Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

'Trump'ın İran yaptırımları ABD'yi savaşa sokabilir'

29.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

New York Times (NYT), Donald Trump yönetiminin, İran'a karşı uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ABD'yi savaşa sokabileceğini yazdı.

ABD merkezli New York Times Gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump ve yönetiminin, İran'a daha fazla yaptırım uygulamak istediğini ve bu yaptırımların ABD'yi savaşa sokabileceğini anlatan bir haber yaptı.

Başkan Donald Trump'ın İran'ın Orta Doğu'daki faaliyetleri sebebiyle cezalandırmak istediğini belirterek, "ABD yönetimi, Tahran'ı nükleer faaliyet konusunda eski Başkan Barack Obama yönetimi ile müzakere edilenlerden çok daha katı şekilde kontrol altına almaya çalışıyor." diye yazdı.

Artarak devam eden yaptırımların, ABD için tehlikeli boyuta geldiğini belirten NYT, "Bu provoke edici yaptırımlar, İran'ı tekrardan büyük ölçüde uranyum zenginleştirmeye ve ABD'nin cevap vermesini zorunlu kılan Amerikalılara olası bir saldırıya yol açabilir, ABD'yi Başkan Trump'ın engellemeye çalıştığını söylediği yeni bir Orta Doğu savaşına itebilir." ifadelerine yer verdi.

İran'ın cevap vermek için, ABD'deki Başkanlık seçimlerinde Donald Trump'ın seçilip seçilmeyeceğini beklediğini söyleyen gazete, seçimlerden sonra Trump'ın tekrar seçilmesi halinde sert karşılık vereceğini yazdı. Trump'ın da buna cevap verip vermeyeceği seçenekleri arasında bir seçim yapacağını ve büyük risklerin bulunduğu ifade edildi.

Trump'ın İran'a çok dar seçenekler sunduğu ve Trump yönetiminin hesaba katmadığı birçok şey olduğunu söyleyen New York Times, "Trump hükümetinin hesaba kattığını düşünmediğimiz şey, karşılıklı çatışma durumunun muhtemel olması. Çünkü Trump hükümeti, Tahran'a çok dar seçenekler veriyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD yönetiminin müzakerelere açık olduğunu belirtirken, Tahran'ın mevcut dış politikasından tamamen vazgeçmesini gerektiren bir düzine şart listesi sunuyor. Bu listede, İran'ın nükleer başlıklı füze üretimine ve İsrail'e düşman tutumuna son vermesi gibi istenilen maddeler, İran'ın Suudi Arabistan ve diğer bölgesel ülkelerle rekabeti sebebiyle arzu edilen ama gerçek dışı olan maddelerdir." ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hong Kong'da neler oluyor? Hong Kong'ta protestolar ciddi seviyelere çıktı. ABD, Avrupa Birliği, Çin ve Hong Kong yönetiminden kritik açıklamalar geldi. Hong Kong'daki...

Avustralya'nın Sidney kentinde bıçaklı bir saldırgan 'Allahu Ekber' diye bağırarak bir kadını bıçakladı. Saldırganın 20-30 yaş aralığında bulunduğu belirtildi.

Rusya'da Achinsk şehrinde cephanelikte patlama olduğu ve cephanelikte bulunan nükleerin de patladığı iddiası uluslararası ajanslarda yer aldı.

İsveç'te sokakta dilenmek için lisans alma zorunluluğu getirildi. İsveç'in Eskilstun şehrinde artık dilenmek parayla.

ABD'deki California Üniversitesi'nde Mimarlık bölümü profesörleri Ronald Rael ve Virginia San Fratello, 2009 yılından beri tasarladıkları ve Meksika sınırına yapmayı p...

New York'ta bulunan Cornell Üniversitesi'nde bir öğrenci tez sunumu sırasında soyunarak iç çamaşırlarıyla sunumunu yaptı. Sosyal medya tez sunumu sırasında soyunan öğr...

Kuzey Makedonya’nın İsrail Büyükelçisi Dan Oryan, 6 Mayıs'ta Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Stevo Pendarovski’ye ziyarette bulundu. Oryan ziyarette sıradışı bir har...

Yazarlar
Website Security Test