Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

AB Konseyi Başkanı Tusk: Brexit için İngiltere'yle anlaşmak hala mümkün

22.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Donald Tusk, Başbakan Theresa May’in gerçek bir hayranı olduğu şeklindeki bir açıklamasının ardından İngiltere’nin Brexit anlaşması teklifine karşı Avrupa Birliği’nin duruşunu savunarak “Aslında uzlaşmasız olan Bayan May” dedi.

Başbakan May, Avrupa Birliği liderlerinin Brexit planını reddetmesinin ardından dün yaptığı konuşmada Brüksel’den daha fazla saygı beklediğini söylemişti. Therasa May, bakanlar kurulu tarafından Chequers’te kabul edilen Brexit şartlarının, bu hafta Avusturya’nın Salzburg kentinde yapılan gayri resmi toplantıda AB liderleri tarafından kabul edilmesini istemişti. 
Ancak AB liderleri May’in sunduğu yeni ekonomik ortaklık planının çalışmayacağını ve birliğin “Tek Pazar” olma özelliğini çökerteceğini ileri sürmüştü. 

İngiltere 29 Mart 2019 tarihinde Avrupa Birliği'nden ayrılmak zorunda kalacak ancak her iki taraf da Kasım ayında onaylanacak bir anlaşma yapmak durumunda bulunuyor. 
İngiltere Başbakanı Theresa May’in Başbakanlık konutunda yaptığı açıklamada, AB’nin herhangi bir karşı teklif getirmeden kendi teklif ettikleri Brexit planını reddettiğini, bunun kabul edilemeyeceğini söyleyip gerekirse hiçbir anlaşma olmadan AB’den ayrılmalarının da söz konusunu olduğunu söylemişti. 

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk AB liderlerinin zirvede May’in teklifini büyük bir ciddiyetle ele aldıklarını ve bunun doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söyledi. Tusk, "AB'nin İngiltere’nin Chequers planı üzerinde çekincelerinin olduğunu biliyordu. Müzakere mantığını anlayarak iyi niyetle bir uzlaşmanın hâlâ mümkün olduğuna kaniyim. Bu sözleri, İngiltere’nin yakın bir dostu ve Başbakan May’in bir hayranı olarak söylüyorum" dedi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yeni Zelanda saldırısıyla ilgili söylediği sözlerle Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasına ihanet...

Hollanda Utrecht'te tramvay saldırısı yapan ve üç kişinin ölümüne sebep olan Türk Gökmen Tanış yakalandı.

Hollanda Utrecht'te Hollanda polisinin iddiasına göre tramvayda silahlı saldırı yapan kişi 37 yaşında bir Türk ve ismi Gökmen Tanış.

Avustralyalı senatörün başında yumurta kıran Yumurta Çocuk (Egg Boy) Will Connolly, sosyal medyada viral oldu.

Sırbistan'da sivil darbe olduğu iddia edildi. Bir grup protestocu devlet televizyonunu basıp canlı yayın talep ettiler.

Yeni Zelanda'daki cami saldırısı sonrası ırkçı yorumlarda bulunan senatöre yumurtalı protesto yapıldı.

Mahkemede mahkum kıyafeti beyaz gömlek ve kelepçe ile. Yeni Zelanda cami katliamı zanlısı psikopat cani katil Brenton Tarrant, Christchurch Bölge Mahkemesine çıkarıld...

Yazarlar
Website Security Test