Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ziraat Mühendislerinden İnciraltı Planı'na tarım arazisi tepkisi

24.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Tevfik Türk, İl Toprak Koruma Kurulu'nun İnciraltı Planı için neden şerh koyduklarını anlattı. Türk, ''Mahkemenin, burasının tarım arazisi olduğu yönünde gerekçeli kararı var.'' dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Tevfik Türk, İnciraltı için alınan karara, hangi gerekçelerle ve neden şerh koyduklarını anlattı.

Egedesonsöz'den Muhittin Akbel'in haberine göre şerh kararını, gerekçeleriyle birlikte yazılı olarak kurula ilettiklerini belirten Başkan Türk, süreç hakkında, "2012 yılına ait bir mahkeme kararı var. Bu konu 2010 yılında Toprak Koruma Kurulu'na gelmiş. Kurul, turizm amaçlı plan yapılmasına izin vermiş. O zaman Ziraat Mühendisleri Odası dava açıyor. Gerekçe olarak da, 'Burası tarım arazisidir ve alternatif alan aranmamıştır' diyor. Mahkeme, söz konusu arazinin tarım alanı olduğunu tespit ediyor ve Toprak Koruma Kurulu'nun aldığı kararı iptal ediyor" bilgisini verdi.

Mahkemenin gerekçeleri kararıyla ilgili kararına dikkat çeken Başkan Türk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mahkeme, gerekçeli kararında, bölgenin potansiyel ürün yelpazesinin çok yüksek olduğunu öngörüyor. Ayrıca, bu bölgede yer alan özellikle sera tarımsal kullanımıyla, uluslararası rağbet gören iyi tarım uygulamalarıyla daha fazla gelir elde edilebileceğine vurgu yapıyor. Bilirkişi raporunu, aynen kabul ederken, 5403 sayılı Toprak Koruma Kanununa göre, mutlak korunması gereken birinci, ikinci sınıf tarım arazisi olduğu, aktif tarıma halen hizmet vermesi, ekonomik ve istihdam açısından olduğu kadar, üretim açısından da ekonomik önem taşıdığını belirtiyor. İncelenen üzerinde turizmin, kamu yararı olduğuna yönelik alınan bir kararın dayanağının olmadığına dikkat çekiyor. Mahkeme, bölgede termal turizmin zaten mevcut olmaduğunu, planlama için öne sürülen İnciraltı alanının da tarımsal ve doğal potansiyeliyle hem görsel hem de arazi kullanımı açısından farklı bir boyutunun olması nedeniyle, bunun da aslında geri bölgede (Kaya Otel, Balçova Termal Otel) yapılan turizm açısından da bir çeşitlilik yaratmakta olduğunu, yani turizmi desteklediğini kabul etmiş.

Mahkeme bunları söylüyoruz. Biz de Ziraat Mühendisleri Odası olarak diyoruz ki, İnciraltı'nın tarım alanı olduğuna dair mahkeme kararı var. Burası, mahkeme tarafından da tarım alanı olarak tescil edilmiş. Artı, Tarım İl Müdürlüğü, bu alan için 'Mutlak tarım arazisi' olarak kabul etmiş. Hem de 2020 yılı içerisinde... Tekrar başvuru oluyor, dosya yeniden Toprak Koruma Kurulu'na geliyor. Tarım İl Müdürlüğü, aynı yer için bir kez daha görüşünü tekrarlıyor, 'Burası, mutlak tarım arazisidir' diyor. Karşımıza, turizm amaçlı yada koruma amaçlı imar planı çıkıyor. Bu tür uygulamaların yapılacağı alternatif alanların bulunduğu gerçeğinden yola çıkarak, karara şerh koyduk. Sonuçta burası, bir tarım alanı. Yöre insanı, arazinin eskiden tarım alanı olduğunu ancak eski özelliğini yitirdiğini söylüyor. İyi, güzel de... Bu aşama devreye giren Anayasa'nın 45. maddesi ve 5403 Sayılı Toprak Koruma Kanunu, devlete, tarım arazilerini korumasını, iyileştirmesini, bozulan arazileri ıslah etmesini emrediyor. O zaman şunu sorgulamak gerekiyor: 2012 yılında çıkan mahkeme kararından bugüne dek, arazinin tarım özelliğinin yitirmesine izin veren valisinden belediye başkanına, kişilerden kamu kuruluşlarına kadar kimlerin ihmali varsa, irdelenmesi gerekiyor. Kaldı ki, bölgenin su sorunu, ıslah yöntemleriyle pekala iyileştirilebilir ve yüksek tarımsal üretim potansiyeline tekrar kavuşturulabilir." dedi.

Yöre halkının oyalandığını söyleyen Türk, "Orada arazisi olan vatandaşlar da, politikacılar da, kamu da, burasının tarım arazisi olduğunu pekala biliyor. Ne yazık ki yöre insanına yıllardır, imar planı yapılacak, buralar değer kazanacak, diye umut vermişler. İmar planının bunca yıldır yapılmamış olmasının altında, bu gerçek yatıyor. Kurulun İnciraltı için verdiği kararı, ilgili kurullarımızda görüşeceğiz. Gerekirse, yine dava açabiliriz." yorumunu yaptı.

İl Toprak Koruma Kurulu, İnciraltı'nın tarım alanı olmadığı yönünde karar alarak, sağlık turizmi ve termal tesislerin önünü açmıştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Bayraklı'da bulunan SGK'nın dev arazisi 1 milyon 50 bin TL teminat bedeli ile satışa çıkartıldı.

Sakinlik isteyen İzmirliler buraya. İzmir'de sonbaharı yaşayacağınız yerler nereler? Sonbaharın son ayına girerken İzmir'de gitmeniz gereken yerleri listeledik. İzmir'...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye genelinde Koronavirüs (Kovid-19) vakalarının arttığını söylerken riskin arttığı şehirler arasında İzmir'i de saydı.

Bünyesinde Devir, Spor Life, Roll Music ,Asklepion Life ve Gazete Devir ile YouTube üzerinden yayın yapan WTV yi barındıran Wesida Medya Grup yazarlarının aylık toplan...

İzmir Konak'ta bir güzellik merkezinde ''gençlik aşısı'' adıyla bir işlem yaptıran Hollandalı anne ve Türk babanın 24 yaşındaki kızı Seline Ferah Çalışkan'ın yüzü tanı...

İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan ve Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin İzmir'deki seyriyle ilgili gündem olan açıklamalara imza atan Pr...

İzmir'in eski Milli Eğitim Müdürü Zeki Bilgin İnanlı Koronavirüs'ten hayatını kaybetti. Koronavirüs'ten ölen Zeki Bilgin İnanlı, 1990 ile 2001 yılları arasında İl Mill...

Yazarlar
Website Security Test