Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Urla'ya Çeşmealtı Yat Limanı müjdesi

25.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Urlalı vatandaşlarla bir araya gelen AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, yıllardır sürüncemede kalan ve Urla ekonomisine katkı koyacak yat limanının yapılması talebi üzerine AK Parti Urla İlçe Başkanı ve Belediye Meclis Üyeleri ile limanın yapılması düşünülen alanda incelemelerde bulundu.

Son Başbakan Binali Yıldırım’ın altyapısını hazırladığı İzmir'deki yat limanı sayısının artırılması ve böylece bölgenin yat turizminde bir cazibe merkezi haline getirilmesiyle ilgili başlattığı çalışmalar arasında yer alan Urla - Çeşmealtı Yat Limanı hakkında bilgi alan Nasır, projenin bir an önce tamamlanması için Bakanlıkla irtibat halinde olacağını söyledi.

Denizde 250, karada 100 olmak üzere, toplam 350 yat kapasiteli Çeşmealtı yat limanı için başlatılan ve 2013 yılında onaylanan imar planının, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından açılan davada 2016 yılında mahkeme kararıyla iptal edildiğini kaydeden Necip Nasır, şunları söyledi: “Bakanlığın kararlı çalışmasıyla, yeniden hazırlanan imar planı 2018 yılında onaylandı. Ancak imar planı askı sürecinde İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce plana itiraz edildi. Konuyla ilgili Bakanlığımız itirazlar yönünde çalışmalarını devam ettiriyor. Ulaştırma Bakanımız ve bürokratları İzmir’le ilgili yatırımlara önem veriyorlar. İnşallah konuyu bizzat takip ederek, yat limanının Urla’ya ve İzmir ekonomisine kazandırılması ve bir an önce sonuçlanması için bakanlığımız ile irtibat halinde olacağız” diye konuştu.

AKDENİZ YILDIZI İZMİR DENİZLERİNDEN HAK ETTİĞİ PAYI ALMALI
AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, turist sayısı itibariyle dünyada ilk 10'un içinde yer alan Türkiye'nin, en çok para kazandıran turizm türlerinden biri olan yat turizminde, gerçek potansiyelinin yüzde 10'unu bile değerlendiremediğini söyledi.

İzmir’in yat turizmindeki payını artırmak için yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Nasır, şunları söyledi: “İlimizde; sadece Çeşme, Alaçatı, Seferihisar Teos, Altınyunus Setur yat limanları mevcut olup toplam kapasitesi denizde bin 127 ve karada 340 adettir. Akdeniz çanağında bir milyonun üzerinde yat bulunuyor. Bu yatların yüzde 85'i Fransa, İspanya ve İtalya'daki limanlara yanaşıyor. Türkiye'nin payı burada yüzde 1 bile değil. Akdeniz, Ege Denizi, Karadeniz ve Marmara Denizi, Türkiye'yi kuzey, batı ve güneyden çevrelemektedir. Türkiye, yatçıların her gece değişik, özel demir atacakları koy, körfez ve plajların hazinesidir ve mavi yolculuğa ev sahipliği yapmaktadır. İzmir'in uzun bir sahil şeridine sahip olmasına karşılık yeterince marina ve yat limanı yok. Bu da bize İzmir'in, İzmir Körfezi'nin çok daha fazla yat limanına ihtiyacı olduğunu gösteriyor”

Yenifoça ve Çeşme Şifne'ye Yat limanı Müjdesi
Yeni Foça Yat Limanı Projesi Üst Yapısı İhalesinin de yıl sonuna kadar yapılacağını bir kez daha hatırlatan Necip Nasır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre bu projeyle ilgili tekliflerin 17 Aralık 2020 Perşembe günü saat 10.00'a kadar verilebileceğini dile getirdi.
Çeşme Şifne Yat Limanı için süresi dolan çed raporunun yenilenmesiyle Bakanlığın ihaleye en kısa zamanda çıkacağı müjdesini de veren Nasır, “360 yat denizde ve 100 yat karada toplam 460 yat kapasiteli Şifne yat limanı projesinin imar planı onaylandı. Altyapı - üst yapı tesislerinin tamamının yapılması ve ekipman temin edilerek işletilmesi için yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilmek üzere ihale hazırlıkları bakanlıkça tamamlandı. Kentimize hayırlı uğurlu olsun”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Urla ilçesinde 56 lüks villanın bulunduğu, içerisinde iş insanlarının da yaşadığı bir sitede kumar oynatılmak için yer temin edildiği iddia ediliyor. 56 konuttan 30'un...

İzmir'de, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar sonrasında AVM'lerin boşaldığı gözlemlendi. AVM'lere gelen az sayıda vatandaş ise aldıkları yemekleri bahçel...

İzmir Gaziemir ilçesinde park halindeki kamyona arkadan ciple çarpan 46 yaşındaki polis memuru Mehmet Çeken hayatını kaybetti.

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüs salgını için alınan yeni tedbirleri açıkladı. Yeni tedbirler AVM'ler ve sahillere yönelik alındı.

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi kısıtlamaları uyarınca kapalı mekanlarına müşteri alamayan ve masa sandalyelerini toplayan Foça esnafı dükkan önlerine tezgah kurarak ...

Facebook Açık Açık Derneği aracılığıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ''Bir Kira Bir Yuva'' projesine destek olmak üzere maddi yardımda bulunuyor.

İzmir'de antrenman sırasında kamyonun çarpması sonucu hayatını kaybeden Karşıyaka Bisiklet Takımı sporcusu 36 yaşındaki Zeynep Aslan'ın kazanın oluşumunda "kusursuz" o...

Yazarlar
Website Security Test