Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZİKAD üyeleri bu kez ihracatı öğrendi

5.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İZİKAD Akademi Eğitimleri’ne son olarak ‘Küresel Pazar Araştırması ve İhracat’ sunumuyla Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aykan Candemir konuk oldu.

İZİKAD üyeleri, pandemi döneminde aldıkları eğitimler ile her alanda daha donanımlı hale geliyorlar. İZİKAD Akademi Eğitimleri’ne son olarak  ‘Küresel Pazar Araştırması ve İhracat’ sunumuyla Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aykan Candemir konuk oldu.  

Toplantının açılışında konuşan İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin, günümüz şartlarında küreselleşmeye bağlı olarak ihracatın son derece önemli ve değerli hale geldiğini belirterek, “İhracat hem ülkemiz için hem de firmalar için büyük bir imkan tanıyor. Bunu doğru bir şekilde yapabilmek için küresel pazar araştırması yapmak ve ihracatın tüm ayrıntılarını bilmek gerekiyor. Bu eğitimimizde bu alanın uzmanı Doç. Dr. Aykan Candemir’i konuk etmek istedik” diye konuştu.

“36 trilyon dolarlık bir dünya pazarı var”

‘Küresel Pazar Araştırması ve İhracat’ sunumuyla İZİKAD üyeleriyle buluşan Doç. Dr. Aykan Candemir, İZİKAD üyeleri ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İki şapkası olduğunu belirten Doç. Candemir, “Hem akademisyen olarak hem de KOSGEB Yurtdışı Pazar Destek Programı Kurulu Üyesi olarak iki pencereden küresel pazarlara bakmaya çalışacağım. Küreselleşmeye bağlı olarak malların, hizmetlerin ve paranın serbest dolaşmaya başlamasıyla birlikte çok farklı bir ekonomik dünya var. 36 trilyon dolar civarında bir döngünün içindeyiz. Ancak maalesef Türkiye olarak sadece yüzde 1 kısmında varız” dedi. 

Küresel pazar araştırmasının başlangıcının anlamlı bir bölümleme yapmak olduğunu vurgulayan Candemir, “Pazar araştırması yaparken bölünmeme, konumlandırma ve planlama yolunu izlemek gerekli. Pazarı doğru tanıyacaksınız ki o pazara yönelik üretim yapabilesiniz” dedi. Kalite ve fiyatlandırma ile rekabet edilemediği noktada kaliteli hizmet ile müşteri ve pazar kazanılabileceğini söyleyen Candemir, “Şöyle bir örnek vereyim, ürününü pazarlarken ‘Çinliyi göremiyorsun, İtalyanı göremiyorsun ama ben buradayım, bozulursa bana ulaşacaksın ve ben sorununu çözeceğim’ diyen bir üreticinin bu hamlesi doğru bir konumlandırma örneğidir. Pazar payını arttıran sadece kalite ya da fiyat değildir” diye konuştu.

“Pazar ve pazarlama araştırması farklıdır”

İletişimin de pazarlama ve pazar payını arttırmada önemli bir noktayı oluşturduğunu söyleyen Candemir, “Yeni iletişim modelinde internet büyük bir yer tutuyor. Dolayısıyla artık geleneksel iletişim bütünleşik iletişime dönüyor. Firmaların da bu işin orkestrasyonunu verimli yapması gerekli” dedi.

Temelde uluslararası pazarlara girilecekse iki noktanın çok değerli olduğunu vurgulayan Candemir, “Biri pazar araştırması, diğeri pazarlama araştırmasıdır, ikisi farklıdır. Pazar araştırması genelden özele doğru yapılır. Pazarlama ise bölge ve ülkeyi belirledikten sonra oraya hangi ürünü, hangi fiyata, nasıl dağıtacağız ve nasıl iletişimini kuracağız, onun üzerine yapılıyor. Büyük firmaları dışarda bırakırsak genelde ikisinden birini eksik yapıyorlar” diye konuştu. 

Etiketler : izikad

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın “hayalimdeki proje” dediği YABO, online hizmet vermeye başladı.

İzmir’de etkili olan ve gece saatlerinde şiddetini artıran kuvvetli sağanak yağış sebebiyle Konak Belediyesi’nin Fen İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tam...

Erman Toroğlu’nun “Böyle çingenelik olur mu?” sözlerine tepki gösteren Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Farklılıklarımız zenginliğimizdir! Biz işte böyle güzeliz...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP'li Deniz Karakurt'a destek vermek için Menemen Belediyesi'nin olağan meclis toplantısına katıldı.

Kooperatifçilik alanındaki başarılarıyla ünü Türkiye sınırlarını aşarak Birleşmiş Milletler tarafından Dünyaya Örnek Kalkınma Modeli seçilen Tire Süt Kooperatifi, şimd...

İzmir Valiliği, kura seçiminin yapılması için Menemen Belediye Meclisi’ni 12 Ocak günü olağanüstü toplantıya çağırdı.

Yazarlar
Website Security Test