Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Trump Umman Körfezi'ndeki patlamayı İran yaptı dedi

14.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD Başkanı Donald Trump, Umman Körfezi'nde yaşanan tekne patlamalarını İran'ın yaptığını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün (13 Haziran 2019 Perşembe) Umman Körfezi'nde teknelerin patlaması olayından İran'ı sorumlu tuttu.

Fox News'e konuşan Başkan Trump, "Saldırıyı İran yaptı" dedi.

ABD'de muhafazakar şahinlerin bir numaralı yayın organı Fox News'a konuşan Trump, Körfez'de petrol tankerlerin saldırıya uğradığı haberleriyle ilgili "İran yaptı" diye kesin konuştu. Ellerindeki kanıtların her yerinde İran'ın imzasının olduğunu ileri süren ABD Başkanı, ABD ordusunun yayımladığı görüntüleri kanıt olarak gösterdi.

Sözkonusu görüntüler, İran Devrim Muhafızlarına ait bir devriye botunun Hürmüz Boğazı'nda saldırıya uğrayan tankerlerden birinden patlamamış mayınları topladığını iddia ediyordu.

Perşembe günü saldırıya uğradıkları söylenen tankerler, Norveç'e ait 'Front Altair' ve Japonya'ya ait 'Kokuka Courageous'. ABD ordusunun yayımladığı siyah-beyaz görüntüler, Devrim Muhafızları botunun Japon tankerin gövdesinden patlamamış mayınları topladığını savunuyor. Ancak Şinzo Abe'nin İran'a Japonya'dan başbakan düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştirdiği sırada böyle bir manzaranın gerçekleşmesi, pek çok uzman tarafından akla izana aykırı bulundu.

Buna rağmen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "ABD hükümetinin değerlendirmesi, Umman Körfezi'nde gerçekleşen saldırılardan İran İslam Cumhuriyeti'nin sorumlu olduğudur. Değerlendirmemiz, eldeki istihbarat, kullanılan silahlar ve gerekli uzmanlık ve yakın zamandaki benzer saldırılara dayanmaktadır" dedi.

Ardından Trump, Fox News'a, "Gece mayını almaya çalışan botu gördünüz, başarıyla da çekip aldılar. İran geride kanıt bırakmak istedi. Karanlıkta saptama yapan şeylerimizin olduğunu sanırım bilmiyorlar"diye konuştu.

Basra Körfezi ile Umman Körfezi’ni ve aynı zamanda da İran-Umman sınırını ayıran, iki ülkenin karasuları içerisinde yer alan Hürmüz Boğazı, stratejik önemde.

Küresel petrol ticaretinin beşte biri Hürmüz Boğazı üzerinden sağlanıyor. Bu oran deniz üzerinden yapılan petrol ticaretinin de üçte biri demek.

Küresel petrol tüketimi günde 100 milyon varil civarında. Hergün 17.2 milyon varil, Hürmüz Boğazı’ndan geçiyor. En dar noktası 33 kilometre genişliğindeki Boğazı etkileyen her türlü olay, küresel enerji piyasalarını dalgalandırıp ham petrol fiyatlarını arttırıyor.

Washington'ın yaptırımlarına karşı Tahran da Hürmüz Boğazı’nı kapatıp petrol sevkiyatını engelleyebileceğine dair gözdağı veriyor.

"İran'ı nasıl durduracaksınız" sorusunu "Göreceğiz" diye yanıtlayan Trump, Hürmüz Boğazı'nın kapanmayacağını, kapansa bile bunun uzun sürmeyeceğini savundu.

Diğer yandan önceki gün ABC News'a demecinde 2020 başkanlık seçimlerindeki rakiplerine karşı yabancı hükümetlerden istihbarat kabul edebileceği ve bunu FBI'a bildirmeyeceğini söyleyerek gündem olmuş Trump, Fox News'a demecinde 180 derece çark etti:

"Siyasi rakiplerimle ilgili yabancı hükümetlerin istihbarat vermesi halinde elbette bunu FBI ve Adalet Bakanı'na bildiririm."

Daha önce Çin Devlet Başkanı Şi Cinping G20 zirvesine katılmaz ve kendisiyle görüşmezse Çin'e ilave gümrük vergileri getirmekle tehdit etmiş olan Trump, bu kez "Şi'nin G20'ye gelip gelmemesinin bir önemi yok" dedi.

Pekin'in kendi para birimini manipüle ettiği suçlamasını tekrarlayan Trump, Çin yönetiminin eninde sonunda ABD ile ticaret anlaşması yapacağını savundu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la çok ses getiren iki zirveye imza atmış olan Trump, Pyonyang'la nükleer anlaşmaya varmak için bir acelesi olmadığını söyledi.

Fox News'un Kuzey Kore'nin yaptırımları deldiğini ifade etmesi üzerine ABD Başkanı "Herkes yaptırımları delmeye çalışıyor" dedi. Yaptırımların Kuzey Kore'nin canını acıttığını ve Washington'ın bunları dayatmaya devam edeceğini söyledi.

Oysa İran'a 'tarihteki en ağır yaptırımları' uygulamakla övünen Trump, bunların delinmemesi için müttefik ülkeler dahil dünya çapında çok sıkı markaj uyguluyor.

Meksika ile göçmen anlaşması planına da değinen Trump, planın, Orta Amerika ülkelerinden ABD'ye yönelik göçmen dalgasını Meksika'nın durduramaması halinde güvenli üçüncü bölge seçeneğini içerdiğini doğruladı: "Kesinlikle doğru, olacağı budur."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hong Kong'da neler oluyor? Hong Kong'ta protestolar ciddi seviyelere çıktı. ABD, Avrupa Birliği, Çin ve Hong Kong yönetiminden kritik açıklamalar geldi. Hong Kong'daki...

Avustralya'nın Sidney kentinde bıçaklı bir saldırgan 'Allahu Ekber' diye bağırarak bir kadını bıçakladı. Saldırganın 20-30 yaş aralığında bulunduğu belirtildi.

Rusya'da Achinsk şehrinde cephanelikte patlama olduğu ve cephanelikte bulunan nükleerin de patladığı iddiası uluslararası ajanslarda yer aldı.

İsveç'te sokakta dilenmek için lisans alma zorunluluğu getirildi. İsveç'in Eskilstun şehrinde artık dilenmek parayla.

ABD'deki California Üniversitesi'nde Mimarlık bölümü profesörleri Ronald Rael ve Virginia San Fratello, 2009 yılından beri tasarladıkları ve Meksika sınırına yapmayı p...

New York'ta bulunan Cornell Üniversitesi'nde bir öğrenci tez sunumu sırasında soyunarak iç çamaşırlarıyla sunumunu yaptı. Sosyal medya tez sunumu sırasında soyunan öğr...

Kuzey Makedonya’nın İsrail Büyükelçisi Dan Oryan, 6 Mayıs'ta Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Stevo Pendarovski’ye ziyarette bulundu. Oryan ziyarette sıradışı bir har...

Yazarlar
Website Security Test