34 metrekarelik arazi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan...

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, İzmir'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi ile birlikte artan işsiz sayısıyla ilgili aç...

TMSF'nin (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) İzmir'de Seferihisar, Torbalı ve Dikili'de bulunan taşınmazları toplam 9 milyon 450 bin TL fiyat ile satışa çıkardı.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Tevfik Türk, İl Toprak Koruma Kurulu'nun İnciraltı Planı için neden şerh koyduklarını anlattı. Türk, ''Mahkemenin, buras...

Bornova'da İzmir Çevreyolu Otogar Kavşağı'nda sürücüsünün kontrolünden çıkan hurda yüklü TIR, refüje çarpıp devrildi. Kazada, TIR'da sıkışan sürücü itfaiye ekipleri ta...

Tire-Belevi yolunda Belevi Gölü yakınlarında meydana gelen kazada araç yüksek gerilim hattı direğine girerek hurdaya döndü.

Ticaret Bakanlığı tarafından Urlalı kadınların katma değer için çalıştıkları, Urla Kadın Girişim ve İşletme Kooperatifi'ne hibe verilecek. Güzel haber ise Urla'nın ilk...

Yazarlar
Website Security Test