Facebook ta paylaştweet le

İtfaiyenin yedi köpeği hayat kurtarıyor

19.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir İtfaiyesinin yedi arama kurtarma köpeği göçük altında kalan ya da kaybolan canlıları en kısa zamanda bulabilmek için eğitimlerini sürdürüyor. Yedi köpek 30 Ekim İzmir depreminin hemen ardından başlatılan arama-kurtarma çalışmalarına da katılmıştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Arama Kurtarma Şube Müdürlüğü'ne bağlı Köpekli Arama biriminde görev yapan İzci, Beti, Asil, Gece, Mars, Megi ve Cini, göçük altında kalan ya da kaybolan canlıları en kısa zamanda bulabilmek için eğitimlerini sürdürüyor. Köpekli Arama birimi 30 Ekim İzmir depremin hemen ardından başlatılan arama-kurtarma çalışmalarına katılmış ve 22 Ocak 2020'de Manisa'nın Akhisar ilçesinde meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki depremin ardından İzmir İtfaiyesi'nin arama kurtarma ekibiyle bölgeye gitmişti.Zorlu eğitimlerden geçen köpeklerin her türlü kayıp vakalarının ve depremin ardından başlatılan arama kurtarma çalışmalarına katıldığını belirten Köpekli Arama Ekip Lideri İbrahim Yılmaz, “Özellikle çocuk, yaşlı veya Alzheimer hastası kişilerin ormanda, dağda kaybolduklarına yönelik ihbarlarda köpekler 20 kişinin yapacağı işi bazen çok daha kısa zamanda yapabiliyorlar. İnsan hayatı bizim için çok önemli. Kayıp bir insanı bulmak için zamanla yarışıyoruz. Böyle zamanlarda köpeklerimiz arama çalışmalarında işimizi kolaylaştırıyor” diye konuştu. 


“Köpeklerimiz bizim evlatlarımız”
Köpeklerin kendilerinin evlatları gibi olduğunu da kaydeden İbrahim Yılmaz, eğitim esnasında dikkat edilmesi gerekenleri de şu sözlerle anlattı: “Ormanlık alanda köpeği kaybetme riski çok yüksek. O nedenle buradaki eğitim sırasında köpeği çok iyi disiplin edebilmemiz lazım. Siz her çağırdığınızda gelmesi gerekiyor. Bunun için de belli teknikler lazım. Hayvanları sosyalleştirmek çok önemli. Çünkü doğada hayvan her şeyle karşılaşabiliyor.” 


“Köpekler bizim yaşam kaynağımız”
Köpek eğitmeni Mesut Karaboğa da arama kurtarma esnasında farklı duygular yaşadıklarını belirterek, “Bir insanı yaşama döndürmenin sevinci harika bir duygu. Köpeklerimiz çok eğitimliler. Yavruyken alınıp yetiştiriliyor. İnsan kokusuna alıştırılıyor. Köpekler bizim yaşam kaynağımız. Onlarla birlikte insan hayatına dokunuyoruz” diye konuştu.
Köpek eğitmeni Dinçer Bağrıyanık ise köpeklerle birlikte kayıp insanları aradıklarını söyleyerek, “İnsanlara yardım etmek, onları bulundukları zor durumdan çekip almak inanılmaz güzel bir duygu. Mutluluk verici. İnsanları yeniden hayata bağlıyorsunuz. Tarifi imkansız bir mutluluk” dedi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer, Kınık Poyracık Mahallesi’nde ‘Aqua Park’ projesi kapsamında yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Konak Belediyesi, İçişleri Bakanlığının 8 Mayıs ve 15 Mayıs tarihlerinde pazaryerlerinin açılması ile ilgili genelgesinin ardından, ilgili düzenlemeleri jet hızıyla ya...

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı “Pazar Yerleri" konulu genelgesi gereği 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günlerinde Pazar yerleri açık olacak.

Karaburun Belediyesi, pandemi döneminde geliri düşen ya da işsiz kalan ihtiyaç sahipleri için yardım kolisi bağışında bulunan vatandaşlarla el ele vererek, örnek bir d...

Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi, Endonezya’da düzenlenen iki organizasyonda müzik ve girişimcilik ödüllerini topladı. Müzikte piyano ve ses ödülünü k...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tam kapanma süreci nedeniyle Ramazan Bayramı’nda mezarlık ziyareti yapılamayacağından bayram sonrasına hazırlanıyor. Ekipler merkez ve çev...

Ramazan ayında kentte sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı büyüten Selçuk Belediyesi, dayanışma paketlerini ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırmaya başladı.

Yazarlar