Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Anlaşmasız Brexit önlendi

9.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İngiltere'nin 12 Nisan'da Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılmasını önlemeye dönük tasarı yasalaştı.

İngiltere Parlamentosu'nda ana muhalefet partisi olan İşçi Partisi Milletvekili Yvette Cooper'ın öncülük ettiği, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden 12 Nisan 2019 tarihinde anlaşmasız olarak ayrılığını önlemeyi öngören yasa tasarısı, Parlamentonun üst kademesi Lordlar Kamarasında yapılan değişikliklerin Avam Kamarasında kabul edilmesiyle onaylandı.

Onaylanan yasaya göre, İngiliz hükümeti bugün Avam Kamarasına değişikliğe açık bir önerge sunacak. Milletvekillerinin önergeye verecekleri değişiklik teklifleriyle, hükümet AB'den talep edeceği Brexit erteleme tarihini belirleyecek. Ayrıca kabul edilecek tarih de Başbakan Theresa May tarafından Brexit gündemi ile olağanüstü toplanacak AB liderler zirvesine sunulacak. 

Tasarının ilk halinde May'in AB'nin vereceği tarihi de Avam Kamarasının onayına sunması gerekiyordu. Ancak Lordlar Kamarasında yapılan değişiklikle bu zorunluluk ortadan kaldırıldı. Yapılan değişiklik ile İngiliz hükümetinin AB'den talep edeceği erteleme tarihinin 22 Mayıs'tan daha erken olamaması da kararlaştırıldı.

Yasa, İngiliz hükümetinin, AB'den anlaşmasız ayrılıktan başka çare kalmaması halinde Brexit'i iptal etmesini de ihtimaller arasına alıyor. Avrupa Adalet Divanı aralık ayında aldığı kararda, İngiltere'nin Brexit'i tek yanlı durdurabileceğine hükmetmişti. Yeni yasayla İngiliz hükümetinin AB'den anlaşmasız ayrılma tercihinde bulunmasının önüne geçildi ve yasa AB tarafını bağlamıyor. Avrupa Birliği'nin İngiltere'ye yeni bir erteleme daha vermeyi kabul etmemesi durumunda ne olacağı ise belirsiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kopenhag Belediyesi Meclisi Üyesi Pakistan asıllı Badar Shah, yaptığı açıklamada, Kopenhag Belediye Sarayı’nda Danimarka vatandaşlığı hakkı kazananlar için düzenlenen ...

Koronavirüs kaç ülkeye bulaştı? Hangi ülkede kaç kişi öldü? Koronavirüs ile ilgili son gelişmeler haberimizde. Dünyada Koronavirüs bulaşan ülkeler hangileri?

UEFA'dan korkutan Koronavirüs açıklaması geldi. UEFA İkinci Başkanı Michele Uva Koronavirüs'le ilgili konuşarak organizasyonların durdurulabileceği sinyalini verdi.

Kobe Bryant'ın eşi Vanessa Bryant, kazadan sorumlu tutulan helikopter şirketi Island Express Helicopters'a dava açtı.

Çin'de virüs nedeniyle karantinaya alınan insanlara yetkililer sert müdahalelerde bulunuyor. Çinli yetkililer sert uygulamalarla Koronavirüs'ün pozitif çıktığı kişiler...

Dünyanın düz olduğunu iddia eden ve bunu kanıtlamak için yaptığı buharlı roketle kendini atmosfere fırlatmaya çalışan Mike Hughes yere çakılarak öldü.

Koronavirüs'te son durum korkutuyor. Virüsün taburcu edilen hastalarda tekrar çıktığı bilgisi paylaşıldı. Vuhan Koronavirüs Tıbbi Tedavi Grubu Başkanı Profesör Zhao Ji...

Yazarlar
Website Security Test