Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Avrupa Birliği ve İngiltere 'Brexit' için anlaştı yarın (19 Ekim 2019 Cumartesi) oylanacak

18.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Birleşik Krallık, Başbakanı Boris Johnson, Brüksel'deki AB Liderler Zirvesi öncesi sosyal medyadan yaptığı açıklamada, ''Kontrolü geri alacağımız yeni bir anlaşmaya vardık. Şimdi parlamentonun Brexit'i cumartesi günü gerçekleştirmesi gerekiyor'' dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Niyet olunca, anlaşma da olur - ve bir anlaşmaya vardık! Hem Avrupa Birliği hem Birleşik Krallık için çok adil ve dengeli bir anlaşma ve çözüm bulmak için verdiğimiz taahhütlerin bir kanıtı” ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık, 2 Ekim'de AB'ye yeni bir teklif sunmuş, bu yeni taslak anlaşmada daha önce reddedilen Brexit anlaşmasındaki tartışmalı tedbir maddesinin Kuzey İrlanda'nın 2025'e kadar Avrupa Birliği ile özel bir ilişki içinde kalmasını öngören bir düzenlemeyle değiştirilmesini istemişti. AB’nin Brexit görüşmelerini yürüten başmüzakerecisi Michel Barnier, konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenledi ve Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’un 27 AB ülkesinin liderlerinin katıldığı zirvede sunacağını belirtti.

Öte yandan hem Kuzey İrlanda’nın Kraliyet’ten ayrılmasını desteklemeyen Demokratik Birlik Partisi hem de İşçi Partisi anlaşmanın bu halinden de memnun olmadıklarını belirten açıklamalar yaptı. Johnson AB ile anlaşmış olsa da, anlaşmanın yürürlüğe girmesi için cumartesi günü Birleşik Krallık parlamentosunda yapılacak oylama Brexit sürecinin tam olarak nereye gideceğini netleştiren adım olacak. İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, konuya ilişkin açıklamasında “Anladığımız başbakan daha önce ezici bir çoğunlukla reddedilen Theresa May’in anlaşmasındakinden bile daha kötü pazarlık yapmış” dedi. Johnson'ın "adil ve makul taviz" şeklinde nitelediği teklife AB ilk başta olumsuz yaklaşsa da daha sonra müzakere etmeye başlamıştı. Birleşik Krallık, 2016'daki referandumda yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almıştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Elon Musk'ı sahibi olduğu SpaceX'in SpaceX Crew Dragon aracı ile uzaya astronot gönderme görevi iptal edildi. Uzay görevi neden iptal edildi? Elon Musk konuyla ilgili ...

Amerika Birleşik Devletleri'nde polisin öldürdüğü George Floyd isimli siyahi vatandaş, dünyada ve Türkiye'de sosyal medyanın gündemi oldu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Başdanışmanı Dominic Cummings, İngiltere merkezli ve dünyaca ünlü olan gazetelerde sert eleştirilerin hedefleri oldular. Başdanışm...

ABD merkezli The New York Times gazetesi, ana sayfasında Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı hayatını kaybeden 1000 kişinin isimlerine ayırdı.

The Guardian’da yer alan bir değerlendirmeye göre Avrupa, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle birlikte yeniden şekilleniyor.

Rusya’nın Tula kentinde, Bölge Hastanesi’nde görevli ve ismi açıklanmayan, bikini üzerine şeffaf koruyucu kıyafet giyerek hastaları tedavi eden hemşireye soruşturma ba...

Helikopter kazasında hayatını kaybeden efsane basketbolcu Kobe Bryant'ın otopsi raporu açıklandı. Pilotun otopsisinde hiçbir bulguya rastlanmazken Bryant'ın vücudunda ...

Yazarlar
Website Security Test