Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tarih boyunca yapılmış en ilginç 5 deney

3.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İnsanlık var olduğundan beri yaşadığı dünyayı ve evreni anlamak için birbirinden ilginç deneylere imza attı. İşte o deneylerden en ilginç bulduğumuz beşi haberimizde.

İnsanlık dünyada yaşamış türler arasında henüz çok genç bir tür olmasına rağmen diğer türlerin hiçbirinin yapamadığı birçok işe imza attı. Bunlardan en önemlileri tabiki bilimsel buluşlardır. İnsanların yaptığı birbirinden ilginç deneylerden beş tanesini sizin için derledik. İşte medeniyete yön veren deneylerden bazıları;

Stanford Deneyi 

Psikolog Philip Zimbardo'nun yaptığı Stanford Deneyi filmlere konu olmuş bir deneydir. Zimbardo, deneyde mahkumların ve gardiyanların hapishane şartlardan nasıl etkilendikleri ve olayların nerelere gideceğini görmek için üniversitede hapishane konseptli laboratuvarlar oluşturdu. Her şeyin gerçekçi olması için polisten de yardım istenildi. 12 mahkum ve 12 gardiyan olmak üzere 24 deneğin ayarlandığı Stanford Deneyi çok geçmeden çığırından çıkar ve denekler bunun bir senaryo olduğunu bilmelerine rağmen kendilerini ortama kaptırıp mahkum ve gardiyan gibi davranmaya başlamışlardır.

 

Stephenson Deneyi

George Robert Stephenson'ın hayvan davranışlarını ve öğrenmeye dayalı davranış değişikliği konusunda maymunların üzerinde yaptığı muz-korku üzerine bir deneydir. Deneyde beş maymun tazyikli su fışkırtan bir düzeneğin de bulunduğu bir kafese yerleştirilir. Kafesin ortasından ise bir muz sarkıtılır. Muzu almaya yönelik bir hamle karşısında hemen su sıkılır. Maymunlar bir süre fışkırtılan suya rağmen muzu almaya çalışsalar da sonunda öğrenip muza dokunmamaya başlıyorlar. Ayrıca aralarında muza dokunmaya çalışan olursa şiddetle onu engelliyorlar.

 

Cinsiyet değiştirme deneyi

Daha altı aylıkken penisi yakılarak sünnet edilen David Reimer adlı kişinin sünnet esnasında penisinin tamamen yanmıştır. Reimer, doğduğundan beri idrar sorunu yaşayan bir insandır. Dr. John Money de David Reimer'a yeniden cinsel kimliğini oluşturmada yardım etmeye karar verir. Money, David'e tekrar penis yapılmasını istemedi. Onun yerine vajina operasyonu geçirmesi gerektiğini ve erkek olarak dünyaya gelmiş olsa da kadın cinsini de zamanla anlayabileceğini düşündü. Bunun üzerine David'e pembe elbiseler giydirilip küçük kız oyuncakları alındı. 13 yaşında intihara kalkışan David Reimer, daha sonra hormonların da etkisiyle büyüyen göğüslerini operasyonla aldırdı. 38 yaşında ise intihar etti. 

 

Üçünü dalga deneyi

Ron Jones'un otorite üzerine yaptığı deneydir. Jones, deneyde demokrasiyi kabullenen toplumlarda faşizmin ortaya çıkma ihtimali nedir? sorusuna yanıt arıyor. Jones, Cubberley Lisesi'nde diğer çocuklar karşısında özel olduklarını NAZİ selamıyla birlikte bildirdi. Disiplin ve katılımla güç sahibi olabilecekleri öğretilen liseli gençler kısa sürede slogan ve logo ürettiler. Lisede küçük çaplı bir Nazi hareketinin oluşması sebebiyle deney dördüncü gününde iptal edildi. 

 

Delgado deneyleri

Profesör José Manuel Rodriguez Delgado'nun 1964 yılında, hayvanların beyinlerine elektrot yerleştirip onları bir kumandayla yönlendirmeyi tasarladığı deneylerdir. Öncelikle bir boğanın beynine elektrot yerleştiren Delgado, bir matador gibi arenaya çıktı ve boğanın salınmasını istedi. Serbest kalan boğa profesöre doğru koşmaya başladı ve izleyen korku dolu gözler önünde profesör Delgado kumandanın bir tuşuyla boğayı durdurmayı başardı. Sonrasında kedileri saldırganlaştırdığı, maymunları esnettiği birçok deney yapan Delgado, beynin elektrik sinyalleriyle uyarılıp engelli kişilerle iletişime geçilebileceğini, onların, bilgisayar kullanabileceklerini, protez uzuvlarını kontrol edebileceklerini ve bunun gibi çokça rahatsızlıkların düzeltilebileceğini gösterdi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayını değerlendiren Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Sekreteri Ki...

ABD'li milyarder George Soros'a suikast girişimi iddiası.

Suudi Arabistan, Kaşıkçı için kapsamlı soruşturma sözü verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'ın yaptığı Cemal Kaşıkçı açıklamasını tatmin edici bulmadığını söyledi.

Dış basında Cemal Kaşıkçı cinayetinin yankıları devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olaydaki tavrı dış basın tarafından beğenilmiş görünüyor.

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'den Nebraska Senatörü Ben Sasse, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Japon finans devi MUFG Bank Başkanı Kanetsugu Mike, Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin açıklama yaptı.

Yazarlar
Website Security Test