Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

DİSK'ten Korona raporu: İzmir'de 500 bin işsiz var

25.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, İzmir'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi ile birlikte artan işsiz sayısıyla ilgili açıklamalar yaptı.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, İzmir'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecinde işsizliğin arttığına dikkat çekerek veriler paylaştı.

Egedesonsöz'den Oktay Güçtekin'in haberine göre, sadece genç işsizin 285 bin olduğunu söyleyen Sarı, "Biz pandemi başlamadan önce İzmir'deki sadece 18-25 yaş arası genç işsizleri araştırmıştık. 285 bin sadece genç işsiz vardı İzmir'de. İş aramaktan vazgeçen, kayıt dışı çalışan işçiler hariç İzmir de 285 bin genç issiz vardı. Bugün İzmir'de etrafınıza baktığınızda İzmir'de çevremizde 3 tane organize sanayi var. Buralarda kısmi çalışmayı uyguladıklarında aslında onlar resmi olarak işsizlerdir, tam sayısı o yüzden veremiyoruz. İşsiz sayısını net olarak vermemiz mümkün değil, ancak çok basit bir şey söylemek gerekirse İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin CV Bank'ına 160 bin insan müracaat ettiği bilgisi var. Ortalama bir rakam verirsek bunu diğer kamu kuruluşlarına yaydığınızda kısmi çalışma ödeneği alanlarla birlikte İzmir'de işsiz sayısı 500 bin kişi buldu. Hatta 40 bin ailenin de evine hiç maaş girmediğini söyleyebilirim"dedi.

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili de konuşan Sarı, "Biz 11 Mart itibari ile işten atılmalar yasaklansın demiştik ve kısmi çalışma ödeneği verilsin demiştik. Ancak bizim söylediğimiz bu değildi. Bizim dediğimiz aslında ilk etapta uygulandı. İlk etapta uygulanırken, 1.5 ay sonra hükümet bizim sesimize kulak verdi ancak faklı bir şekilde kulak verdi. Evet işten çıkartmayı yasakladılar ancak kısmi çalışma ödeneğini var olanın altında yeni bir düzenleme ile 39 lira 40 üzerinden belirlediler.

2 ay ücretsiz izin diyorlar, bin 168 lira veriyorlar, bu insanları 2 ay izin hakları yok, 2 ay kıdemden sayılmıyor. Kısa çalışma ödeneği 2 ay uzatılmış, yani buda demek oluyor ki 2 ay daha resmi olarak işsiz değiller, ancak sadece resmi olarak issiz değiller. Kısa çalışma ödeneğine bakıldığında 3.5 milyon insan faydalandı. Bu insanlar resmi olarak issiz olmasa da fiilen işsizdir. Doğal olarak bu insanlar 2 ay geç emekli olacak. Bunları kimse düşünmüyor ama " diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Dinarlı

26.09.2020 - 00:47
Ne kadar da güzel konuştunuz haklısınız lakin neden diye soruyorum devlet işverene işçi çikaramazsin diyorsa disk sendikalı olan bir iş yerinde sendika aracılık yapıp işçiye karşılıklı anlaşalım diyor ve işçiye haklı sebebin olsun diyor işten çıkışını verelim diyor ve işçi hakkını alıyor mecburen kabul etmek zorunda kalıyor soruyorum disk patrondan yana mi işçiden mi işçinin sendikasını yoksa patronun mu
Diğer Haberler

Urlalı vatandaşlarla bir araya gelen AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, yıllardır sürüncemede kalan ve Urla ekonomisine katkı koyacak yat limanının yapılması tal...

İzmir'de sahte içkiden ölenlerin sayısı yükseliyor. Son olarak İzmir'de sahte içki içtikten sonra fenalaştıkları öne sürülen 2 kişi, kaldırıldıkları hastanede hayatını...

İzmir’in Kiraz ilçesine bağlı bir köy Koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artışı nedeniyle karantinaya alındı.

Toplam 9 mağazasıyla İzmir’de hizmet veren Boyner, Boyner Büyük Mağazacılık Pazarlama ve Marka Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Nurçin Koçoğlu ve Satış Genel Müdür Yar...

İzmir'in Bayraklı ilçesinde Yamanlar Mahallesi Kubilay Caddesi üzerinde meydana gelen kavgada 1 kişi öldü.

İzmir'in Buça ilçesinde Göksu Mahallesi'nde bir baba oğlunu silahla vurarak ağır yaraladı.

İzmir'in Tire ilçesinin Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, sosyal medya hesabından Tire'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisindeki son duruma ilişkin çarpıcı bir açıklama yaptı.

Yazarlar
Website Security Test