Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'in doktorları: Yönetemiyorsunuz, günde 400 ile 500 vaka var

17.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Tabip Odası, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sosyal medyadan Türk Tabipleri Birliği (TTB) kapatılsın çağrısının ardından basın açıklaması yaptı. İzmir'de görev yapan doktorlar, Koronavirüs (Kovid-19) pandemi sürecinin yönetilemediği görüşünü yineledi ve İzmir'de günlük 400 ile 500 Koronavirüs vakasının olduğunu söylediler.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Türk Tabipleri Birliği'ni (TTB) hedef gösteren açıklamalarının ardından İzmir Tabip Odası, bugün bir basın açıklaması yaptı.

Egedesonsöz'den Oktay Güçtekin'in haberine göre, İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, Sağlık Bakanı'nın İzmir'deki yoğun bakım doluluk oranlarını yüzde 72 olarak açıklanmasını değerlendirerek, "İzmir'deki hastane ve yoğun bakımdaki sayılara ulaşabilirisiniz. Şu an pandemi için ayrılan sayılar dolmuş durumda. Kapasite ile ilgili yeni yerler açılabilir ancak pandemi için öngördükleri yerler doldu ya da dolmak üzere. O yüzden yeni yoğun bakımlar ve yeni servisler açmak istekleri olabilir. Pandemi mücadelesinde en önemli faktörlerden biri sürecin şeffaf yönetilmesidir. Sürecin her kademesinde kamuoyunun bilgilendirilmesi önemlidir. Tabii ki bu paylaşımların gerçekçi olması da önemlidir. Tüm Türkiye de Tabip Odaları verileri açıklıyorlar. Bizimde ulaştığımız verilere güne günde 400-500 vaka çıkıyor. İzmir ilk 10'da olmayan bir ilin açıklanan verilerin yaklaşım yüzde 3'de 1'ini sağlaması ne kadar doğru?" dedi.

PANDEMİ İSTİFALARI ARTIRDI

Lütfi Çamlı " Bu süreç yeni bir süreç değil. Sağlık çalışanları koşullardan ve sistemden memnun değildir. Pandemi ile birlikte emeklilik ve istifalar oldu. Odamıza gelen yer değişikliği veya istifa verilerinde önceki döneme göre artış olduğunu görüyoruz. Zaten hekim başına düşen hasta konusundan normalin 2 katıyız" diye konuştu.

Çamlı "1 Haziran’da veriler pandeminin söndüğünü söylemezken bir açılım süreci başlatıldı. O zaman da bunu şu andaki sağlık otoritesi başlattı. Bir süre sonra pandeminin sonlanacağını söylediler. Ama bugün vakaların artığını ve pandeminin önlenemediğini gördük. Vakalar ve ölümler artarken nasıl kritik son aylardayız denilebiliyor anlayamıyoruz. Sadece İzmir’de bir ayda yüzde 50’lik vaka artışı varken iki ayda ne değiştirmeyi düşünüyor Sağlık Bakanlığı? Bir takım etkinlikleri yasaklarken AVM’ler, kafeler, eğlence merkezi açıkken, düğünleri bir saatle sınırlandırırken, pandemi vakalarını eve gönderirken bu salgını kontrol altına alamazsınız. Böyle bir tablo varken iki ay sonra pandemi de başarıya ulaşılacağını söylemek çok zor. 31 Ağustos’ta okullar açılacak dendi ama vaka sayıları artından 21 Eylül’e aldılar. Şuan ki vakalar o dönemkinden daha çok. Bu koşullarda okullar nasıl açılacak?" ifadelerine yer verdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki Bostanlı semtinde bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin işlettiği Yasemin Cafe'de büyük bir yangın çıktı.

Meteorolojiden İzmir'in güneydoğu ve doğusunda bulunan 8 ilçe (Kemalpaşa, Torbalı, Selçuk, Bayındır, Tire, Ödemiş, Kiraz, Beydağ) için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarı...

İzmir'in Konak ilçesinde 4 çocuk annesi 37 yaşındaki Aysun K., ''seni boşayacağım'' dediği imam nikahlı kocası tarafından bıçakla yaralandı.

İzmir'in Bornova ilçesinde bir evin terasında yaşanan tüp patlaması, korku yarattı.

İzmir'in Koronavirüs (Kovid-19) risk haritası güncellendi. İzmir'in ilçelerinde Koronavirüs riskinde son durum ne? Kırmızı bölgeler azaldı mı? İzmir'de Koronavirüs ris...

Deneme Sahnesi Kuvayi Milliye’nin ardından iki yeni oyun daha sahneleyecek. Gangster 30 Eylül Çarşamba 20.00’de İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde, Don Kişot’un Rüyası ise ...

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın K...

Yazarlar
Website Security Test