Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İEF, ‘Pandemiye rağmen’ umudun ve coşkunun adresi oldu

9.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

T.C. Ticaret Bakanlığı himayesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından Kültürpark’ta düzenlenen 89. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), pandemi kurallarına uygun olarak 4 – 8 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti.

MEHMET KOCABIYIK

Covid-19 salgını nedeniyle fuarların iptal olması ardından İzmir’de düzenlenen ilk fuar olan İEF, bu kez “mesafeli” de olsa İzmir’den dünyaya umut aşılamak için 89’uncu kez kapılarını açtmıştı. İkinci Dünya Savaşı döneminde bile aralıksız olarak devam eden fuar, Akdeniz’in coşku ve heyecanını umutla birleştirerek fuara taşıdı. Konserleri, tiyatro ve sinema gösterimleri, herkese hitap eden etkinlikleri, sokak sahneleri, Akdeniz lezzetleri ve müzikleriyle ziyaretçilerine dolu dolu beş gün yaşatan İEF, düzenlendiği süre boyunca kente hareket getirdi. Bu yıl sağlık önlemleri nedeniyle düzenlenmeyen Çim Konserleri’ne Atatürk Açıkhava Tiyatrosu ev sahipliği yaptı.

Bu yıl yalnızca Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda sosyal mesafe kuralına uyularak gerçekleşen konserler, fuar gecelerini ısıttı. Konser ziyaretçileri, ateşleri ölçülerek içeri alındı ve kapıda dezenfektan dağıtıldı. Konserlerin açılışını, ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer gerçekleştirdi. İzmir Senfoni Orkestrası, gecenin devamında rock müziğin sevilen grubu Mor ve Ötesi’ne eşlik etti. Fuar ikinci gününde Ozbi ile Gülce Duru ve Gazapizm’i konuk etti. 6 Eylül’de ise sahne ısındı ve Anadolu Ateşi dans grubu ile gazeteci Nebil Özgentürk’ün hazırladığı “26 Ağustos’tan 9 Eylül’e Kurtuluşun Kısa Tarihi” belgeseli Fuar ziyaretçilerine keyifli bir gece yaşattı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katıldığı gecede, izleyiciler Efsanelerin Dansı’nı ayakta alkışladı. 7 Eylül Pazartesi gecesi Ufuk Beydemir ve hemen ardından Buray sahne aldı.

Mavi Kıta Buluşması

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın yalnızca ticaret değil aynı zamanda bayram ve coşku demek olduğuna değindi. Fuarın 89 yıldır aralıksız devam eden dünyadaki ender organizasyonlardan biri olduğunu hatırlatan Başkan Soyer, insanlığın bulunduğu noktaya ışık tutan ve onu tüm insanlıkla paylaşan fuarın bu sebeple çok kıymetli bir mecra olduğuna dikkat çekmişti.

Bu yıl Akdeniz teması kapsamında bir “Mavi Kıta Buluşması” çerçevesinde Akdeniz kentlerini bir araya getirmeyi hedefleyen fuarda pandemi sebebiyle uluslararası katılım gerçekleşemedi. Fiziksel olarak bir araya gelemeyen Akdeniz kentlerinin belediye başkanları ise mesafeleri engel tanımadı. Barselona, Lizbon, Napoli, Zadar Belediye Başkanları ile Valensiya Belediye Meclis Üyesi, konser açılışına video bağlantısı ile katılarak İzmirlilere mesaj gönderdi.

İEF sokakları renk renk

Teması “Barış ve Özgürlük” olan grafiti çalışmaları ile Kültürpark sokaklarında grafiti sanatçıları tarafından gerçekleştirilen duvar boyama çalışmalarında sanatçılar, “Akdeniz Gibi Yaşam Dolu ve Renkli” resimlere imza attı.

Tiyatro severlerin Kültürpark’taki buluşma noktası İsmet İnönü Sanat Merkezi ise, bu kez destansı bir oyuna sahne oldu. Nazım Hikmet’in baş yapıtlarından biri olan ve Kurtuluş Savaşı’nı bölümler halinde anlattığı “Kuvayi Milliye Destanı”, iki gün boyunca “kurtuluş”un adını fuardan duyurdu. Ali Berktay tarafından oyunlaştırılan ve Ayşe Emel Mesci yorumuyla sahneye konan destan, bu yıl İzmir’deki 9 Eylül kutlamalarının ilk adresi oldu.

Her gün bir sinema etkinliğine de imza atan İEF, 5 Eylül’de “Küçük Şeyler” filmi ile başlangıcı yaptı. Film öncesinde, sinema yazarı ve yönetmeni Vecdi Sayar moderatörlüğünde; filmin yönetmeni Kıvanç Sezer ve oyuncu Başak Özcan’ın katılımıyla söyleşi gerçekleşti. 6 Eylül’de yönetmenliğini Emin Alper’in yaptığı ”Kız Kardeşler”, 7 Eylül’de “Renklerde Kaybolan Hayat: Fikret Mualla” ve 8 Eylül’de “Endişe” filmleri ve söyleşileriyle sinemaseverlerle buluştu.

İEF’nin Her güne bir “Akdeniz Mutfağı” temasıyla düzenlenen bir başka etkinliğinde ise İspanya, Fas, İtalya, Yunanistan ve Ege mutfaklarının, özel sunumlarla tanıtıldığı “Akdeniz Lezzetleri” alanı; gösterişli sunumları, yöreye özgü lezzet sohbetleri ve konuklarına özel ikramlarıyla fuar ziyaretçilerinin en çok vakit geçirdiği alanlardan biri oldu.

Öte yandan, “Pandomim Palyaço ve Orta Oyunları’ndan” oluşan; Akdeniz’e özgü yerel, etnik müziklerin ağırlıklı olduğu sahne gösterilerinin yanısıra “Animatör ve Sihirbaz” gösterilerinden oluşan sokak sahne performansları ve Akdeniz ezgilerinin yer aldığı konserler izleyicilerle buluştu.

İş dünyası İzmir İş Günleri’nde buluştu

Bu yıl “Mavi Kıta Buluşması” çerçevesinde Akdeniz kentleri arasındaki iş fırsatlarının değerlendirilmesi hedeflenen 6. Uluslararası İzmir İş Günleri’nde fiziksel mesafe ticari ilişkilerin yürütülmesine engel olamadı. Online olarak gerçekleşen toplantılarda lojistik, tekstil, deniz taşımacılığı, sanayi, tarım ve e-ticaret gibi sektörlerden temsilciler arasında, bakan ve bakan yardımcıları seviyesinde yapılan görüşmelerde pandemi sonrası ticaretin fırsatları gündeme geldi. Katılımcılar, özellikle salgın ve salgın sonrası dönemde Akdeniz ülkelerinde üretim ve tüketim potansiyellerinde artış kaydedilmesi beklenen sektör ve ürün grupları hakkında bilgi alış verişinde bulundu. 2 günde gerçekleşen 9 oturuma aralarında T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; Fas Sanayi, Ticaret, Yeşil ve Dijital Ekonomi Bakanı Moulay Hafid Elalamy; İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Maria Reyes Maroto Illera; İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Manlio Di Stefano; İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de bulunduğu 40’ın üzerinde konuşmacı katıldı. Online olarak gerçekleşen oturumlarda 50’ye yakın konu gündeme geldi.

Akdeniz’de tekstil için işbirliği çağrısı

Akdeniz bölgesinde tekstil için birlik içinde olduklarını anlatan Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) Başkan Yardımcısı Omar Moro, “Milyonlarca Akdenizli şirketin çıkarlarını savunan bir birliğiz. MEDITEX çok önemli bir etkinlik. Farklı farklı Akdeniz ülkelerinde düzenlendi. Tekstil sektörü pandemi sonrası çok zorluklar yaşadı. Tekstil çok önemli bir sektör Akdeniz’de… Birçok yatırımcı Akdeniz bölgesine aktı. Akdeniz’in avantajları; pazarın etkin olması, hızlı üretim, lojistik ve altyapılar, istihdam ile büyüme yaratılması yeni tekstil ürünlerine hızlıca erişilebilmesi… Bunlar Akdeniz’i öne çıkarıyor. Tekstil bu krizden güçlenerek çıkacaktır. Daha sürdürülebilir, çevreci sistemler kuracaktır. Akdeniz olarak bizim için çok önemli bir sektör tekstil. Sektörün geleceği çok parlak, durumumuzu daha da güçlendirebiliriz. Ülkeler arasında işbirliğine ihtiyacımız var. Hepimizi, güçlerimizi birleştirmeye çağırıyorum. Ortak bir hedefe doğru güçlerimizi birleştirelim” şeklinde konuştu.

6. Akdeniz Tekstil Forumu hakkında bilgilendirmelerde bulunan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler ise, “Tekstil sektörü, ülkelerin sanayileşmesinde ve refahın gelişmesinde kritik rol oynuyor. Pandeminin etkilerini; bölgesel işbirliği, dijitalleşme, tasarım ve markalaşmayla aşabiliriz. Değişen koşulara karşı hızlı refleks sergileyerek adapte olan, hatta öncü olan işletmeler olmalıyız. İçinde bulunduğumuz Akdeniz bölgesi sahip olduğu konumu ve hammadde zenginliğiyle tekstil ve hazır giyim sektörü için lojistik avantaja ve stratejik öneme sahip. Bölgemizin tekstil yeteneğini bir marka ve pazarlama unsuru haline getirebiliriz. Dijital dönüşüm, teknolojik yetenek gelişimine AR-GE’ye zaman ve kaynak ayırmalıyız. Yenilikçi ve yaratıcı zihinler için her zaman çıkış yolu vardır.” dedi.

Son konser; Halil Sezai ve Hüsnü Şenlendirici birlikte sahne aldı

89. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açıldığı 4 Eylül’den bu yana devam eden etkinlikleri, klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici ve şarkıcı Halil Sezai’nin birlikte aldığı sahne performansıyla sona erdi. Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda, sağlık önlemlerine uyularak gerçekleşen konserde Şenlendirici, ““Ne kadar kıymetli zamanlarmış. Çok güzeldi. Bunu yaşatmaya çalışmak bile çok güzel bir şey bence. Bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İzmir’in Fuarı, gerçekten İzmir’in kimliğinin parçasıdır. Bunu yaşatmaya çalışan kim varsa emeklerine sağlık.” ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki Bostanlı semtinde bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin işlettiği Yasemin Cafe'de büyük bir yangın çıktı.

Meteorolojiden İzmir'in güneydoğu ve doğusunda bulunan 8 ilçe (Kemalpaşa, Torbalı, Selçuk, Bayındır, Tire, Ödemiş, Kiraz, Beydağ) için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarı...

İzmir'in Konak ilçesinde 4 çocuk annesi 37 yaşındaki Aysun K., ''seni boşayacağım'' dediği imam nikahlı kocası tarafından bıçakla yaralandı.

İzmir'in Bornova ilçesinde bir evin terasında yaşanan tüp patlaması, korku yarattı.

İzmir'in Koronavirüs (Kovid-19) risk haritası güncellendi. İzmir'in ilçelerinde Koronavirüs riskinde son durum ne? Kırmızı bölgeler azaldı mı? İzmir'de Koronavirüs ris...

Deneme Sahnesi Kuvayi Milliye’nin ardından iki yeni oyun daha sahneleyecek. Gangster 30 Eylül Çarşamba 20.00’de İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde, Don Kişot’un Rüyası ise ...

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın K...

Yazarlar
Website Security Test