Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Aliağa Çaltılıdere Limanı İstanbul'un kontrolünde

16.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’in Aliağa İlçesi’nde bulunan Çaltılıdere Limanı’nda 1200 dönümlük arazide kurulmaplanlanan tekne-yat inşa merkezinde önemli bir gelişme yaşandı. Yaklaşık 150 şirketin üretim yapacağı, ihtisas organize sanayi bölgesi mantığında çalışacak olan üretim merkezinin yönetimi değişti.

Yapılan yönetim değişikliğiyle birlikte başkanlığa İstanbul Tuzla'da bulunan Genka Denizcilik Şirketi Sahibi Armatör Emin Akbaşoğlu seçildi.

Egedesonsöz'ün haberine göre, İstanbul’da faaliyet gösteren büyük gemi inşa tersane sahipleri Aliağa’daki kooperatifin yönetimini tamamen kontrol altına aldı. Akbaşoğlu ile birlikte yeni yönetimde Gisan Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Oyar da bulunuyor. Oyar aynı zamanda Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’nin (GİSBİR) yönetiminde de yer alıyor. Aliağa’daki çalışmaları yürütecek kooperatifin yönetimine Tersan Tersanesi Genel Müdürü Mehmet Gazioğlu, Cemre Tersanesi ve Argem Deniz Araçları Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Toftar, YÜTEK Makina Gemi İnşa Sanayi Ticaret Şirketi Sahibi Yücel Tekin de girdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Müsteşarlığının “Ege Bölgesinde Yat İnşa Yerleri Belirleme Çalışmaları” ile “Mevcut tersanelerin modernizasyonu ve geliştirilmesi, yeni tersane bölgelerinin belirlenmesi ve de dağınık halde bulunan tekne ve yat imalat yerlerini bir araya getirecek tesislerin oluşturulması” çalışmaları kapsamında; Aliağa İlçesi, Çaltılıdere köyü, Hacı Ahmet Koyu’nda, 1.200 dönüm saha yat inşa ve çekek alanı olarak belirlenmişti. Belirlenen yat inşa ve çekek alanı ile ilgili 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları onaylanmış ve kullanma izin sözleşmesi imzalanmış ve yapılacak dolgu için ihaleye çıkılmıştı. Merkez faaliyete geçtiğinde yaklaşık 5 bin kişiye istihdam olanağı sağlanacağı açıklanmıştı. Proje tamamlandığında yatırım maliyeti ise 150 milyon euroyu bulacaktı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

1 Mart’ta kısmen açılacak okullar öncesi Dikili Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde okulların dezenfeksiyonu yapıldı.

Gaziemir Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl çevrim içi düzenlenen 14. Travel Turkey Fuarı'nda yerini aldı.

Hemşehrilerin sağlığı için temizlik ekipleriyle seferber olan Buca Belediyesi, ilçe genelindeki çöp konteynerlerinde hijyen çalışması başlattı. Ekipler geceden sabaha ...

Bornova Belediyesi’nin Yaka Mahallesi’ndeki faaliyet veren Doğal Tarım Çiftliği’ndeki gönüllüler yaz sebzeleri yetiştirmek için tohumları toprakla buluşturdu. Pınarbaş...

İzmir Oto Tamircileri Odası, Karabağlar Mesleki Eğitim Merkezi ile işbirliği altında düzenlediği eğitimlerle geleceğin ustalarını yetiştiriyor.

Kadim şehir Bergama’nın sağlık alanında en önemli ihtiyaçlarından birisi olan Diş Sağlığı Merkezi için çalışmalar start aldı. Belediye Başkanı Hakan Koştu yaptığı açık...

İzmir Ticaret Borsası Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı 22 Şubat 2021 Pazartesi günü video konferans aracılığıyla ve Meclis üyelerinin geniş katılımıyla gerçekleştiri...

Yazarlar
Website Security Test