Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatçılarında ikinci Terci dönemi

27.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Mustafa Terci seçildi. 2010 yılından beri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Mustafa Terci’nin hazırladığı liste kullanılan 34 oyun tamamını aldı ve 2018-22 dönemi için seçildi.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin seçimli olağan Genel Kurul Toplantısı, Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirildi. Birliğin mevcut başkanı Moiz Hemsi, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday olmazken, 2018-22 döneminde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapacak.

 

Mustafa Terci, babası Fuat Terci’nin 1974-89 yılları arasında başkanlık yaptığı birliğin 17. Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi.

 

Egeli ihracatçılar dünyaya mutluluk dağıttı

 

Genel kurulda konuşan geçmiş dönem başkanı Moiz Hemsi, 2017 yılında 293 milyon dolarlık ihracata imza attıklarını, ihracatta artış gösteren ürünlerin çikolatalı şekercilik mamulleri, değirmencilik ürünleri, hububat ürünleri ve bakliyat ürünleri olduğunu, Yağlı tohumlar, bitkisel yağlar ve baharatların ise ihracatında düşüş yaşandığını anlattı.

 

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyeleleri; 2016 yılında 16 milyon dolarlık çikolata ürünleri ihraç etmişken, 2017 yılında yüzde 77’lik artışla 28 milyon 600 bin dolarlık çikolata ürünleri ihraç ederek dünyanın dört bir tarafına mutluluk saçtı.

 

Hindistan’a haşhaş tohumu ihracatındaki kriz çözüldü

 

İhracatlarında önemli paya sahip haşhaş tohumunun en büyük pazarı olan Hindistan'a ihracatının Temmuz 2016’dan beri Hindistan'ın İthalatta Lisans uygulamasında yaşanan sorunlar nedeni ile durma noktasına geldiği bilgisini veren Hemsi, “Ekonomi Bakanlığımız ve Yeni Delhi Ticaret Müşavirliğimiz ile gerekli girişimlerde bulunduk. 26 Şubat 2018 tarihinde Hindistan Merkez Narkotik Bürosu tarafından Hindistan'a 18 bin 558 ton haşhaş tohumu ihracatının yolunu açtık, krizi çözdük” diye konuştu.

 

Türk gıda ürünlerinin Uzakdoğu pazarında bilinirliğini ve tüketimini arttırmak için Güney Kore ve Japonya’ya yönelik Turquality Projesi yürüttüklerini anlatan Hemsi, yeni projeler ve yeni bir bakış açısı ile sektörün yaşadığı sorunlara çözüm bulunması için yeni dönemde çalışmalarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

 

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Mustafa Terci ise; uzun yıllardır Yönetim Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığını, 2018-22 döneminde Birlik Başkanı olarak, yönetim kurulundaki meslektaşları ile üyelerin gösterdiği güvene layık olmak için çalışacaklarını kaydetti. Terci, “Öncelikli hedefimiz, sektörümüzün gelişen ticari hayattaki sorunlarına çözüm bulmak ve ihracat hedeflerimize ulaşmak olacak. Devraldığımız bayrağı, hep birlikte daha ileriye taşımak ve 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşmak için çalışacağız” diye konuştu.

 

Mustafa Terci kimdir?

 

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Terci, 1949 yılında Uşak Ulubey’de dünyaya geldi. 1972 yılında Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi’nden mezun oldu.

 

Mezuniyetini müteakip, aile şirketlerinde çeşitli görevlerde çalıştı. Şu an itibariyle 1994 yılında kurucu ortağı olduğu, aile şirketi Terci Tarım Ürünleri Dış Tic. San. Ltd. Şti.’nde devam ediyor.

 

2001 yılından bu yana Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Birliğinde Yönetim Kurulu Üyesi olan Terci, 2010 yılında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na, 26 Nisan 2018 tarihinde ise Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

 

Hasibe Terci ile evli olan Mustafa Terci, 2 çocuk babası, 2 torun sahibi.

 

EGE HUBUBAT BAKLİYAT YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI

 

YÖNETİM KURULU BAŞKANI: TERCİ TARIM ÜRÜNLERİ DIŞ TİC. SAN.LTD.ŞTİ. – MUSTAFA TERCİ

 

YÖNETİM KURULU LİSTESİ

 

ALTERNATİF TARIM VE ORMAN ÜR. SAN.VETİC.LTD.ŞTİ. – MUHAMMET ÖZTÜRK

ARI SUSAM SANAYİVE TİCARET AŞ. – BEKİR LÜTFİ ÖZSOY

BELMAR DIŞ TİCARET A.Ş. – YOMTOV ÇİKUREL

BİRLİK BAHARAT SAN.TİC.LTD.ŞTİ . – TURGAY BAHÇIVANCIOĞLU

BİRLİK TÜTÜN PAMUK GIDA MAD. TİC.VESAN.A.Ş. – AHMET KAYNAR

CEMRE TARIM ÜRÜNLERİ SAN. VE DIŞ TİC. A.Ş. – MEHMET OĞUZ SOYUÇAYLI

HEMSİ TARIM ÜRÜNLERİ TİC.VESAN.LTD.ŞTİ. – MOİZ HEMSİ

SEYRAN GIDA SAN. VE TİC. AŞ. – LEVENT ÇAPUTÇU

ÜRÜN TARIM ÜR.İTH.İHR.TİC. VE SAN.LTD.ŞTİ. – LATİF ÖZBEK

YÜKSEL TEZCAN GIDA SANAYİ VE TİCARET AŞ. – HALUK TEZCAN

 

DENETİM KURULU LİSTESİ

 

YONCA GIDA SAN.İŞL.İÇ VE DIŞ TİC.A.Ş. – RIZA SEYYAR

HÜSNÜ ÖZMEN GIDA SAN. VE TİC. AŞ.. – SALİH ÖZMEN

TİMTAŞ TARIM İLAÇ VE MAHS. TİC.A.Ş. – MAYER ARDİTİ

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Ticaret Borsası bünyesinde faaliyet gösterecek Borsa Akademi/Zeytin Okulu eğitim faaliyetleri kapsamında Borsa ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırm...

İzmir’in Bornova ilçesinde bir kadın, boşanmak üzere olduğu eşi tarafından sokak ortasında bıçaklandı.

Seferihisar’da bin 800 yıllık ağaçtan elde edilen zeytinyağı, müzayede usulü ile Salih Değerli tarafından 30 bin liraya alındı. Zeytinyağından elde edilen gelir, öğren...

Seferihisar’da Soğuk Hava Deposu’nun açılışına halk yoğun ilgi gösterdi.

NTV & Özgencil Grup işbirliği ve Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV)’in bölge ortaklığıyla geçtiğimiz sene ilki gerçekleşen Ege Ekonomik Forum’un bu yıl 22-23 Kasım ...

Son yıllarda İzmir’in sanayileşme süreciyle yükselen bir ivme kazandığını ve hızlı bir göçe maruz kaldığı gerçeğinden yola çıkan EGİAD Ege Genç İşadamları Derneği, ulu...

Marriott Oteller Grubu’nun Türkiye’deki en büyük stratejik yatırım ortağı Er Yatırım ve Turizm, İzmir’deki Four Points by Sheraton Oteli’nin birinci yılını kutlarken İ...

Yazarlar
Website Security Test