Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Avrupa ve dış basın YSK'nın İstanbul seçimlerinin iptali kararına ne dedi?

7.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avrupa ve dış basın YSK'nın İstanbul seçimlerinin iptali kararına ne tepki verdi?

Alman dergisi Der Spiegel yazarı Maximillian Popp, kaleme aldığı makalede "Türkiye'de iktidar değişikliği artık demokratik yollarla mümkün değil" ifadelerine yer verdi. Ülkenin ciddi bir kriz ile karşı karşıya olduğunu yazan Popp, "Erdoğan'ın yazgıya boyun eğdirdiğini ve medyayı sıraya dizdiğini" diye yazdı.

Popp, "Türk ekonomisinin son aylarda çok 'acı' çektiğini" dedi ve "Pazartesi günü Lira'nın sert bir düşüş gerçekleştirdiğini. Mart seçiminin iptaline dair bir neden sunulmadı, çünkü sonuçlar Erdoğan'ı memnun etmediği için iptal edildi. Erdoğan böylece diktatörlüğe son adımını attı" diye yazdı.

Avrupa Birliği'nin dış politikadan sorumlu temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn da YSK'nın kararıyla ilgili konuştu. Bağımsız seçimlerin AB-Türkiye ilişkilerinin temelinde olduğuna dikkat çekilerek, kararın gerekçelerinin gecikmesizin kamuyla paylaşılması gerektiğinin altı çizildi. Mogherini, "Özgür, adil ve şeffaf seçimler herhangi bir demokrasinin vazgeçilmezi ve AB'nin Türkiye ile ilişkilerinin temeli" olduğunu belirterek, "İstanbul seçim kurullarının çalışmalarını bağımsız, açık ve şeffaf bir şekilde ve uluslararası seçim standartlarına uygun olarak yapabilmesi ve seçim sürecinin güvenilirliğini garanti edilmesinin önemli" ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri ise, "Erdoğan yenilgiyi kabul etmiyor ve halkın iradesine karşı çıkıyor. AK Parti İstanbul seçimlerini tekrarlanması için YSK'ya baskı yaptı. Bu, Türkiye'de iktidarın seçimler aracılığıyla demokratik değişimine yönelik güvenilirliğin sonu demek" diye konuştu.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland bu kararın, "seçmenlerin güvenine ciddi şekilde zarar verme potansiyeli olduğu, adil ve özgür seçim için gerekli şartlar, seçim gününden önce sağlanmak zorunda, seçim gününden sonra değil" ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "Yüksek Seçim Kurulu'nun yerel seçimleri iptal etme ve tekrarlama kararı bize göre şeffaf ve anlaşılabilir değil" diyerek, belediye başkanlığı seçimlerinde tek karar vericinin seçmenler olması gerektiğini ve temel demokratik prensiplere ile şeffaf seçim kurallarının hayati önemde olduğunu söyledi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İran'ın Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait yakıt tankerine el koyduğu bildirildi.

İngiliz The Guardian gazetesi, 21. Yüzyılın en iyi 100 dizisini belirledi. En iyi 100 dizi hangileri? The Guardian 21. Yüzyılın en iyi 100 dizisi listesi. Birinci dizi...

Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine yapılan saldırı sonrası brent petrol fiyatlarında ani yükseliş. 16 Eylül 2019 Pazartesi Brent Petrol fiyatlarında son durum nedir...

Çin hükümeti ve Çin Merkez Bankası (PBoC), ticaret savaşlarının etkilerini azaltıcı önlemler almaya devam etse de ABD ile olan ticaret azalışını sürdürüyor. Çin'in dış...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dün (12 Eylül 2019 Perşembe) bir kez daha faiz indirimine gitti. Peki dünyada bu yıl faiz indirimi yapan merkez bankaları han...

Efsane F1 pilotu Michael Schumacher'in iyileştiği iddia ediliyor. Dünyanın en ünlü F1 pilotu Schumacher iyileşti mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye, mülteciler ve Avrupa Birliği arasında resmedildiği karikatür dış medyada gündemde.

Yazarlar
Website Security Test