Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Organik ürün ihracatıyla gelen çifte şampiyonluk

9.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Işık Tarım, Organik ürün ihracatıyla çifte şampiyonluk yaşadı, sadece organik ürün ihracatıyla ihracat şampiyonları arasına girdi.

Türk organik sektörünün lider firması Işık Organik, sadece organik ürün ihracatıyla ihracat şampiyonları arasına girdi. Işık Organik, 2017 yılındaki ihracat performansıyla çifte ödülün sahibi oldu.

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen, “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nde kuru meyve sektöründe ikincilik mutluluğu yaşayan Işık Organik, ikinci ödülünü ise; Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 25. Genel Kurulunda, 2017 yılı İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde, Türkiye üçüncüsü olarak aldı.

Işık Organik, gerek Ege İhracatçı Birlikleri’nin, gerekse Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği ödül törenlerinde ödül kazanan ilk organik ürün ihracatçısı firma olarak tarihe geçti.

Işık Organik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Işık, Işık Tarım olarak 1974 yılından beri faaliyetlerini sürdürdüklerini, 30 yılı aşkın süredir organik ürün ihracatı yaptıklarını, 1991 yılında geliştirdikleri “Happy Village” projesi ile üretimlerinin tümünü organik olarak gerçekleştirmeye başladıklarını kaydetti.

Türkiye’nin 7 bölgesinde, yaklaşık 190 Happy Village köyündeki 120 bin dekar alanda, 3 bin 770 çiftçi ailesiyle yıllık 25 bin ton organik meyve ürettiklerini anlatan Işık, “Bu Happy Village köylerimizde hasat edilen ürünleri, Kemalpaşa-İzmir, Sultandağı-Afyonkarahisar ve Ereğli-Zonguldak’daki 3 tesisimizde 1.500 çalışanımızla (yüzde 81’i kadın) işleyerek, 40 ülkeye ihraç ederek, milyonlarca tüketiciye sağlıklı organik ürünlerimizi ulaştırarak, ülkemize yıllık 85 milyon dolar döviz girdisi sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl kazandığımız iki ödül daha fazla ihracat yapmak için motivasyonumuzu arttırdı. Şirketimiz 1974 yılında çıktığı bu yolda, 2017 yılı ihracatında kuru meyve sektöründe organik tarım üretimi ile Türkiye 3.’lüğüne yükseldi. Bu başarı ülkemizin organik tarımda verdiği emeği ve geldiği noktayı göstermektir” şeklinde konuştu.

 

Türk cumhuriyetlerinde de üretim yapıyoruz

 

Sahip oldukları üretim ve ürün bilgisini yurtdışında da değerlendirerek, Türk cumhuriyetlerinde organik üretim alanlarını genişleten projelere imza attıkları bilgisini veren Işık şöyle devam etti: “Ürün yelpazemizi sürekli genişletiyoruz. Günümüzde, Organik Kuru Meyveler; Üzüm, İncir, Kayısı, Elma, Armut, Şeftali, Erik, Dut v.b., Organik Dondurulmuş meyveler; Kiraz, Vişne, Çilek, Ahududu, Böğürtlen, Erik, Kayısı v.b., Organik Kabuklu Yemişler; Fındık, Ceviz, Çam Fıstığı, Antep Fıstığı v.b. ve Organik yağlı tohumlar (Susam) ürünlerini katma değerli bir şekilde değerlendirerek, sağlıklı nesillerin gelişmesi için tüm dünyanın tüketimine sunmaktayız.”

 

Sosyal sorumluluk projelerine imza atıyor

 

Ekolojik yaşam felsefesi gereği, tüm üretici ailelerinin yaşam standartlarını iyileştirmeyi amaçladıklarının altını çizen Işık Organik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Işık, “Bu amaçla, üreticilerimiz, çalışanlarımız ve tüketicilerimizle birlikte ortak sosyal sorumluluk projeleri yürütmekte ve geliştirmekteyiz. Örnek olarak, altyapı eksikliği olan Happy Village köylerimizin eksikliklerini gideriyoruz. Hasat dönemi işçi ve ailelerinin zorlu yaşam koşullarının iyileştirilmesi için, işçi ailelerine hijyenik koşullarda barınma imkanı sağlıyoruz. İşçilerin çocuklarına eğitim, sağlık ve faaliyet olanakları sunuyor, çocukların arazide çalıştırılmalarının önüne geçiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Seferihisar’da bin 800 yıllık ağaçtan elde edilen zeytinyağı, müzayede usulü ile Salih Değerli tarafından 30 bin liraya alındı. Zeytinyağından elde edilen gelir, öğren...

Seferihisar’da Soğuk Hava Deposu’nun açılışına halk yoğun ilgi gösterdi.

NTV & Özgencil Grup işbirliği ve Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV)’in bölge ortaklığıyla geçtiğimiz sene ilki gerçekleşen Ege Ekonomik Forum’un bu yıl 22-23 Kasım ...

Son yıllarda İzmir’in sanayileşme süreciyle yükselen bir ivme kazandığını ve hızlı bir göçe maruz kaldığı gerçeğinden yola çıkan EGİAD Ege Genç İşadamları Derneği, ulu...

Marriott Oteller Grubu’nun Türkiye’deki en büyük stratejik yatırım ortağı Er Yatırım ve Turizm, İzmir’deki Four Points by Sheraton Oteli’nin birinci yılını kutlarken İ...

İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası (İZMOD) yöneticileri, sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak mega proje için kolları sıvadı.

EGEM Platformu’nun bu yıl 11.sini düzenlediği EGE İlleri Tanıtım Günleri Etkinlikleri Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Yazarlar
Website Security Test