Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Paris'te yüzlerce gözaltı, Fransa polisi Sarı Yeleklilere sert müdahalede ediyor

8.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Paris'te yüzlerce gözaltı, Fransa polisi eylemci Sarı Yeleklilere sert müdahale ediyor. Paris'teki eylemler devam ediyor. Şu an için 481 kişi gözaltına alındı. Paris polisi biber gazıyla Sarı Yeleklilere müdahale ediyor.

Fransa, Paris'te Sarı Yeleklilerin eylemleri devam ediyor. Yüzlerce gözaltı ve polisin Sarı Yeleklilere sert müdahalesi söz konusu. Başbakan Phillipe'in aktardığına göre gözaltı sayısı şu an için 481 tutuklu sayısı ise 211. 

Sarı Yelekliler Champs Elysées Meydan'ında "Macron istifa", "Koyun değiliz" sloganları atıyor. 

İçişleri Bakanı Christophe Castaner, yaptığı açıklamada gün boyunca, geçmiş eylemlere göre, daha yoğun kontrol ve direkt müdahale olacağını söyledi. 

Paris sokaklarının ve caddelerinin savaş alanına dönmesi nedeniyle birçok mağaza ve restoran kepenk kapattı. Ayrıca Paris'teki müzeler, kültür merkezleri ve opera binalarındaki etkinlikler bile iptal oldu. Eyfel kulesi ziyarete kapandı, 30 civarında metro hattı kapatıldı, birçok cadde ve yol trafiğe kapatıldı. Fransa 1. Lig'deki Paris Saint Germain - Montpellier maçı da ertelendi. 

 

Sarı Yelekliler ne istiyor?

Sarı Yelekler, 29 Kasım Perşembe günü, aralarından 30 bin kişinin katılımıyla düzenledikleri anketlere dayanarak saptadıkları 42 temel talebi milletvekillerine ve medyaya gönderdi. 

Evsiz insan kalmasın. Gelir vergisi daha kademeli olsun. Asgari ücret net 1300 avro olsun. (Halihazırda net asgari ücret yaklaşık 1150 avro.)
Köylerde ve şehir merkezlerinde küçük esnaf korunsun. Küçük ölçekli ticareti yok eden dev alışveriş merkezi inşaatlarına son verilsin

Akaryakıtta vergi zamlarına son verilsin. Herkes için aynı sosyal güvenlik sistemi (zanaatkârlar ve bireysel girişimciler de dahil). Serbest çalışanlar için ayrı sosyal güvenliğe (Bağ-Kur benzeri) son verilsin.
Emeklilik sistemi dayanışmacı ve sosyal kalsın. (Puanlı emeklilik hesabına hayır)

1200 avronun altında emeklilik maaşı olmasın. Tüm seçilmişlerin maaşı ülkenin ortalama maaşıyla eşit olsun. Yemek ve tatil kuponu hakları olsun. Tüm Fransızların maaşları, aynı zamanda emeklilik maaşları ve sosyal yardımlar enflasyona endekslensin.

Ödenmesi gereken borçlara kaynak olarak en fakir ve az varlıklı kesimin parasını almak yerine, 80 milyarlık vergi kaçakçılığının peşine düşülsün. Zorunlu göç hareketlerinin sebeplerine çözüm üretilsin. Sığınmacılara iyi davranılsın. Hakiki bir entegrasyon politikası uygulansın.

Fransa’da yaşamak Fransız olmayı gerektirir (tamamlayana sertifika verilmek üzere Fransızca dil, Fransa tarihi ve vatandaşlık bilgisi dersleri verilsin). Azami ücret ayda 15 000 avro olsun. İşsizler için iş alanları açılsın. Engellilere verilen mali ödeme artırılsın.

Güvenlik güçlerine fazla mesai için ödeme yapılsın veya bunun karşılığı tatile çevrilebilsin. Ücretli otoyollardan toplanan paranın tamamı Fransa’da otoyol ve yolların yapımına, bakımına ve güvenliğine yatırılsın. Gaz ve elektrik ücretleri aşağı çekilsin.

Emeklilik yaşı 60 olsun. Fizikî zorluk içeren mesleklerde (inşaat işçiliği, mezbaha işçiliği gibi) çalışan herkes için ise 55 olarak belirlensin. çocuklar 10 yaşına girene kadar geçerli olmak üzere çocuk bakımı için parasal destek sistemi geri getirilsin.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İngiltere Başbakanı Theresa May Yüzüklerin Efendisi'ndeki Gollum oldu. Theresa May Brexit sürecini Gollum ve Smeagol karakterleri arasında gidip gelerek geçiriyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, hayat pahalılığı ve akaryakıt zamlarını protesto eden Sarı Yelekliler ile yarın (11 Aralık Salı 2018) bir araya geleceği bildi...

Mars InSight aracı ilk defa Mars'taki rüzgar sesini kaydetti. Mars'taki rüzgar sesini dinle.

Apollo Global Management’in kurucusu Leon Black, dünya kredi piyasası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Dünyanın en hızlı yapılan binalarından ve Çin'in Yueyang şehrinde yapılan 30 katlı otel tam 15 günde bitirilmiş.

İşte dünyanın en uzun ve güzel yolları.

Fransa'da Sarı Yelekliler Macron'u yenmiş görünüyor. Zamlar geri alınıyor.

Yazarlar
Website Security Test