Facebook ta paylaştweet le

Bergama, Selinos Projesi ile hak ettiği değere kavuşuyor

19.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

UNESCO Dünya Mirası Bergama’da tarihi eserleri gün yüzüne çıkaracak olan Selinos Antik Kanal Restorasyon ve Islah Projesi ‘İğne ile Kuyu Kazmak’ misali ilerleyen meşakkatli bir proje olarak tarihe geçmeye hazırlanıyor.

Bergama’da turizmin vatandaşlarla buluşamamasının, ilçe ekonomisine yeterli katkı sağlayamamasının en önemli nedeni olarak şehrin bir bütün olarak turizme hazırlanmamış olmasına bağlayan Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Selinos Antik Kanal Restorasyon ve Islah Projemiz ile biz bu eksiklikleri gidereceğiz. Selinos Projesi bu eksikliklerin büyük adımı olacak” dedi.

Selinos Antik Kanal Restorasyon ve Islah Projesi’nin,  1. ve 3. Derece  Arkeolojik Sit Alanı içerisinde bulunduğuna işaret eden Başkan Koştu, “Yılların hayali olan ve başlaması bize nasip olan bu projemizle, 1380 metrelik bir bölümde bilimsel kazı, temizlik, restorasyon, konservasyon ve çevre düzenlemeleri yapacağız. 1. ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olan bölgede çalışmaları hassasiyetle yürütüyoruz. Peyzaj düzenlemesi, Ulu Cami Önü Köprüsü Restitüsyon ve Restorasyonu, Tabaklar Hamamı Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyonu, Tabaklar Köprüsü Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyonu, Üç kemer Köprüsü Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon projelerini hayata geçireceğiz. Selinos Deresi sağ ve sol yamaçlarında bulunan yaklaşık 1000 metrelik kargir duvarların onarımını yapacağız.  Yaklaşım 1400 metrelik yeni kargir duvarlar inşa edeceğiz. Dere yatağında toprak, moloz birikintilerini alıp, temiz bir hale getireceğiz. Proje alanımız içerisinde kalan tarihi yapılarımız için rölöve, restitüsyon, restorasyon ve çevre düzeni projelerini hayata geçireceğiz. Dere yatağı temizliği, korkuluklar ve diğer imalatların büyük bir bölümü insan eliyle tarihi yapıya zarar vermeden yapacağız” dedi. Çok meşakkatli bir projelendirme sürecini göreve geldiğimiz ilk günden itibaren hazırladık. Israrlı takiplerimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İl Başkanımız Kerem Ali Sürekli, Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ve bürokratlarımızın destekleri ile UNESCO Dünya Mirası Bergamamız’ı şahlandıracak projemiz barındırdığı birçok özellikle de Türkiye’de tek olacak” dedi.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Karşıyaka Belediyesi Kent A.Ş. 30 yıldır market, kafe, Taypark, Evrensel Çocuk Merkezi ve restoran hizmetleri ile Karşıyaka’nın birçok yerinde hizmet vermeye devam edi...

Konak Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında mini bilgi yarışması düzenliyor. Yarışmaya son başvuru tarihi 23 Nisan.

Karşıyaka Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayımlanan “Karşıyaka ve Yaşam Söyleşileri” programının bu haftaki konuğu Sanatçı Pınar Ayhan olacak.

Gaziemir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal egemenliğinin ilanının 101. yılını hazırladığı özel programla kutlayacak.

Hayatını kaybeden Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un cenaze programına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak.

İzmir İtfaiyesinin yedi arama kurtarma köpeği göçük altında kalan ya da kaybolan canlıları en kısa zamanda bulabilmek için eğitimlerini sürdürüyor. Yedi köpek 30 Ekim ...

Bir süredir Ege Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gören Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur hayatını kaybetti.

Yazarlar