Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Vietnam'daki Kuzey Kore - ABD zirvesi

28.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Vietnam'daki Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ABD Başkanı Donald Trump görüşmesi dünya basınının gündemindeydi. Görüşmede neler oldu, ne konuşuldu? Hangi adımlar atılacak?

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ABD Başkanı Donald Trump, Vietnam'da bir araya geldi. Nükleer silahsızlanma ve Kore yarımadasının durumuna ilişkin birçok konu konuşan iki lider net bir sonuca varamadıklarını ilettiler.

Görüşme sonrası ilk kez ABD'li gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, "Sizi temin ederim ki günün sonunda iyi bir sonuç ortaya çıkarabilmek için elimden geleni yapacağım. Bu görüşmeyi olumlu karşılayanlar da var, şüpheli yaklaşanlar da. Dünden beri tüm dünya burayı takip ediyor. Bir araya gelmemizle ilgili kötümser fikirlere sahip olan bazı insanlar yan yana oturmamızı ve harika vakit geçirmemizi bilim kurgu filminden bir sahne sanabilir" ifadelerini kullandı.

Donald Trump da görüşmeyle ilgili konuşarak, "Dün akşam yemeğinde oldukça iyi bir görüşmemiz oldu. Yemek öncesi de çok iyiydi. En önemlisi de, aramızdaki ilişki oldukça güçlü. İyi bir ilişkiye sahip olduğunuzda, bir çok iyi şey meydana gelir. Eminim yıllar içerisinde çok kez bir araya geleceğiz. Anlaşmaya varılmasının ardından da bir araya geleceğimizi düşünüyorum. Acele etmeyin. Benim için hız önemli değil. Doğru anlaşmaya imza atmamız önemli" dedi.

Washington Post muhabiri David Nakamura'nın, "Donald Trump'la anlaşmaya varmaya hazır mısınız?" sorusuna Kim Jong-un, "Bunu söylemek için çok erken. Kötümser olduğumu söyleyemem" yanıtını verdi. Daha sonra görüşmelerde bir şüphenin kalmaması için, "nükleer anlaşmaya hazır olmasan burada olmazdım" ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin "Nükleer silahsızlanma adına somut adımlar atmaya niyetli misiniz yoksa biraz daha beklemek mi gerekecek?" sorusuna Kim Jong-un, "Şu anda bu konuyu görüşüyoruz." deyince ABD Başkanı Donald Trump da "Sesinizi yükseltmeyin lütfen, Trump'la uğraşmaya benzemez." dedi. Kim Jong-un daha sonra gazetecileri göstererek, "Gergin görünüyorlar." dedi ve masada komik anlar yaşandı.

Kim Jong-un'un kız kardeşi kameralara çok görünmeden görüşmeyi takip etti:

Donald Trump ve Kim Jong-un görüşmesi planlanan süreden erken bitti ve net bir anlaşma sağlanamaması dikkat çekti. Görüşme sonrası Beyaz Saray, "İki lider nükleer silahlardan arınmayı geliştirmek konusunda izlenecek yolları tartıştı. Şu anda herhangi bir anlaşmaya varılamadı ancak ekipler gelecekte bir kez daha görüşmeyi umuyor." açıklamasını yaptı.

Görüşme sonrasında ABD Başkanı Donald Trump, "Bir şey imzalamanın iyi olmayacağını düşündük. Dışişleri Bakanı daha detaylı bilgi verecek. Kim Jong-un enteresan bir karakter. Daha fazla şey yapmalarını istedik ama Kim Jong-un bunu yapmaya hazırlıklı değildi. Ama iyimserim. Bu olayın zaman alacağını söylemiştik. Zorlukların farkındayız. Onlar da yaptırımların tamamen kaldırılmasını istediler ama bunu yapmamız mümkün değildi. Yaptırımların kaldırılması karşısında ülkenin nükleer silahlanlardan arındırılmasını istiyoruz. İlişkimizi korumak istiyoruz, devam ettireceğiz. Kim Jong-un bana söz verdi, nükleer ve füze denemesi yapmayacağını söyledi. Son derece dostane ayrıldık, el sıkışarak ayrıldık. Bu olay benden önceki başkanlar sırasında da çözülebilirdi ama hiçbir şey yapmadılar." diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yeni Zelanda saldırısıyla ilgili söylediği sözlerle Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasına ihanet...

Hollanda Utrecht'te tramvay saldırısı yapan ve üç kişinin ölümüne sebep olan Türk Gökmen Tanış yakalandı.

Hollanda Utrecht'te Hollanda polisinin iddiasına göre tramvayda silahlı saldırı yapan kişi 37 yaşında bir Türk ve ismi Gökmen Tanış.

Avustralyalı senatörün başında yumurta kıran Yumurta Çocuk (Egg Boy) Will Connolly, sosyal medyada viral oldu.

Sırbistan'da sivil darbe olduğu iddia edildi. Bir grup protestocu devlet televizyonunu basıp canlı yayın talep ettiler.

Yeni Zelanda'daki cami saldırısı sonrası ırkçı yorumlarda bulunan senatöre yumurtalı protesto yapıldı.

Mahkemede mahkum kıyafeti beyaz gömlek ve kelepçe ile. Yeni Zelanda cami katliamı zanlısı psikopat cani katil Brenton Tarrant, Christchurch Bölge Mahkemesine çıkarıld...

Yazarlar
Website Security Test