Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'deki seyyar satıcılardan istekler: Simitçiler gibi olalım

11.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun esnafın sorunlarına yönelik 17 maddelik önerilerini sıralamasının ardından İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin de hazırladıkları 8 maddelik talep listesini CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter’e verdi.

Seyyar satıcıların sosyal güvenlik sistemine dahil edilmesinden, belediyelerin tasarlayacağı araçlarda satış yapılabilmesine kadar çeşitli önerilerin yer aldığı raporu değerlendiren Milletvekili Bedri Serter, “Raporu hem Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na hem de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e ileteceğim. İnanıyorum ki en kısa sürede seyyar satıcıların sorunları çözüme kavuşacaktır” dedi.  

Varyant’taki İzmir Seyyar Satıcılar Derneği’ni ziyaret eden CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamını getirdiğini söyledi. İzmir’de 200 bin civarında seyyar satıcının bulunduğu bunun ise bine yakınının çiçekçilik yaptığını aktaran Bedri Serter, “Böylesine geniş bir kitleye sahip seyyar esnafımızın olduğu ülkemizde Genel Başkanımızın esnafa yönelik açıkladığı 17 maddelik öneri listesi seyyar esnafını da mutlu etti” diye konuştu.

ODA OLMAK İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Yaklaşık 5 ay önce İzmir Seyyar Satıcılar Derneği’ni kurduklarını ve geçen sürede bine yakın üyeye ulaştıklarını söyleyen Dernek Başkanı Evren Laçin, Ağustos ayında da Oda haline gelmek için dilekçelerini İzmir Ticaret İl Müdürlüğü’ne ilettiklerini söyledi. Seyyar satıcılar olarak sürekli sokaklarda olduklarını aktaran Laçin, “Sıkıntılarımız da oldukça birikti. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun esnafa  yönelik 17 maddelik talep listesin bizleri çok mutlu etti. Bizler de 8 maddelik taleplerimizden oluşan raporu hazırladık” ifadelerini kullandı.

“DÜKKANLARIN OLMADIĞI YERLERDE SATALIM”

Seyyar satıcılar olarak en önemli sorunlarının güvencesizlik ve zabıta olduğunu kaydeden Başkan Laçin şunları söyledi: “Seyyar esnafı olarak bizim sabit esnafa bir zararımız yok zira biz dükkanların olmadığı yerde satış yapmaktan yanayız. Bizim talebimiz bizlerin de iş ve sağlık güvencesine kavuşması; belediye ile kovalamaca yaşamamak. Bunun için de kayıt altına alınmak, vergimizi ödemek ve gerilimden uzak durmak istiyoruz.”

“SİMİTÇİLER GİBİ OLALIM”

“Belediyeler bize yer göstersin istiyoruz. İlçe nüfuslarının yüzde 2 veya 3’ü kadar bir oranda seyyar esnafı kayıt altına alınsın. Simitçiler gibi belli bir alan tahsis edilerek o bölümde sabit olarak çalışalım. Bu yerlerin tespitini de belediyelerin oluşturacağı komisyonlar yapsın. Biz seyyar satıcılar olarak aramızda yer tahsisi konusunda anlaşacağımıza eminim. Bizi yine belediye kontrol etsin ama zabıta endişesi yaşamayalım.”

Konuşmaların ardından İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin hazırladıkları raporu milletvekili Bedri Serter’e verdi.

 

İŞTE 8 TALEP 

1- İl ve ilçelerdeki esnaf odaları, kanunlarımızda da yer aldığı gibi hem sabit esnafları hem de seyyar esnafın sorunlarını dikkate alıp onları temsil etmeli.

2- Tüm illerimizde, ilçelerimizde esnaf dernekleri envanteri çıkarılarak esnafların odalar üzerinden dile getiremedikleri sorunlar, Ankara’da oluşturulacak bir federasyon veya konfederasyon üzerinden çözüme kavuşturulmalı.

3- İzmir ilimizde esnaf odalarına kayıtlı 100 bin civarında esnaf varken esnaf odalarına kayıtlı olmayan pazarcı esnafları, ikinci el eşya satıcıları, midyeciler, simitçiler, ev işlerine giden güvencesiz temizlik işçileri, ayakkabı boyacıları gibi 200 bine yakın güvencesiz sokak çalışanı güvenceli hale getirilmeli.

4- Tüm belediyeler belli bir oranda ilçelerinde seyyarlara yer vermeli.

5- Belediyelerin ve yerel yönetimlerin, seyyarların çalışmaları için tıpkı simitçilere yaptığı gibi tek tip araçlar temin etmeli. 

6- Kayıt altına alınarak hem sosyal güvence sistemine dahil edilmek hem de belediye ekipleri ile sorunsuz bir çalışmayı istiyoruz.

7- HalkımIzın güvenle alışveriş yapması için kendi otokontrol sistemimiz yanında belediyeler tarafından da hijyen koşullarımız denetlenmeli. 

8- Bütün belediyelerde Esnaf Masası kurulmalı. Burada iki temsilcilik olmalı. Bunlardan biri sabit esnafı diğeri de seyyar esnafları temsil etmeli. Pazarcı esnafları ile ikinci el eşya satan esnaflarımız da burada temsil edilmeli ve 81 ilde hem esnafı sorunları dile getirilmeli hem de seyyar esnafımıza sorunları dile getirilerek çözüm bulunmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Tire ilçesinin Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, sosyal medya hesabından Tire'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisindeki son duruma ilişkin çarpıcı bir açıklama yaptı.

Pandemi döneminde çalışmalarına hız kesmeden devam eden Torbalı Ticaret Odası (TTO) bu dönemde 190 kişiye iş buldu. TTO Başkanı Olgun “İŞKUR hizmet noktamız ile iş ara...

İzmir'in Kiraz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında süt tankeri ile çarpışan ve hurdaya dönen otomobilin sürücüsü 28 yaşındaki Cemil Zülam hayatını kaybetti.

İzmir'in Torbalı ilçesinde internetten tanışıp arkadaşlık yaptığı erkeklere tasma takan ve video çeken, çektiği videoyu da sosyal medyadan paylaşan ''Sahibe Filiz'' la...

İzmir'in Bayraklı'da bulunan SGK'nın dev arazisi 1 milyon 50 bin TL teminat bedeli ile satışa çıkartıldı.

Sakinlik isteyen İzmirliler buraya. İzmir'de sonbaharı yaşayacağınız yerler nereler? Sonbaharın son ayına girerken İzmir'de gitmeniz gereken yerleri listeledik. İzmir'...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye genelinde Koronavirüs (Kovid-19) vakalarının arttığını söylerken riskin arttığı şehirler arasında İzmir'i de saydı.

Yazarlar
Website Security Test