Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD'den sonra Rusya da nükleer anlaşmadan çekiliyor, Putin açıkladı

2.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD'nin Rusya ile olan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) anlaşmasından çekildiğini açıklamasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de aynı şekilde karşılık verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) anlaşmasından çekildiğini söylemesinin ardından bugün (2 Şubat 2019 Cumartesi) aynı şekilde karşılık verdi. Rusya lideri Vladimir Putin, anlaşmadan çekilip ABD gibi aynı şekilde Ar-Ge çalışmaları yapacaklarını belirtti. Rus lider "ABD'li ortaklar Ar-Ge çalışmalarında bulunduklarını açıkladılar ve biz de aynısını yapacağız" şeklinde konuştu. 

INF (Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması) Nedir?

ABD ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) arasında İkinci Dünya Savaşı sonrası başlayan Soğuk Savaş Dönemi (1947 - 1991)'nin bitmesine 4 yıl kala 1987'de ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov tarafından imzalanmış, karadan havaya atılabilen ve 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında orta menzilli nükleer füzelerin yasaklanmasını kapsayan bir anlaşmaydı.

INF Anlaşması, nükleer silahlı füzeleri 30 yılı aşkın süredir Avrupa topraklarından uzak tutuyordu. Anlaşmanın ana amacı, Doğu ve Batı Almanya'daki kamplaşma döneminde Avrupa'da nükleer savaş riskini azaltmaya yönelikti. Nükleer savaş tehdidini ortadan kaldırmayı hedefleyen anlaşma kapsamında, 4 yılda yaklaşık 2 bin 700 füze imha edilmişti.
Anlaşmanın bozulması halinde, ABD'nin, NATO müttefiklerini zorlayacağı ve şubat ayından sonra füzelerini yeniden Avrupa topraklarına konuşlandıracağı ihtimali üzerinde duruluyor.

Bu bağlamda, yeni füze yapımı zaman alacağından ABD cephaneliğindeki mevcut ve karadan fırlatmaya daha hızlı uyarlanabilecek orta menzilli silahların kullanılacağı belirtiliyor.

ABD yönetimi, Rusya'nın, Rusya yönetimi ise ABD'nin INF Anlaşması'nı ihlal ettiğini savunuyordu.

ABD yönetimi, NATO tarafından SSC-8 olarak adlandırılan Rusya'nın yeni orta menzilli Novator 9M729 füzesinin anlaşmayı ihlal ettiğini ileri sürerken, Moskova yönetimi de ABD'yi, Romanya ve Polonya'da Aegis füze savunma sistemi konuşlandırarak, INF Anlaşması'nı ihlal etmekle suçluyordu.

ABD Başkanı Donald Trump anlaşmadan çekilmeye ilişkin, "Müttefiklerimize ve dışarıdaki birliklerimize doğrudan tehdit teşkil eden füze sistemlerini gizlice geliştiren Rusya, çok uzun zamandır Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı ihlal ediyor ve bu durum cezasız kalıyordu. Tüm NATO müttefiklerimiz bu konuda bizi desteklemektedir. Çünkü onlar, Rusya'nın ihlallerinin meydana getirdiği tehdidi anlıyorlar" ifadelerini kullanmış. ABD 6 ay içinde anlaşmadan çekilecek.

ABD yönetimi, Rusya'nın, Rusya yönetimi ise ABD'nin INF Anlaşması'nı ihlal ettiğini savunuyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İngiltere'de seks eğitimi dersinin anaokulundan itibaren zorunlu olması Müslüman nüfusun protestolarına neden oldu. Videoda, İngiliz Hükümetinin çocuklara seks eğitimi...

Çin'de bir öğrenci ev ödevini yaptırmak için bir robot satın aldı. Konu sosyal medyada tartışmaya açıldı.

Elon Musk, Tesla'nın Kripto para çıkarıp çıkarmayacağı sorusunu yanıtladı.

Senatör Bernie Sanders, 2020'de yapılacak ABD Başkanlık seçimleri için aday olacağını duyurdu.

Almanya’nın dünyaca ünlü Der Spiegel Dergisi son sayısında ‘Ülkedeki Arap Aşiret Çeteleri ile ilgili’ bir haber yayınladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran lideri Hasan Ruhani Soçi'de bir araya geldi. Soçi'de ne konuşuldu?

Avrupa Birliği ekonomisi 2018'in dördüncü çeyreğinde üçüncü çeyreğine göre yüzde 0,2 2017'nin aynı dönemine göre ise yüzde 1,4 büyüdü.

Yazarlar
Website Security Test