Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dünya Türkiye yerel seçimlerini nasıl değerlendirdi? Dış basında yerel seçimler

1.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İngiliz Guardian, BBC, Financial Times, New York Times, Corriere della Sera, La Repubblica, La Stampa, La Monde, Ta Nea ve Ethnos Gazetesi gibi dış kaynaklar Türkiye'de yapılan 31 Mart 2019 yerel seçimlerini nasıl yorumladı?

Dış medyada dün (31 Mart 2019 Pazar) Türkiye'de yapılan yerel seçimler dünya medyasında nasıl yorumlandı? Dünyada birçok önemli medya organı Türkiye'deki yerel seçimlere ilişkin muhalafetin zaferi yorumunu yaptı.

İngiliz Guardian yerel seçimler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kritik sınavı nitelemesini yapmıştı. Guardian haberinde, "Türkiye genelinde rutin bir belediye seçimleri olması gerekirken, bu seçimler Erdoğan'ın 16 yıllık iktidarı için bir referanduma dönüştü ve ülkedeki ekonomik durum Erdoğan'a olan halk desteğini azaltmaya başladı. İlk sonuçlar AKP'nin iktidara geldiği 2002'den bu yana aldığı ilk önemli yenilginin işaretleri." denildi.

Guardian'ın haberinin devamı şöyle: "Erdoğan'ın iktidarı güçlü ekonomik büyümeyle öne çıkıyordu. Ama geçen yıl yaşanan liradaki düşüş geçen ay resesyona neden oldu. Enflasyon yüzde 20'ye yakın seyrediyor, hayat pahalılığının bedelini de AKPli işçi sınıfı seçmeni ödüyor. Cumhurbaşkanının kendisi oy pusulasında olmasa da son haftalarda dikkatleri ekonomiden dağıtma girişimiyle yılmadan seçim kampanyaları düzenledi. Yerel seçimleri 'ulusal beka' meselesi olarak gördü ve muhalefet partilerini terör bağlantılı olmakla suçladı, artan enflasyon oranından 'ülkeyi baltalamaya çalışan yabancı güçleri' sorumlu tuttu. Pazar günkü seçimler, cumhurbaşkanına daha fazla yetki tanıyan yeni hükümet sistemiyle Erdoğan'ın yeniden seçilmesinden sonraki ilk sandık sınavıydı." 

BBC'de yapılan yorumlara göre ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerel seçimlerde Ankara'yı kaybettiğini ve bunun 16 yıllık iktidarına bir sekte olarak görülebileceğini yazdı. BBC'nin Türkiye muhabiri Mark Lowen ise, Erdoğan'ın bu seçimleri hayatta kalma meselesi olarak gördüğünü ve "acı bir darbe" aldığını ifade etti. Lowen, "Bu Türkiye'nin güçlü ve ayrıştırıcı Cumhurbaşkanı için can çekişen muhalefetin onun yenilebilir olduğunu sonunda gördüğü bir dönüm noktası olabilir" ifadelerini kullandı.

Financial Times ise şöyle yorumladı: "Türk lider çok savaştı çünkü kişisel tecrübesinden yerel düzeyde bir zaferin domino etkisi yaratacağını biliyor. Erdoğan 1994'te İslamcı siyasete destek dalgası sayesinde İstanbul Belediye Başkanı seçilmişti. Sekiz yıl sonra kurduğu AKP iktidara geldi…Kimse Erdoğan'ın yakında devrileceğini düşünmüyor. 65 yaşındaki Erdoğan ülkenin açık ara en popüler siyasetçisi ve pek çok kere zor durumlarda çıkış yolu buldu. Ancak Ankara'nın kaybı ve Adana ve Antalya gibi ülkenin güneyindeki ekonomik anlamda güçlü illerdeki kayıplar AKP'nin liderliğindeki siyasi ittifaka açık bir mesaj gönderdi"

New York Times yerel seçimleri "Büyük bir gerileme" olarak yorumladı. New York Times, "Erdoğan belki de siyasi kariyerinde ilk defa Türk siyasetinin gücünün merkezi Ankara ve belki de memleketi, ülkenin de iş merkezi İstanbul'da yenilgiyi tadıyor. Erdoğan'ın İstanbul'da yarışı kaybetmesi, 17 yıllık iktidardan sonra halk desteğinde düşüş yaşayan partisi için büyük bir darbe olur." diye yazdı. New York Times'ın haberinin devamında, "Hükümet yanlısı gazetelerin köşe yazarları bile belediyelerde yolsuzluk ve kayırmacılığın seçmenleri iktidar partisinden uzaklaştırdığı uyarısında bulundu. Anketler, kararsız seçmen sayısının oranın alışılmışın dışında yüksek olduğunu gösterdi, parti yetkilileri de bunu seçmen arasındaki memnuniyetsizliğin göstergesi olarak gördü. Muhalif adaylar değişim vaadinde bulundu ve yeni iş imkânlarının, eğitimde gelişimin ve sosyal hizmetlerin desteklenmesi sözü verdi. Bazıları Erdoğan'ı sert bir şekilde eleştirdi. Yerel seçimler Türkiye dışında çok dikkatç ekmedi. Ama belediye başkanları, il meclis üyeleri ve mahalle idareleri, Erdoğan'ın iktidarı için kritik önemde görülüyor. Erdoğan'ın da siyasi kariyerine İstanbul'da belediye başkanlığı yaparak başladığını ve çöp toplama, toplu taşıma gibi hizmetlerle halk desteğini inşa ettiğini yazdı. Partisi için bıkmadan usanmadan kampanya yürüten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için bir başarısızlık ve ekonomi idaresine ilişkin de seçmenin tepkisi. Belediye başkanlığı, il meclis üyeleri ve yerel idarelerin seçimi, Haziran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Erdoğan için ulusal çapta ilk referandum özelliğindeydi. Haziran'dan bu yana Türkiye ekonomisi on yılı aşkın süredir ilk defa resesyona sürüklendi. Bu da hükümeti yatırımcıların cesaretini kıran politikaları savunmaya, fiyatlarda da artışa gitmeye zorladı. 2016'daki darbe girişiminden sonra muhaliflere yönelik baskının artması ülke içindeki huzursuzluğu tırmandırırken, Türkiye'nin Batılı müttefikleriyle ilişkisi de gerildi. Bu da Türk lirasında dalgalanmalara ve yatırımcıların da endişelenmesine neden oldu. Trump yönetimi Türkiye'deki seçimleri yakından takip izliyor ve seçim dönemi sona ermesiyle de, Suriye'deki savaş ve Türkiye'nin Rusya'dan hava savunma sistemi alması gibi Ankara'yla yaşanan tartışmaların sona ermesini umuyor." ifadeleri yer aldı.

İtalyan medyası da İngiliz medyası gibi, 31 Mart 2019 yerel seçimlerini "Muhalefetin zaferi" olarak yorumladı.

Corriere della Sera, "Erdoğan seçim kampanyasının son günlerinde 'İstanbul'u kazanan Türkiye'yi kazanır' demişti… Bundan daha kahince sözler olamazdı. Ancak çeyrek asır sonra başkentin kaybedilmesi ve megapoldeki (İstanbul) başa baş sonuçlar onulmaz bir yara teşkil ediyor." ifadelerini kullandı.

La Repubblica, "Erdoğan daha zayıf. Ankara'da yenildi, İstanbul'da sallantıda" başlığını atarak, "beklenmedik bir mağlubiyet" diye yazdı. "Anadolu'nun güneydoğusundaki bölgelerde" HDP'nin "geri dönüşünün" Erdoğan'ın "kulaklarını çınlatan bir zil" ifadeleri kullanıldı.

La Stampa, "Erdoğan'ın iktidarında çatlak: Ankara'yı kaybetti, İstanbul sallantıda" başlığıyla "Dünkü seçim, Recep Tayyip Erdoğan'ın yenilmezliğini sarstı" denildi.

Yunan basınında ise konu Ayasofya'ya getirildi. Haber ve yorumlarda genel olarak AKP'nin ülke çapındaki gücünü koruduğu halde Ankara, İzmir, Adana, Antalya gibi büyük kentleri kaybetmesi ve İstanbul'da büyük bir oy kaybına uğramasını, seçmenlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ekonomide çekilen sıkıntılar çerçevesinde siyasi bir mesaj verdiği söylendi.

Ta Nea Gazetesi, "Erdoğan'ın ilk yenilgisi; Ankara'yı kaybetti, İstanbul bıçak sırtında." derken, Zougla haber sitesi de "Ayasaofya'nın gazabı Erdoğan'a oy kaybettirdi" ifadelerini kullandı.

Fransa'da Le Monde de, "Devasa bir başkanlık sarayı inşa ettiği başkentteki yenilgisi, AKP'nin 2002'de iktidar gelmesinden bu yana her seçimi kazanan Erdoğan için büyük bir başarısızlığa işaret ediyor. İstanbul gibi Ankara da 25 yıldır Erdoğan'ın partisi ve önceki İslamcı oluşumların kontrolündeydi. 65 yaşındaki Erdoğan, 50 günde 102 miting düzenleyerek seçmenleri partisine oy vermeye ikna etmek için her şeyi yaptı. AKP'nin ittifakı oyların yüzde 51'ini alsa da, Ankara ve Antalya ile Adana gibi büyük illeri kaybetti." diye yazdı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kopenhag Belediyesi Meclisi Üyesi Pakistan asıllı Badar Shah, yaptığı açıklamada, Kopenhag Belediye Sarayı’nda Danimarka vatandaşlığı hakkı kazananlar için düzenlenen ...

Koronavirüs kaç ülkeye bulaştı? Hangi ülkede kaç kişi öldü? Koronavirüs ile ilgili son gelişmeler haberimizde. Dünyada Koronavirüs bulaşan ülkeler hangileri?

UEFA'dan korkutan Koronavirüs açıklaması geldi. UEFA İkinci Başkanı Michele Uva Koronavirüs'le ilgili konuşarak organizasyonların durdurulabileceği sinyalini verdi.

Kobe Bryant'ın eşi Vanessa Bryant, kazadan sorumlu tutulan helikopter şirketi Island Express Helicopters'a dava açtı.

Çin'de virüs nedeniyle karantinaya alınan insanlara yetkililer sert müdahalelerde bulunuyor. Çinli yetkililer sert uygulamalarla Koronavirüs'ün pozitif çıktığı kişiler...

Dünyanın düz olduğunu iddia eden ve bunu kanıtlamak için yaptığı buharlı roketle kendini atmosfere fırlatmaya çalışan Mike Hughes yere çakılarak öldü.

Koronavirüs'te son durum korkutuyor. Virüsün taburcu edilen hastalarda tekrar çıktığı bilgisi paylaşıldı. Vuhan Koronavirüs Tıbbi Tedavi Grubu Başkanı Profesör Zhao Ji...

Yazarlar
Website Security Test