Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Karaburun'da GES için kesilen ağaçlara ENSİA'dan tepki

5.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, İzmir'in Karaburun ilçesinde yapılacak olan GES için açıklamalar yaptı.

Karaburun’a bağlı Küçükbahçe Köyü’nde, doğa harikası İris Gölü’ne birkaç yüz metre mesafede inşa edilen Güneş Enerjisi Santrali (GES) için 300 dönüm ormanın yok edilmesine iş dünyasından tepki geldi.

Egedesonsöz'ün haberine göre yapılan projeye tepki gösteren Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, "Hangi enerji türünde yapılırsa yapılsın; insana, çevreye ve doğaya zarar veren her yatırıma karşı çıkmayı ahlaki bir sorumluluk olarak benimsiyoruz. Karaburun Yarımadası son on beş yılda rüzgâr enerjisi yatırımlarının adresi oldu. Bölgedeki sivil toplum dinamiklerinin bu konudaki hassasiyetini biliyor ve yakından izliyoruz. ENSİA olarak biz, ülkemizin bozulmamış ender coğrafyalarından birine sahip Karaburun’da yapılması planlanan tüm yatırımların doğaya zarar vermeden, yasa ve yönetmeliklerde belirlenen teknik ve çevresel uygunluk şartlarından ödün verilmeden inşa edilmesini savunuyoruz. Bu görüşümüzü Sayın Başkana doğrudan iletme şansı bulduğumuz için de mutluyuz." dedi.

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan da bu konudaki kurumsal görüşlerini pek çok kez ayrıntılı olarak kamuoyu ile paylaştıklarını söyleyerek, "Ancak yapılan akıl almaz hatalar, vatandaşlarımız arasında yenilenebilir enerjinin doğa katliamı ile anlamdaş olduğu algısını kökleştiriyor. Güneş her yerde aynı güneş. Dağın başındaki çorak arazide de GES kurulabilir. Üzerinde sık çam ağaçlarının olduğu ormana güneş santrali kurulduğu dünyanın neresinde görülmüş?" dedi.

Karaburun’a bağlı Küçükbahçe Köyü sınırları içinde 7x850 Kw kurulu güçte inşa edilecek GES projesine Karaburun Kent Konseyi tarafından yapılan ilk itiraz, “ÇED konusunda kararın Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü’nün değerlendirmesinde olduğu” gerekçesiyle işleme alınmamıştı.

Bakanlık bu başvurudan beş ay sonra aynı projeye Bakanlık Makamı Olur’u ile onay vermiş, Proje alanı Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) kapsamında olmasına, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’na aykırılık taşımasına rağmen ÇED sürecinden muaf tutulmuştu.

Proje sahası, 15 Mart 2019’da T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından ilan edilen ve Resmi Gazete’de yayınlanan Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) sınırları içinde yer alıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Tire ilçesinin Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, sosyal medya hesabından Tire'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisindeki son duruma ilişkin çarpıcı bir açıklama yaptı.

Pandemi döneminde çalışmalarına hız kesmeden devam eden Torbalı Ticaret Odası (TTO) bu dönemde 190 kişiye iş buldu. TTO Başkanı Olgun “İŞKUR hizmet noktamız ile iş ara...

İzmir'in Kiraz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında süt tankeri ile çarpışan ve hurdaya dönen otomobilin sürücüsü 28 yaşındaki Cemil Zülam hayatını kaybetti.

İzmir'in Torbalı ilçesinde internetten tanışıp arkadaşlık yaptığı erkeklere tasma takan ve video çeken, çektiği videoyu da sosyal medyadan paylaşan ''Sahibe Filiz'' la...

İzmir'in Bayraklı'da bulunan SGK'nın dev arazisi 1 milyon 50 bin TL teminat bedeli ile satışa çıkartıldı.

Sakinlik isteyen İzmirliler buraya. İzmir'de sonbaharı yaşayacağınız yerler nereler? Sonbaharın son ayına girerken İzmir'de gitmeniz gereken yerleri listeledik. İzmir'...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye genelinde Koronavirüs (Kovid-19) vakalarının arttığını söylerken riskin arttığı şehirler arasında İzmir'i de saydı.

Yazarlar
Website Security Test