Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CES 2020'de tanıtılan elektrikli ve uçan arabalar göz doldurdu

7.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CES 2020'de tanıtılan elektrikli ve uçan arabalar dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Teknoloji severler Hyundai'nin uçan arabasını ve Sony'nin elektrikli arabasına büyük ilgi duydu.

Hyundai Motor Company, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2020 Fuarı’nda geleceğin mobilite çözümlerini tanıtarak ziyaretçilerden büyük beğeni topladı. Hyundai’nin teknoloji şirketi Elevate ve Uber tarafından ortaklaşa olarak geliştirilen hava taksileri, tüm dünyanın dikkatini çekerek kentsel hava taşımacılığında çığır açmaya hazırlanıyor.

Şehir içi hava yolculuğunda yaygın bir şekilde kullanılması hedeflenen Uber Hava Taksileri, Hyundai’nin otomotiv endüstrisindeki seri üretim tecrübesinden faydalanacak. Markanın elektrikli araçlar alanındaki teknolojisinden de yararlanacak olan hava taksileri, Uber’in geniş ulaşım ağını kullanarak insanların günlük hayatlarını daha konforlu bir hale getirecek ve aynı zamanda müthiş bir zaman tasarrufu sağlayacak.
Hyundai'nin Uber’le ortaklaşa geliştirdiği bu proje, NASA'dan ilham alınarak tamamen insan merkezli bir yaklaşımla oluşturuldu. Bu ortaklıkta Hyundai, teknolojik hava araçlarını üretecek ve satışa sunacak. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz Uber ise hava taşımacılığı ağı üzerinden kendi hava sahası destek hizmetlerini kurarak hızlı bağlantılar ve mobil uygulamalar hazırlayacak. Her iki taraf da bu yeni teknolojiyi desteklemek ve ortak havaalanları kurmak için altyapı konseptleri üzerinde çalışmalarına devam ediyor.
Hyundai’in Kentsel Hava Hareketliliği (Urban Air Mobility) Bölüm Başkan Yardımcısı Jaiwon Shin, yeni konseptle ilgili olarak, “Hava yolculuğundaki vizyonumuz, şehir içi ulaşım kavramını tamamen değiştirecek. UAM'ın şehir yaşamını canlandırmasını ve insanlara daha kaliteli zaman sunmasını bekliyoruz” dedi.

Uber-Elevate Yöneticisi Eric Allison ise “Hyundai, global çapta otomobil üretimi deneyimine sahip ilk araç ortağımız. Ayrıca, mevcut havacılık ve uzay endüstrisinde yolculuk maliyetlerini düşürecek yüksek kaliteli ve güvenilir Uber Hava Araçları üretme potansiyeline de fazlasıyla inanıyoruz”dedi.

Hyundai S-A1 Concept (UAM)
• Konsept, saatte 290 km/s’ye varan bir seyir hızına sahip.
• Yerden yaklaşık 1.000-2.000 ft (300 - 600 metre) arası bir yükseklikte seyahat imkanı tanıyor.
• Yüzde yüz elektrikli hava aracı, full şarjlı batarya ile 100 km’lik bir uçuş menziline sahip.
• Yüksek itiş gücüyle kalkış yapan araç, yaklaşık 5-7 dakika arası bir süreyle şarj olabiliyor.
• Konsept, olası bir arıza anında güvenliği artırmak için birden fazla rotor ve pervane kullanıyor.
• İçten yanmalı motorlu büyük rotor helikopterlere kıyasla daha sessiz bir şekilde çalışıyor.
• Model dikey olarak kalkıyor ve seyir sırasında kanatları açılarak normal şekilde yol alıyor.
• İlk başta pilotlarla kullanılacak olan bu araçlar zamanla otonom seyir özelliğine de kavuşacak.
• Kabin ferah ve konforlu. Yolcuların kolayca binmelerine ve inmelerine olanak tanıyacak.
• Kişisel bir çanta veya orta boy valizler için yeterli yükleme alanlarına sahip olacaklar.
• Hava Taksileri, sadece dört kişinin oturabileceği bir şekilde tasarlanıyor.

Kişisel Kullanım Amaçlı Araçlar (PBV)
• Kişiselleştirmeyle beraber çeşitli yaşam tarzlarına hitap ederek kentsel hareketlilik sağlayacak.
• PBV, şehir içi ulaşımda restaurantlar ve sağlık merkezleri gibi yerlerde de kullanılacak.
• Ulaşımda zaman kazanmak için en uygun rotayı bulmada yapay zekayı (AI) kullanıyor.

Ortak havaalanları HUB
• Hava aracı UAM ve karada hareket eden PBV'yi birbirine bağlayan mobilite alanları kurulacak.
• Sosyalleşme adına müze, sinema ve konser salonu gibi kültür merkezlerine de yer verilecek.
• HUB’larda acil sağlık merkezleri de kurularak insan hayatı için çok önemli adımlar atılacak.

SONY'DEN ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

Ürettiği televizyonlar, kameralar ve akıllı telefonlar ile tanınan Japonya merkezli teknoloji devi Sony, karşımıza oldukça ilginç bir haber ile çıktı. Sony, Las Vegas'ta düzenlenen ve dünyanın en önemli teknoloji odaklı fuarlarından CES 2020'de ilk otomobil modelini tanıttı.

Sony tarafından geliştirilen Sony Vision-S adındaki sedan modelinin elektrikli bir model olduğunu da ekleyelim. Sony'nin elektrikli konsept otomobili olan Sony Vision-S, toplamda 33 farklı sensöre sahip. Sony tarafından paylaşılan bilgilere göre otomobilin geliştirilme sürecinde Bosch, Continental, Genetex, BlackBerry QNX, Magna ve Nvidia gibi önemli firmalar ile iş birlikleri de yapıldı.

Ses konusunda oldukça iddialı olan Sony, Sony Vision-S modelinin için 360 derece ses deneyimi yaşayabilmenizi sağlayan "360-degree Reality Audio" adında bir teknoloji de kullanıyor. Sony'nin bir elektrikli otomobil tanıtması firmanın gelecek vizyonunu da gözler önüne seriyor. Daha önce akıllı telefonlar içinde yer alan parçaları üreterek tüm pazara satan Sony, gelecekte ise otonom ve elektrikli otomobiller içindeki parçaların en önemli üreticisi olmayı hedefliyor.

Pek çok teknoloji firmasının bir şekilde otonom ve elektrikli otomobil pazarına yönelik ürünler ortaya çıkardığını görüyoruz. Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz yıllarda Apple'ın da sürücüsüz bir otomobil modeli üzerinde çalıştığını sizlere aktarmıştık.

Tabii ki Sony'nin temel amacının otomobil pazarına giriş yapmak olmadığını da paylaşalım. Şu an bir konsept otomobil olan Vision-S modeli asla satışa sunulmayacak. Sony'nin Vision-S modeli ile temel amacı otomobilin içinde yer alan Sony ürünlerini diğer otomobil firmalarına satmak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sosyolog Gizem Ahcı gazetemiz için ABD’de George Floyd’un polis şiddeti sonucu ölmesinin ardından başlayan protestoları yazdı.

Hindistan'da yaşanan olay dünya sosyal medya gündemini sarstı. İddiaya göre hamile file patlayıcı dolu ananas yedirildi ve fil bebeğiyle birlikte hayatını kaybetti. Öl...

ABD'de protestolardaki son durumda ordu görevlendirilmişti. Askerlerin, George Floyd'un öldürülmesini protesto edenlerin önünde diz çöktüğü görüntüler sosyal medyada k...

ABD'de asayişin kalmadığı olayları tetikleyen cinayetin kurbanı George Floyd'un otopsisi yapıldı. Floyd'un Koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi.

O ülkede kız öğrencilerin ped ihtiyacı devlet tarafından karşılanacak.

ABD'de Başkan Donald Trump'a ''çeneni kapat'' diyen polis tüm dünyada konuşuluyor.

İngiltere'de izne çıkarılan çalışan sayısı toplam 8,7 milyona ulaştı.

Yazarlar
Website Security Test