Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Efes Selçuk Belediyesi’nden ilk adım: Kırsal Mahalle hayata geçiyor

30.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Efes Selçuk Belediyesi, köy ve belde statüsünü kaybeden mahallelere Kırsal Mahalle Statüsü kazandıran düzenleme ile ilgili çalışmalarını tamamladı.

Efes Selçuk Belediyesi, köy ve belde statüsünü kaybeden mahallelere Kırsal Mahalle Statüsü kazandıran düzenleme ile ilgili çalışmalarını tamamladı.

Şubat Ayı Meclis Toplantısı’nda gündeme gelecek olan konu öncesinde Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, köylerin muhtarlarıyla bir araya gelerek uygulamaya koyacakları kırsal mahalle dönüşümü hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Köylerin mahalleye dönüştürülmesinin pek çok sorunu da beraberinde getirdiğini belirten Başkan Sengel; “Bizim gözümüzde buralar her zaman köy. Yapılan bu düzenleme ile köyler eski statülerine kavuşmayacak ancak vatandaşın lehine bazı düzenlemeler hayata geçecek. Bu işi hayata geçirirken, muhtarlarımızı da bu işe dâhil etmek istedik.” dedi.

“YERİNDEN YÖNETİM ESASTIR”

Köylere mahalle statüsü kazandırılmasının,  köylerin yerinden yönetilmemesine neden olduğuna değinen Başkan Sengel;  “Kırsal Yerleşim Alanı’na dair alt yapımızı hazırladık. Pazartesi meclise koyacağız. Hem Türkiye’de hem de İzmir’de bu sistemi meclisten geçiren ilk belediye biz olacağız. 90 gün içinde İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçmesini bekliyoruz. Bizim içimizden geçen köy köydür, belde beldedir. Bütün köylerimizi ve Belevi Beldemizi de bu işi içine dâhil ederek Pazartesi bir önerge ile birlikte meclisimize getireceğiz. Hep söylüyoruz yine söyleyeyim yerinden yönetim esastır” dedi.

UYGULAMA NE GETİRİYOR

2014 yılında yürürlüğe giren Bütünşehir Yasası ile Zeytinköy, Barutçu, Acarlar, Sultaniye, Çamlık, Gökçealan, Havutçulu ve Şirince Köyleri ile Belevi Belde Belediyesi Mahalleye dönüşmüştü. Hayata geçmesi planlanan düzenleme ile kırsal mahalle ya da kırsal yerleşim alanı olarak belirlenen yerlerde gelir vergisinden muaf olan esnaf, kırsal mahalle statüsü kazanan köylerde konutu olan vatandaşlar,  tarlası olanlar 31 Aralık 2022’den sonra da emlak vergisi ödemeyecekler. Ticari, turistik işletmeler de Emlak Vergisini %50 ödeyecek. Su ücretlerini de ticari faaliyetler yürüten işletmeler de en fazla yüzde 50’sini, konutlar da en fazla yüzde 25’ini ödeyecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gaziemir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, pazarcı esnafına HES kodu sorgulaması yapıyor. Ekipler, HES kodu olmayan ve sorgulamaya göre riskli olduğu belirlenen esnafın sa...

Bornova Belediyesi, park ve çevre düzenlemelerinde kullanılan bitkilerin bir kısmını kendi üretmeye başladı.

Menderes Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Görece Spor Salonu yanında yer alan Menderes Belediyesi Görece Kütüphanesi, Görece T...

1 Mart’ta kısmen açılacak okullar öncesi Dikili Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde okulların dezenfeksiyonu yapıldı.

Gaziemir Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl çevrim içi düzenlenen 14. Travel Turkey Fuarı'nda yerini aldı.

Hemşehrilerin sağlığı için temizlik ekipleriyle seferber olan Buca Belediyesi, ilçe genelindeki çöp konteynerlerinde hijyen çalışması başlattı. Ekipler geceden sabaha ...

Bornova Belediyesi’nin Yaka Mahallesi’ndeki faaliyet veren Doğal Tarım Çiftliği’ndeki gönüllüler yaz sebzeleri yetiştirmek için tohumları toprakla buluşturdu. Pınarbaş...

Yazarlar
Website Security Test