Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hakan Barçın: Küresel ısınmanın sonuçları koronavirüs salgınından daha ağır olur

1.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Belçika ve Avrupa Birliğinin Başkenti Brüksel’de 17 -20 Şubat 2020 tarihlerinde yapılan Küresel Isınma ile ilgili bir dizi toplantıya katılan Türk Heyetinin üyelerinden İzmir Büyükşehir ve Foça Belediye Meclis Üyesi Hakan Barçın açıklamalarda bulundu.

Dönüşlerinin dünyayı saran Korona virüs salgını günlerine rastgelmesi nedeniyle toplantılarda konuşulan konular ve alınan kararlar konusunda bilgilendirmenin bu günlere bırakılmak zorunda kalındığını belirten Barçın açıklamasında; Küresel ısınmanın sonuçlarının Koronavirüs salgınından çok daha ağır olacağına vurgu yaptı.

Türkiye-AB Sivil Toplum Diyaloğu Beşinci Dönem Hibe Programının “Türkiye 2050 İklim Değişikliği Ölçümü, Diyaloğunun Desteklenmesi” projesi çerçevesinde; TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı), SEE Change (Güneydoğu Avrupa İklim Değişikliği Ağı) ve CAN (Climat Action Network) - Europe (Avrupa İklim Eylem Ağı) ortaklığında düzenlenen toplantılara TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, TEPAV Program Direktörü Bengisu Özenç, CAN Europe’den Elif Cansu, Temiz Enerji Vakfı’ndan Faruk Telemcioğlu, Tohum Birliği’nden Gaye Kandemir, Sinop Üniversitesi’nden Oğr. Gör., Dr. Hüseyin Şahiner, Çukurova Üniversitesi’nden Arş. Gör. Mesut Efe Büken, Çanakkale Yenilenebilir Enerji Kooperatifi’nden Oral Kaya, Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Dr. Rıfat Hacıoğlu, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden Süheyla Doğan, Geri Dönüşüm Konfederasyonu Genel Sekreteri Ufuk Işık, , TEPAV’dan Volkan Erdem ve Foça Çevre Platformu (FOÇEP) Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Barçın katıldı.Toplantıların odağında “EU Calculator” (2050 Avrupa Karbon/Emisyon Hesaplayıcısı) projesi kapsamında iklim değişikliği, bozulma verilerini ortak bir hesaplama metoduyla değerlendirip, kaynakların nasıl doğru, güvenli ve sürdürülebilir kullanılacağı hakkında önermeler üreterek 2050 yılına kadar; sanayide, tarımda, ulaşımda, mimaride, tüm yaşam alanlarında iyileştirme için yol haritası çıkartılması konusu yer aldı.

10 YIL İÇİN 1 TRİLYON EURO AYRILDI

İklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini en aza indirmek için atmosferdeki karbondioksit oranının 450 ppm seviyesini aşmaması, ortalama sıcaklıklardaki artışın azami 2°C ile sınırlanmasının yaşamsal önemi olduğu konusunda fikir birliğine varıldığını belirten Hakan Barçın, AB’nin “karbondan arındırılması” için 10 yıl için 1 trilyon Euro ayırdığını, varılan Yeşil Anlaşma (Green Deal)’nın çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

KORONA TOKATI YİYEN DÜNYA SİLKİNİP KENDİNE GELMELİDİR

Hakan Barçın; “Avrupa Birliği Parlamentosu’nda katıldığımız toplantılarda ve her yerde Yeşil Anlaşma ilk gündemdi. AB’nin bu anlaşmaya çok büyük önem verdiği açıktır. Dünya artık üretim ve tüketim biçimlerine yeni bir bakış açısından bakmak zorunda. Enerjiyi nasıl üreteceğiz. Neye mal olursa olsun mu diyeceğiz? , Bu günü mü kurtaracağız? Çocuklarımızı, torunlarımızı mı önceleyeceğiz? Şimdi bir Korona tokatı yemişken silkinip kendimize gelme zamanıdır. Çocuklarımızı kurtarmak için bu son fırsattır. Ortak hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu yaşayarak gördük. Küresel ısınma ile küresel salgın paralel bir sorun “Küresel” kelimesi ortak paydamız, pay olarak da “Korona salgını” yerine “ısınma”yı koymamız yeterli. Korona salgınının bize yaptığının çok daha ağırını küresel ısınmanın yapmasına izin vermemeliyiz. Çünkü sonuçlarının Korona salgınından çok daha ağır olacağı açıktır. Avrupa Birliğinin “EU Calculator” projesine ülkemizin de katılması bir zorunluluktur.” Dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

ABD merkezli The New York Times gazetesi, ana sayfasında Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı hayatını kaybeden 1000 kişinin isimlerine ayırdı.

The Guardian’da yer alan bir değerlendirmeye göre Avrupa, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle birlikte yeniden şekilleniyor.

Rusya’nın Tula kentinde, Bölge Hastanesi’nde görevli ve ismi açıklanmayan, bikini üzerine şeffaf koruyucu kıyafet giyerek hastaları tedavi eden hemşireye soruşturma ba...

Helikopter kazasında hayatını kaybeden efsane basketbolcu Kobe Bryant'ın otopsi raporu açıklandı. Pilotun otopsisinde hiçbir bulguya rastlanmazken Bryant'ın vücudunda ...

ABD Başkanı Donald Trump, F-35 uçakları ve Türkiye ilgili konuştu. Trump'ın açıklamaları Türkiye'de medyada geniş yer buldu.

İngiltere'de Boris Johnson’ın televizyon ekranlarından yaptığı açıklamaların ardından tepkiler ne oldu? Birleşik Krallık'taki diğer ülkeler Johnson'ın açıklamalarına n...

Tesla CEO'su Elon Musk'ın yeni bebeğinin ismi sosyal medyada gündemin bir numarası oldu. Elon Musk yeni bebeğin ismi için ''X Æ A-12 Musk'' önerisinde konuldu.

Yazarlar
Website Security Test