Facebook ta paylaştweet le

AB, yine kendi kalesine gol attı

19.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

BREXIT yüzünden en büyük pazarını kaybeden AB ülkeleri, bu sefer de AstraZeneca aşısı üzerinden yaydıkları olumsuz haberlerin kurbanı oldular. Domino taşı gibi birbiri ardına AstraZeneca aşısını durduran ve aşıyla ilgili olumsuz haberlerin dünyaya yayılmasına neden olan AB, şimdi yaptığı hatayı düzeltmeye çalışıyor.

AB üyesi ülkeler, Pfizer ve AstraZeneca aşılarını kullanıyor.Pfizer, Belçika’daki, AstraZeneca ise Hindistan’daki tesislerinde aşıyı üretiyor ve sipariş veren ülkelere teslimat yapıyor. Avrupa Birliği, her iki aşıyı da Birleşik Krallık’tan iki ay sonra onaylamasına ve siparişleri üç ay sonra vermesine rağmen, Birleşik Krallık Hükümeti’nden, “torpil” istemiş, Boris Johnson’da kabul etmemişti. Dolayısıyla AstraZeneca aşısının AB ülkelerine sevkiyatında gecikmeler yaşanmıştı. Bu esnada AstraZeneca aşısıyla ilgili AB ülkelerinin halklarında “psikolojik tepki” oluşmuş, aşı merkezlerindeki randevularına gitmeyen Avrupalılar, AstraZeneca aşısı yerine diğer aşıların temin edilmesi konusunda hükümetlerine baskı yapmışlardı ama dünyadaki en büyük aşı üreticilerinden biri olan AstraZeneca, hem Birleşik Krallık’a hem de AB ülkelerine milyonlarca teslimat yapmayı, aksayan süreci derli toplu yönetmeyi başarmıştı.

Birleşik Krallık’ta “seferberlik” halinde ilerleyen aşı süreçleri, AB ülkelerinde “bebek adımlarıyla” ilerlese bile, süreç devam ediyordu. Ta ki, “kan pıhtılaşması” vakaları başlayana kadar.

Aşının hatta paracetomolün bile yan etkileri olabileceği bilinirken, ortaya çıkan vakaların “alarma geçmek için” çok çok az sayıda olduğu belirtilmesine, hem Dünya Sağlık Örgütü, hem de Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) aşının “güvenli ve etkili” olduğunu söylemesine rağmen, AB Birliği ülkeleri “birbirlerinden kopya çeke çeke” aşıyı durdurdular.

Mart ayının ortasına gelindiğinde, AstaZeneca aşısının dünya çapında 17 milyon kişiye uygulandığı ve 37 kişide “kan pıhtılaşması” görüldüğü, 7 kişinin beynine pıhtı attığı ve 3 kişinin hayatını kaybettiği rapor edildi.

BREXIT’TEN BU YANA BU KAÇINCI GERİ ADIM

AB Komisyonu, ne Dünya Sağlık Örgütünü ne de Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık ürünleri Düzenleme Kurumunu (MHRA)  dinlemedi, Avrupa Birliği İlaç Ajansının kapsamlı rapor hazırlamasını istedi.

Beklenen rapor, 18 Mart’ta yayınlandı. Harfi harfine Dünya Sağlık Örgütünün ve MHRA’nın söylediklerinin aynısını söyleyen rapor, AB ülkelerinin kendi kalelerine attığı gollerden biri olarak kayda geçti. 

Avrupalılar, yine, her zamanki gibi, “geri adım” atmak zorunda kaldılar ve başta İtalya olmak üzere, aynı anda hepsi yeniden aşı merkezlerini açmaya başladılar.

Brexit esnasında da, AB’nin, Birleşik Krallık’ın canına ot tıkayan tutum ve kararlarıyla “iyi ki AB’den ayrılıyoruz” diyen İngilizler ve aylar önce, sınır kapılarında yaşanan gümrük krizi esnasında “bu AB ile yaşayacağımız tek sorun olmayacak, daha nicelerini yaşayacağız” diyen Başbakan da, haklı çıkmış oldu.

 

Gözde Sapanlı

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 20 Haziran’da yapılacak erken parlamento seçimleri öncesi Nisan ayında istifa edeceğini duyurdu.

Mısır Sağlık Bakanı Hala Zayed, Mısır'ın Sevhac kentinde 2 trenin çarpışmasıyla meydana gelen kazada hayatını kaybedenlerin sayısını 32, yaralı sayısının ise 165 olduğ...

Mayıs ayında Singapur'da yapılması planlanan Dünya Ekonomik Forumu, koronavirüs salgının nedeni ile 17-20 Ağustos tarihlerine erteledi.

Pandemi döneminde online olarak sunulan rapor “EGİAD Çin Raporu - Kuşak, Yol ve Saat Kulesi” başlığı ile yayınlandı.

Sındır, verdiği soru önergesiyle Peljesac Köprüsü’yle, Bosna Hersek’in deniz yoluyla dünyaya açılmasına engel olunmaya çalışıldığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Emre Alkin, Trump’ın davetiyle yaşanan senato baskınını değerlendirdi.

ABD Kongresi, başkanlık seçimini Demokrat aday Biden'ın kazandığını resmi olarak tescil etti.

Yazarlar