Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Anlaşmasız Brexit önlendi

9.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İngiltere'nin 12 Nisan'da Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılmasını önlemeye dönük tasarı yasalaştı.

İngiltere Parlamentosu'nda ana muhalefet partisi olan İşçi Partisi Milletvekili Yvette Cooper'ın öncülük ettiği, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden 12 Nisan 2019 tarihinde anlaşmasız olarak ayrılığını önlemeyi öngören yasa tasarısı, Parlamentonun üst kademesi Lordlar Kamarasında yapılan değişikliklerin Avam Kamarasında kabul edilmesiyle onaylandı.

Onaylanan yasaya göre, İngiliz hükümeti bugün Avam Kamarasına değişikliğe açık bir önerge sunacak. Milletvekillerinin önergeye verecekleri değişiklik teklifleriyle, hükümet AB'den talep edeceği Brexit erteleme tarihini belirleyecek. Ayrıca kabul edilecek tarih de Başbakan Theresa May tarafından Brexit gündemi ile olağanüstü toplanacak AB liderler zirvesine sunulacak. 

Tasarının ilk halinde May'in AB'nin vereceği tarihi de Avam Kamarasının onayına sunması gerekiyordu. Ancak Lordlar Kamarasında yapılan değişiklikle bu zorunluluk ortadan kaldırıldı. Yapılan değişiklik ile İngiliz hükümetinin AB'den talep edeceği erteleme tarihinin 22 Mayıs'tan daha erken olamaması da kararlaştırıldı.

Yasa, İngiliz hükümetinin, AB'den anlaşmasız ayrılıktan başka çare kalmaması halinde Brexit'i iptal etmesini de ihtimaller arasına alıyor. Avrupa Adalet Divanı aralık ayında aldığı kararda, İngiltere'nin Brexit'i tek yanlı durdurabileceğine hükmetmişti. Yeni yasayla İngiliz hükümetinin AB'den anlaşmasız ayrılma tercihinde bulunmasının önüne geçildi ve yasa AB tarafını bağlamıyor. Avrupa Birliği'nin İngiltere'ye yeni bir erteleme daha vermeyi kabul etmemesi durumunda ne olacağı ise belirsiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Polonya'da göçmen olduğu iddia edilen birine saldıran kişiler hayatlarının dersini aldı. Polonya'da göçmen bir kişiyi dövmek isteyen kişiler dayak yedi.

Hayvanat bahçelerinde uyuşturulmuş hayvanlarla fotoğraf çektirenler hayvanseverlerin tepkilerini çekiyor.

Financial Times gazetesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı görevden almalı dedi.

Amerikan Merkez Bankası (FED) piyasalar tarafından beklenen faiz kararını açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in titrediği anlar sosyal medyada.

Rusya Başkurdistan Özerk Cumhuriyeti’nde düzenlenecek Ekonomi Fuarı (Zauralye 2019), dünyanın çeşitli ülkelerinden 500’e yakın iş insanını bir araya getirmesi bekleniyor.

Hong Kong'da protestocuların ambulansın geçmesi için yol açması sosyal medyada çok konuşuldu.

Yazarlar
Website Security Test