Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

AB Konseyi Başkanı Tusk: Brexit için İngiltere'yle anlaşmak hala mümkün

22.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Donald Tusk, Başbakan Theresa May’in gerçek bir hayranı olduğu şeklindeki bir açıklamasının ardından İngiltere’nin Brexit anlaşması teklifine karşı Avrupa Birliği’nin duruşunu savunarak “Aslında uzlaşmasız olan Bayan May” dedi.

Başbakan May, Avrupa Birliği liderlerinin Brexit planını reddetmesinin ardından dün yaptığı konuşmada Brüksel’den daha fazla saygı beklediğini söylemişti. Therasa May, bakanlar kurulu tarafından Chequers’te kabul edilen Brexit şartlarının, bu hafta Avusturya’nın Salzburg kentinde yapılan gayri resmi toplantıda AB liderleri tarafından kabul edilmesini istemişti. 
Ancak AB liderleri May’in sunduğu yeni ekonomik ortaklık planının çalışmayacağını ve birliğin “Tek Pazar” olma özelliğini çökerteceğini ileri sürmüştü. 

İngiltere 29 Mart 2019 tarihinde Avrupa Birliği'nden ayrılmak zorunda kalacak ancak her iki taraf da Kasım ayında onaylanacak bir anlaşma yapmak durumunda bulunuyor. 
İngiltere Başbakanı Theresa May’in Başbakanlık konutunda yaptığı açıklamada, AB’nin herhangi bir karşı teklif getirmeden kendi teklif ettikleri Brexit planını reddettiğini, bunun kabul edilemeyeceğini söyleyip gerekirse hiçbir anlaşma olmadan AB’den ayrılmalarının da söz konusunu olduğunu söylemişti. 

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk AB liderlerinin zirvede May’in teklifini büyük bir ciddiyetle ele aldıklarını ve bunun doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söyledi. Tusk, "AB'nin İngiltere’nin Chequers planı üzerinde çekincelerinin olduğunu biliyordu. Müzakere mantığını anlayarak iyi niyetle bir uzlaşmanın hâlâ mümkün olduğuna kaniyim. Bu sözleri, İngiltere’nin yakın bir dostu ve Başbakan May’in bir hayranı olarak söylüyorum" dedi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in 97 yaşındaki kocası Prens Philip, geçirdiği trafik kazasından yaralanmadan kurtuldu, Peki Edinburgh Dükü Prens Philip kimdir?

Suriye'nin Menbiç kentinde düzenlenen bombalı saldırının görüntüleri kamerada.

Katelyn Ohashi isimli bir sporcunun gösterdiği jimnastik performansı sosyal medyada trend oldu. Michael Jackson temalı jimnastik performansı.

Duma Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Yuriy Şvıtkin, ABD Başkanı Donald Trump'ın ''Kürtlere saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvederiz'' sözlerine ilişkin k...

New York'ta 2002'de başlayan pantolonsuz metroya binme geleneği bu yıl da devam ediyor. Pantolonsuz, iç çamaşırlarıyla metroya binmek ne anlama geliyor? ABD New York ç...

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye'den çekilme işleminin uygulama aşamalarının Türkiye ile görüşülmesine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Michael Jackson'ın Moon Walk'ını yapan Çinli işçi sosyal medyaya damgasını vurdu.

Yazarlar
Website Security Test