Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

The Guardian: Koronavirüs Avrupa'yı yeniden şekillendiriyor

21.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

The Guardian’da yer alan bir değerlendirmeye göre Avrupa, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle birlikte yeniden şekilleniyor.

GÖZDE SAPANLI – BİRMİNGHAM

İngilizlerin etkili gazetesi The Guardian’da yer alan bir değerlendirmeye göre, “yeni normal” olarak belirtilen düzen, Avrupa’da pandemi öncesinde görülmeye başlayan akımları içeriyor, ancak bunlar pandeminin etkisiyle Avrupa’da kalıcı etkiler yaratabilecek. Bu durumun AB’nin sonunun geldiğini söyleyen kesimin iddialarını kuvvetlendirdiği belirtilen analizde, Avrupa’da önümüzdeki aylarda ve yıllarda nasıl bir değişim yaşanacağına dair öngörülere yer veriliyor. Analizde özetle şu vurgular dikkat çekiyor.

GLOBALLEŞME VİZYONU BIRAKILIYOR

Covid -19’un, Avrupa’da “kendimize yeteriz” diyen kesimlerin ekmeğine yağ sürdüğünün anlatıldığı analizde, artık “golaballeşmekten vazgeçmek” konuşuluyor. Uzmanların bu yeni akıma verdikleri isim ise “Deglobalizasyon”. Trump’ın “korumacı” politikalarıyla yaydığı tehdit titreşimi gibi, Birleşik Krallığın da “hard (sıkı) Brexit” in peşini kovalaması bu akımın varlığını ispat ediyor.

Farklı dinamiklere sahip ekonomiler önemini korumakla beraber, gelişmeye açık ekonomilerle, zengin ekonomiler arasındaki makas gittikçe kapanıyor.Gün geçtikçe “off-shore” üretim yapmak avantajını kaybediyor.

Ekonomilerin “ulusallaşması” ilaç ve tıbbi malzeme üretimi gibi konularda ülkelerin kendi içlerine döneceklerini gösterdiğine göre, diğer sektörlerde de örneğin otomotiv endüstrisindeki ana ürünlerin temininde de zorluklar yaşanabilecek.

ULUSAL ÇIKARLAR ÖNEM KAZANACAK

Avrupa Birliği içinde kilit öneme sahip ülkeler, bundan on yıl önce yaşanan global ekonomik kriz esnasında, iç bünyelerinde otoritelerini korumakta sıkıntılar yaşamışlardı. Covid-19’ın neden olduğu kriz döneminde, AB’yi bundan çok daha zor dönemlerin bekliyor. Özellikle, “Avro Bölgesi”ndeki para hareketlerinin kontrol altına alınmasında oldukça zorlanan Avrupa Birliği, şimdi sağlık,ilaç, malzeme tedariği gibi konularda 27 ülkeden oluşan birliği bir arada tutmakta bir hayli zorlanacağa benziyor. Ülkelerin yönetici kadroları Covid-19 krizi boyunca gösterdikleri ya da gösteremedikleri liderlikleriyle bu zorlu sınavdan geçmeye çalışıyorlar, uluslar kendi çıkarlarına göre pozisyon alabilirler, AB’nin “birlik” duygusu geri planda kalabilir.

SINIR GÜVENLİKLERİ ARTTIRILACAK

Analizde, AB ülkelerinin 2015 yılından bu yana sıkılaştırmaya başladıkları Schengen Bölgesi sınırlarının güvenliği konusunun, Covid-19 ile daha da tırmanacağı, kurallar ve yasakların ükelere göre değişiklikler göstereceği, temel olarak sınır geçişlerinde yeni kuralların gündeme geleceğinden bahsediliyor.

Özellikle son yıllarda yaşanan mülteci akımının da etkisiyle sınır kontrollerini sıklaştıran ve ülke girişlerini zorlaştıran ülkeler bu konuda başı çekecek. Gelinen noktada, AB ülkeleri Covid-19 virüsünü kontrol altına almış gibi görünseler de, virüsü bahane ederek, sınır geçişlerine yeni kurallar getirebilecekler.

YEŞİL POLİTİKALAR MAZİ OLABİLİR

Daralan ekonomiler, işsizlik, resesyon ve belirsizlikler nedeniyle, bugüne kadar iklim değişikliklerinin önlenmesi gibi “yeşil politikalar” için bütçe ayrılmasına karşı gelenlerin seslerin yükseleceğine değinilen The Guardian analizinde,hükümetlerin öncelikli konularının “yeşil politikalar” olmaması ve bütçe dağılımında yeşil politikalara ayrılan payın azaltılmasının beklendiğine de yer veriliyor.

BATI VE DOĞU KUTUPLAŞMASI YAŞANACAK

Avrupa’da yıllar öncesine dayanan doğu-batı ayrışmasının pandemi ile birlikte bazı ülkelerin yeniden gündemine gelebileceğinden söz ediliyor.Örneğin geçmiş yıllarda Macaristan, Polonya gibi Avrupa’nın merkezinde yer alan ülkeler, doğu kanadından gelen göçmen akımları karşısında takındıkları tavırlarla eleştirilmişlerdi. Şimdi ise Covid-19’un açılan bu yarayı büyüterek, bazı liderlere fiilen ortaya koydukları diktatör politikalarına dayanak sağlayacağı, gerekçe olacağı ve Batı Avrupa ülkeleri ile aralarına koydukları mesafeyi açacakları söyleniyor.

KUZEY VE GÜNEY AYRIMCILIĞI GÜNDEME GELECEK

Almanya, Hollanda ve bazı kuzey Avrupa ülkelerinin, Avrupa’nın güneyindeki ülkelerin yardım taleplerine olumlu cevap vermemeleri gibi yaşanan örnekler nedeniyle, kuzey ve güney birlik üyesi ülkeler arasında da, tıpkı doğu-batı ülkeleri gibi gerginlikler yaşanacağı, ilişkilerin yön değiştireceği tahmin ediliyor. (Halk Web Avrupa)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Elon Musk'ı sahibi olduğu SpaceX'in SpaceX Crew Dragon aracı ile uzaya astronot gönderme görevi iptal edildi. Uzay görevi neden iptal edildi? Elon Musk konuyla ilgili ...

Amerika Birleşik Devletleri'nde polisin öldürdüğü George Floyd isimli siyahi vatandaş, dünyada ve Türkiye'de sosyal medyanın gündemi oldu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Başdanışmanı Dominic Cummings, İngiltere merkezli ve dünyaca ünlü olan gazetelerde sert eleştirilerin hedefleri oldular. Başdanışm...

ABD merkezli The New York Times gazetesi, ana sayfasında Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı hayatını kaybeden 1000 kişinin isimlerine ayırdı.

Rusya’nın Tula kentinde, Bölge Hastanesi’nde görevli ve ismi açıklanmayan, bikini üzerine şeffaf koruyucu kıyafet giyerek hastaları tedavi eden hemşireye soruşturma ba...

Helikopter kazasında hayatını kaybeden efsane basketbolcu Kobe Bryant'ın otopsi raporu açıklandı. Pilotun otopsisinde hiçbir bulguya rastlanmazken Bryant'ın vücudunda ...

ABD Başkanı Donald Trump, F-35 uçakları ve Türkiye ilgili konuştu. Trump'ın açıklamaları Türkiye'de medyada geniş yer buldu.

Yazarlar
Website Security Test