Facebook ta paylaştweet le

DEVA Partisi, öldürülen kadınlar için fidan dikti

9.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, her ilde öldürülen kadın sayısı kadar fidan dikerek, kadın cinayetlerinin önlenmesini gündemine taşıdı. 2020 yılında Türkiye genelinde öldürülen 301 kadının isimleri 301 fidanla yaşatılacak.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, her ilde öldürülen kadın sayısı kadar fidan dikerek, kadın cinayetlerinin önlenmesini gündemine taşıdı. 2020 yılında Türkiye genelinde öldürülen 301 kadının isimleri 301 fidanla yaşatılacak.

DEVA Partisi Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Elif Esen, partilerinin Kadın Çalışmalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcılarıyla birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 81 ilde eş zamanlı olarak fidan dikme etkinliği düzenlediklerini bildirdi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, tüm dünyadaki emekçi kadınların toplumdaki yerinin güçlendirilmesi; ailede, ekonomik sistemde ve siyasal alanda emeğin ve rolünün karşılığını bulması amacıyla daha gür haykırdıkları “Mücadele ve Dayanışma Günü” olduğunu vurgulayan Esen, “Toplumsal cinsiyet eşitliğinin içselleştirilmesi, güçlü toplum için zorunludur” dedi.

 

Her can için bir fidan

Ülkemizde son yıllarda kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerinin sayısının hızla artığına dikkat çeken Elif Esen, 81 ilde öldürülen 301 kadın için 301 fidan dikerek adlarını yaşatacaklarını söyledi. DEVA Partisi’nin öldürülen her kadın için fidan etkinliği İzmir’de daha da anlam kazandı. İzmir’deki siyasi partiler içinde tek kadın il başkanı olan DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen’in de katılımıyla İl Kadın Çalışmaları Başkanı Esra Akkaş’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, partinin teşkilatlanmasını tamamladığı 17 ilçeden 6’sının başkanı olan kadınlar da hazır bulundu. İzmir’de geçen yıl öldürülen 26 kadın anısına ağırlıklı olarak zeytin fidanlarının dikildiği törene 30 Kasım 2014'te boşandığı kocası Uğur Bunyak tarafından öldürülen Eda Okutgen'in çocukluk arkadaşı Didem Dinçer de katılarak fidana can suyu verdi.

 

Ösen’den kadınlara siyaset çağrısı

DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel açıklamalarda bulunurken, tüm ülkenin gündemine düşen Samsun’daki kadına şiddet görüntülerine çok sert tepki gösterdi.

Samsun’daki görüntülerin bir daha yaşanmaması için kadınlarımızın güçlü bir duruş sergilenmesi gerektiğinin altını çizen Ösen, “Toplumda ve siyasette kadınların rolü güçlendirilmelidir. Kadınlarımız güçlü olursa, örgütlü bir şekilde mücadele ederse, her alanda etkin bir şekilde temsil edilirse ülkede birçok sorunun önüne geçilir. Kadınlarımız korku ve kaygı içerisinde daha fazla yaşayamaz. Bizler kadınlar olarak öyle bir birlik olalım ki kimse böyle bir şiddet girişimini aklına dahi getiremesin” ifadelerini kullandı.

 

“İzmir’de tek kadın il başkanıyım”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın her toplantıda ve her fırsatta “Siyaset sadece erkeklere bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir” mesajını verdiğini dile getiren Ösen, siyasete kadınların sesini her alanda rahat duyurabilmesinin önünü açmak için girdiğini ifade ederken, “Ülkemizin tarihinde ilk kadın direnişi 1828 yılında ekmek fiyatlarında yapılan zamma karşı olarak ilk defa İzmir’de gerçekleştirilmiştir. Protesto sonucu dönemin Osmanlı yönetimi ekmek fiyatlarını aşağı çekmek zorunda kalmıştır. İzmir’in ve İzmir Kadınlarının böyle bir rolü ve misyonu var. Biz kadın direnişinin ve mücadelesinin şehriyiz. Bu yüzden direnişin sembolü tüm İzmir Kadınlarını 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle birlikte siyaset yapmaya davet ediyorum” mesajını verdi.

Seda Kaya Ösen, İzmir’in “kadın şehri” olarak nitelendirilmesine rağmen siyasi partilerin il başkanları arasında tek kadın olarak yer aldığına dikkat çekerken, “Yakın siyasi tarihimizde şehrimizde siyaset yapan ilk kadın il başkanlarından biri olarak İzmir kadınlarını siyasette daha etkin olmaya, yarınlarımızı güzelleştirmeye çağırıyorum. Başka türlü Türkiye’nin değişmesi mümkün değildir. Anlamını yitiren sözler yerine eylemlerimiz ile farkımızı ortaya koyarak, her şeyden önemlisi cesaretle, korkmayarak, değişimi gerçekleştirmek için bunu yapma zorunluluğunu hissediyorum” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Efes Selçuk Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısında 2020 Yılı Faaliyet Raporu kabul edildi. Faaliyet Raporuna ilişkin meclis üyeleri ve katılımcılara yönelik geniş b...

Tarihi yapıları ayağa kaldırmak ve korumak için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 193 yıllık Ali Paşa Şadırvanı'nda restorasyon çalışmalarını başlattı.

Konak Belediyesi ile Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) imzaladıkları işbirliği protokolü ile okul öncesi eğitime ulaşamayan dar gelirli ailelerin çocuklarına eğitimde fır...

Bergama’da düzenlenen Dünya Mirası İzmir Çalıştayına katılan Efes Selçuk Belediyesi, yerel yönetimler ve UNESCO süreci hakkındaki deneyimlerini katılımcılarla paylaştı...

Uluslararası Maratonİzmir’in ikincisinde erkekler 42 kilometrede yarışan Etiyopyalı Tsegaye Getachew’in 2.09.35’lik derecesi, ülkemizde bugüne kadar koşulan en iyi sür...

Sokak hayvanlarının yaşam hakkını savunmak için her yıl on binlerce sokak hayvanına kucak açan Buca Belediyesi, iki yılda 16 bin 563 kedinin hayatına dokundu.

TMMOB (Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği) İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ı ziyaret etti. İKK Kurulu ziyarette, Mavişeh...

Yazarlar