Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gayriresmi AB liderleri zirvesi sona erdi

20.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avusturya’nın Salzburg kentinde düzenlenen Avrupa Birliği Ülkeleri Devlet ve Hükümet Başkanları Gayriresmi Toplantısı sona erdi.

Avusturya’nın Salzburg kentinde düzenlenen Avrupa Birliği Ülkeleri Devlet ve Hükümet Başkanları Gayrıresmi Toplantısı, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz başkanlığında gerçekleşti. Brexit ve göçmen konusunun ele alındığı toplantı sona erdi.

Göçmen konusunda ilk sözü ev sahibi Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz aldı. Başbakan Kurz, AB’nin göç konusuna ilişkin Mısır'la görüşeceğini, bu ülkenin görüşmelere hazır olduğunu anlattı. Kurz, göç sorununun AB dış sınırlarının korunması ve geçiş ülkeleriyle göçmenlerin geldiği ülkelerle yapılacak işbirliğiyle çözüleceği görüşünde olduğunu ifade etti.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dün yapılan görüşmede bir ilerlemenin kaydedilemediğini ancak sınır güvenliğine ilişkin tartışmaların bu yılın sonu itibariyle çözüleceğini savundu. AB Gayrıresmi Devlet Başkanları Toplantısının ilk gününde birçok devlet başkanı Brexit görüşmelerinde bir ilerleme kaydedilmediğini dile getirirken, Slovakya Başbakanı Peter Pellegrini, "Sınır meselesinde de herhangi bir ilerleme sağlanamadı” açıklamasında bulunmuştu.

Brexit henüz çözülemedi
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Brexit ile ilgili endişeleri giderecek 27 ülkenin ortak bir çözüm bulması gerektiğini vurguladı. Macron, İrlanda konusuna ilişkin kararın Kasım ayı öncesinde sonuçlandırılması gerektiğini de sözlerine ekledi. AB liderleri daha önce İngiltere’ye bağlı Kuzey İrlanda’da AB’nin ekonomik kurallarının devam edebileceğini teklif etmişlerdi.

Brexit ve göçmen konusunun ele alındığı toplantının ardından AB ülkelerinden aile fotoğrafı alındı. Toplantı bitiminden sonra Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker basın toplantısı düzenleyecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yeni Zelanda saldırısıyla ilgili söylediği sözlerle Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasına ihanet...

Hollanda Utrecht'te tramvay saldırısı yapan ve üç kişinin ölümüne sebep olan Türk Gökmen Tanış yakalandı.

Hollanda Utrecht'te Hollanda polisinin iddiasına göre tramvayda silahlı saldırı yapan kişi 37 yaşında bir Türk ve ismi Gökmen Tanış.

Avustralyalı senatörün başında yumurta kıran Yumurta Çocuk (Egg Boy) Will Connolly, sosyal medyada viral oldu.

Sırbistan'da sivil darbe olduğu iddia edildi. Bir grup protestocu devlet televizyonunu basıp canlı yayın talep ettiler.

Yeni Zelanda'daki cami saldırısı sonrası ırkçı yorumlarda bulunan senatöre yumurtalı protesto yapıldı.

Mahkemede mahkum kıyafeti beyaz gömlek ve kelepçe ile. Yeni Zelanda cami katliamı zanlısı psikopat cani katil Brenton Tarrant, Christchurch Bölge Mahkemesine çıkarıld...

Yazarlar
Website Security Test