Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Anlaşmasız Brexit önlendi

9.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İngiltere'nin 12 Nisan'da Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılmasını önlemeye dönük tasarı yasalaştı.

İngiltere Parlamentosu'nda ana muhalefet partisi olan İşçi Partisi Milletvekili Yvette Cooper'ın öncülük ettiği, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden 12 Nisan 2019 tarihinde anlaşmasız olarak ayrılığını önlemeyi öngören yasa tasarısı, Parlamentonun üst kademesi Lordlar Kamarasında yapılan değişikliklerin Avam Kamarasında kabul edilmesiyle onaylandı.

Onaylanan yasaya göre, İngiliz hükümeti bugün Avam Kamarasına değişikliğe açık bir önerge sunacak. Milletvekillerinin önergeye verecekleri değişiklik teklifleriyle, hükümet AB'den talep edeceği Brexit erteleme tarihini belirleyecek. Ayrıca kabul edilecek tarih de Başbakan Theresa May tarafından Brexit gündemi ile olağanüstü toplanacak AB liderler zirvesine sunulacak. 

Tasarının ilk halinde May'in AB'nin vereceği tarihi de Avam Kamarasının onayına sunması gerekiyordu. Ancak Lordlar Kamarasında yapılan değişiklikle bu zorunluluk ortadan kaldırıldı. Yapılan değişiklik ile İngiliz hükümetinin AB'den talep edeceği erteleme tarihinin 22 Mayıs'tan daha erken olamaması da kararlaştırıldı.

Yasa, İngiliz hükümetinin, AB'den anlaşmasız ayrılıktan başka çare kalmaması halinde Brexit'i iptal etmesini de ihtimaller arasına alıyor. Avrupa Adalet Divanı aralık ayında aldığı kararda, İngiltere'nin Brexit'i tek yanlı durdurabileceğine hükmetmişti. Yeni yasayla İngiliz hükümetinin AB'den anlaşmasız ayrılma tercihinde bulunmasının önüne geçildi ve yasa AB tarafını bağlamıyor. Avrupa Birliği'nin İngiltere'ye yeni bir erteleme daha vermeyi kabul etmemesi durumunda ne olacağı ise belirsiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde, Virunga doğa parkında yaşayan iki goril ile koruması selfie çektirdi.

ABD'li Demokrat Senatör Robert Menendez, Türkiye'ye iki seçenek sundu. Menendez, Türkiye'nin S400'ler ya da yaptırımlar arasında bir seçim yapması gerektiğini söyledi.

Sri Lanka, Sri Lanka nerede, Sri Lanka dini, Sri Lanka neresi, Sri Lanka nüfusu. Sri Lanka'nın dünya haritasındaki yeri. Sri Lanka halkı müslüman mı hristiyan mı? Sri ...

Sri Lanka'da Paskalya Bayramı ayinleri düzenlenen kiliselere ve otellere bombalı saldırı düzenlendi. Sri Lanka iç savaşın sona erdiği 2009'dan bu yana en büyük saldırı...

Hindistan'daki seçimlerde yanlışlıkla iktidar partisine oy veren kişi parmağını kesti. Bilindiği gibi Hindistan'daki referandumlarda parmak mürekkebi kullanılıyor.

Haftanın son işlem gününde birçok finansal piyasa Paskalya tatili dolayısıyla tatile girdi. Para piyasaları açık kalmaya devam ediyor ancak işlem hacminin düşük kalaca...

ABD Adalet Bakanı William Barr, ''ABD Başkanlık Seçimlerine Rusya Müdahalesi'' soruşturmasıyla ilgili Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'ın hazırladığı rapor hakkında b...

Yazarlar
Website Security Test