Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir İktisat Kongresi 98 yaşında

18.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

17 Şubat 1923’te yapılan İzmir İktisat Kongresi’nin 98. yıl dönümü Konak Belediyesi tarafından düzenlenen özel bir etkinlikle anıldı.

Sancar Maruflu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen etkinliğe Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Esnaf ve Odalar Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi, İzmir Ticaret Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Sevimli ve Dr. Serdar Şahinkaya katıldı.

“Pandemi Döneminde Ekonomi” başlığıyla düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını Sancar Maruflu yaptı. 98 yıl önce gerçekleşen kongrenin günümüzde düzenlenen modern organizasyonlarla aynı niteliği taşıdığını vurgulayan Sancar Maruflu, bu kongrenin savaştan sadece 6 ay sonra ve Lozan görüşmeleri gerçekleşirken düzenlendiğinin altını çizdi.
Maruflu 17 Şubat’ın aynı zamanda Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün yıl dönümü olduğunu belirtti.

Önceliğimiz Vatandaşa Sahip Çıkmak
Konak Belediyesi Başkanı Abdül Batur ise İzmir İktisat Kongresi’nin tarihteki ve Türk ekonomisindeki önemini vurgulayarak “Mustafa Kemal Atatürk, asıl zaferin ekonomide gerçekleştiğini belirtmiştir” dedi.

Başkan Batur konuşmasına şu sözlerle devam etti;
“Cumhuriyet’in ilk yıllarında bu kongrede belirlenen hedefler doğrultusunda çok önemli işler yapıldı. Ancak bugün yaşadığımız dönemde ekonomik olarak zorlanıyoruz. Pandemi de bu durumun yaşamasında etkili oldu. Belediyeler çok büyük kesintilere maruz kalıyor. Hizmetin aksamaması için merkezi yönetimden bu kesintilerin kaldırılmasını talep ediyoruz”

İzmir iktisat Kongesi’nde Ekonominin Yol Haritası Çizilmiştir

İzmir Esnaf ve Odalar Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da şunları söyledi;
“Bu tür etkinlikler son derece önemli, şehrin sorunlarına değinmek, bunlar için çözüm bulmaya çalışmak o yerin gelişimine olanak sağlıyor. Mekan olarak İzmir’in seçilmesi sıradan bir karar değildir. İzmir Türkiye’nin batıya açılan kapısıdır. Alınan kararlar ve sonuca baktığımız zaman dışa bağımlılığı azaltan kararlar alınmıştır. Üretim ön plana çıkarılmıştır” Mutlu ayrıca günümüz koşullarına da değinerek,

“Esnafımız zor durumda. Otel işletmelerinin açık tutulması, etkinlikler yapmaları serbest ama esnafın dükkanları kapalı tutuluyor. Bu büyük bir adaletsizliktir.” dedi.

1923: Topyekun Bir Kalkınma Ruhu - 2021: Bireysel ve Rant Odaklı Ekonomi

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi, Kurtuluş Savaşı’ndan ve Büyük İzmir Yangınından sonra İzmir İktisat Kongresi’nin bu kentte yapılmasının, “Küllerinden yeniden doğan şehir ve küllerinden yeniden doğacak ülke” vizyonu taşıdığını söyledi.

İGC Başkan Yardımcısı Dilek Gappi sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir İktisat Kongresi, Cumhuriyet döneminde ekonomi alanında düzenlenen ilk kongre olmasıyla ve dönemin sanayi ürünlerinin tanıtılmasıyla “expo” olarak da nitelendirilebilir.

Ayrıca geçmişe baktığımızda 1923 topyekûn kalkınma ruhu taşırken, yaşadığımız çağ ve 2021 bireysel ve rant odaklı bir kalkınma politikası karşımıza çıkarıyor.

Yaptığı sunumda çok sayıda veri paylaşan Gappi, pandeminin işsizlik sorununu büyüttüğünü ve zorluk yaşayan sektörler içinde basın sektörünün de üst sıralarda yer aldığını vurgulayarak, ekonomik sorunların bağımsız bir basın anlayışıyla paylaşılmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Zabıta ekipleri tarafından yapılan yapılan ilk denetimlere, Bornova Kaymakamı Fatih Genel, İlçe Emniyet Müdürü Gülden Türkal ile birlikte Bornova Belediye Meclis Üyesi...

Pandemi nedeniyle hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında Bornova’da Cuma gününe alınan bazı pazaryerleri yeni normalleşme süreci ile eski gününe geri dönü...

Bergama’nın gözde mevkilerinden birinde inşa edilen TOKİ Konutları için ‘Konut Belirleme Kurası’ çekilişi 09 Mart 2021 Salı günü saat 11.00’de yapılacak. Başkan Koştu,...

İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD), Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi. Çevrimiçi ola...

Narlıdere’nin en işlek merkezlerinden biri olan Güngören Caddesi’ndeki yayalaştırma ve sağlıklaştırma projesini sürdüren Narlıdere Belediyesi, çalışmaların yüzde 50’si...

Menderes Belediyesi tarafından sıfır atık projesi kapsamında ilçenin dört bir noktasına evsel atık ayrıştırma üniteleri yerleştiriliyor.

Karya Otomobil Spor Kulübü tarafından, BOTAV liderliğinde 10-11 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan Rally Bodrum’un Yarışma Direktörlüğü görevini Nurdan Akal yapacak....

Yazarlar
Website Security Test