Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsmet İnönü'ye: Elindeki Amerikan bayrağı

7.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Kızılcahamam'da Ak Parti'nin 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın kapanışında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Kızılcahamam'da Ak Parti'nin 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın kapanış konuşmasını gerçekleştirdi. Ekonomiye ve siyaset gündemine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'yi eleştirerek Cumhuriyetin ilk yıllarındaki politikaları sebebiyle İsmet İnönü'yü eleştirdi. İnönü'nün fotoğrafını kürsüde gösteren Erdoğan, "Dikkat edin elindeki Amerikan bayrağı" diyerek CHP'nin geçmişte ve şimdi "Yerli ile milli" olmadığını söyledi.

Kızılcahamam'da konuşan Cumhurbaşkanı Cumhuriyet Halk Partisi'ne yönelik yine çok sertti. Erdoğan, "Biz, en kritik dönemlerde düşmanlarımızın safında yer alanlardan, onların bize yönelmiş siyasi ve ekonomik silahlarına adeta cephane taşıyanlardan muzdaribiz. Bizi en çok üzen, siyasi alternatif konumunda olması gereken partinin Türkiye'nin düşmanlarıyla birlikte yer almasıdır. (CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu) Korkaksın, ürkeksin, ne millisin ne yerlisin." İfadelerini kullandı. 

IMF tartışmalarına değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını yaptığı kürsüde Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı görevini yapan İsmet İnönü'nün fotoğrafığını göstererek, "Elindeki bayrak, dikkat edin, Türk bayrağı değil, elindeki bayrak Amerika bayrağı. Ülkemizin başına IMF musibetini saran CHP'nin geçmişi daha vahim siyasi ve ekonomik sabıkalarla doludur. İlk IMF anlaşmasının altında Gürsel'in, onu takip eden dört anlaşmanın altında da CHP Genel Başkanı İsmet İnönü'nün imzası vardır Bay Kemal. Bir parti düşünün, Amerikan yardımını sevinç naralarıyla karşıladığı dönemin ardından geçen 70 yılı aşkın süreye rağmen, hala aynı zihniyette ısrar ediyor. Dünya değişmiş, Türkiye değişmiş, siyasi ve ekonomik mantık değişmiş ama CHP hiç değişmemiş. Bunun adı istikrar değil ilkelliktir. 2019 mahalli seçimlerinde CHP'nin bir kez daha boyunun ölçüsünü alacağına inanıyorum. İstismar siyasetinin ömrü dolmuştur, dönem hizmet siyasetinin yükseliş dönemidir." dedi. 

Ekonomiye ve IMF'den borç alma konusuna ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı, "Biz göreve geldiğimizde 23.5 milyar dolar IMF'ye borçla devraldık. 2013'te tamamen sıfırladık. Gezi olaylarıyla başlayan ve devam eden dönemde yaşadıklarımızı IMF borcunu bitirmemizden bağımsız görmüyorum. Özellikle kamu, hane halkı, bankalar ve özel sektör borçluluk alanlarında olumlu bir görüntüye sahibiz. Bugün Türkiye, IMF'nin kredi desteğine ve buna bağlı teknik yardımına ihtiyaç duyabileceği seviyenin hamdolsun çok ama çok uzağında duruyor. Türkiye'nin IMF ile yolunun kesişmesi söz konusu olamaz. Türkiye IMF defterini tekrar açmamak üzere kapatmıştır." ifadelerine yer verdi. 

Milliyetçi Hareket Partisi'nin "Af" teklifini değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Son günlerde birtakım tartışmalara şahit oluyoruz. Af meselesinde öncelikli ölçümüz vicdandır. Cezaevlerini boşaltmak için af çıkartılmaz. O zaman adama sorarlar 'Bu cezaevini niye yaptınız?' Aftan rant bekleyenler gibi olamayız. Geçmişte çok aflar çıkarıldı. 'Bu affı çıkarır da bundan ne kadar siyasi rant elde ederiz'… Biz böyle düşünemeyiz. Gündemimize gelen meseleler konusunda önce vicdan terazimizde tartmadan alelacele kararlar vermeyeceğiz. Geçmişte yapılan ve milletimizin vicdanını yaralayan yanlışlara biz düşmeyeceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin de konuştu. Erdoğan, "İşin polisiye, istihbarat takibi var. Özellikle havalimanlarından giriş- çıkışlar inceleniyor. Savcılık kararı beklentisi içindeyiz. Bunun ülkemizde olmuş olması çok üzücü. Cemal Bey benim çok eskiden tanıdığım bir gazeteci, bir arkadaşımız. Beklentim hala iyi niyetli. İnşallah o arzu etmediğimiz durumla karşı karşıya kalmayız. Cumhurbaşkanı olarak bu işin takibini yapıyorum. Sonucu tüm dünyaya duyuracağım. Büyükelçiliğe giriş- çıkışların hepsi inceleniyor." şeklinde konuştu. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan AİHM kararına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cevabına ilişkin açıklama.

Öztürk Yılmaz hakkında CHP yönetiminden son dakika açıklaması. Kesin ihraç talebiyle CHP Disiplin Kurulu'na sevk edilen Ardahan milletvekili Öztürk Yılmaz hakkında ver...

Devlet Bahçeli partisinin meclis grup toplantısında konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AİHM'nin Selahattin Demirtaş kararıyla ilgili konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşuyor.

Meral Akşener İyi parti tbmm meclis grup toplantısında konuşuyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşuyor.

Yazarlar
Website Security Test